Gå til innhold
  • Bli medlem

Vinnerliste

Populært innhold

Viser innholdet med mest poeng fra 15. aug. 2017 i alle områder

  1. Ny trimtur med min mor, som var spent på hvordan hjertet ville takle en litt mer krevende tur - opp til Væremsnubbens topp på 402 meter over havet. Det gikk riktig bra, gitt! Tror ikke det er mange damer over 70 med tre hjerteinfarkt som går opp til den toppen på 1:18. Fin tur var det også, etter en del vått vær de siste dagene, var det perfekt turvær i dag - og det ble klippet i Fjelltrim-kortene
    7 poeng
  2. Fra hytta vår de to siste dagene. Hardangervidda, ca. 1.5 mil fra Gvepseborg på Rjukan. Øystein Dahle, som blant annet har vært styreleder i Den Norske Turistforening, mener dette er den fineste plassen på hele Hardangervidda
    6 poeng
  3. Endelig en føringstur i litt sol, men da måtte man starte tidlig. Kl. 05 (-1c nede i Bøverdalen) ble det start i Leirdalen med tur opp den flotte østryggen på Skagsnebb. Videre derfra over eggen og opp Bakarste Skagsnebb. Noe tåke kom inn med vind og noe snø litt seinere på formiddagen.
    6 poeng
  4. Nå er det virkelig mye flott her, det når ikke akkurat opp, men jeg har nå laget et lite innlegg om avslutningen på Steigen-turen min, og turen jeg dro nesten direkte på da jeg kom hjem til Vesterålen. Ingen langtur direkte, men så lenge man overnatter i telt så teller det som tur etter min definisjon. Flere bilder finner du i bloggen HER.
    4 poeng
  5. Unna har en ting jeg setter veldig stor pris på i forhold til Trolltind og mange andre telt. Det at man kan åpne nesten hele fronten på dager med pent vær (eller i regn om man bruker tarp) og bare ligge i posen og nyte utsikten
    4 poeng
  6. Et bilde fra Daudfettjørne med Kyrhovda 1150 moh i bakgrunnen, Ål kommune. To bilder av en ridetur i Hæe, et utrolig flott og veldig lite besøkt viddeområdet i Hol kommune rett øst for Hallingskarvet. Her er det mange flotte fiskevann og et lettgodt terreng med utsikt over Skarvheimen.
    4 poeng
  7. Unna veier 2,2kg turklart men er jo ett 4-sesongers telt som tåler endel mer enn Trolltind. Så blir litt feil å sammenligne de direkte. Hilleberg har jo 3-sesongstelt som er endel lettere enn Unna. Niak veier 1,7kg og har bra fortelt og er romsligere enn Trolltind (Og har teltbunn som tåler barnåler)
    3 poeng
  8. Støttes! En skikkelig tresesongs dunpose med komfort rundt -15 for menn sammen med sommerposen du har vil sannsynligvis holde godt vinterstid. Jeg har testet litt på det selv og syntes det fungerer bedre enn en stor tung vinterpose. Luften som blir stående mellom posene har tydeligvis stor effekt uten at jeg har noen vitenskapelige bevis
    3 poeng
  9. Har kjøpt en lommeradio med DAB+ Og en Solo.
    3 poeng
  10. Dagens tur gikk til Krokkleiva naturreservat. Den gamle kleiva skal settes i stand etter ikke å ha blitt vedlikeholdt på 50 år. Håper også trollgjerdet forsvinner samtidig. Mange fine infoskilt oppover.
    3 poeng
  11. Har Houdini sin Mrs dunfri med hette. Beste jakka jeg har. Hadde en Atom på prøve, men leverete den tilbake og er veldig fornøyd med det valget. Hetta brukes under hetta på skalljakka. Og halsen er høy så ingen varme slipper ut den veien. Jeg liker å ha varme i nakken pga skade og vond nakke, så derfor liker jeg min jakke så godt. Jeg er så glad i den jakka, så jeg blir glad når det er litt kjølig, for da kan jeg ta den på meg
    2 poeng
  12. Jeg kjøpte disse skoene rett før sommerferien. Jeg er veldig fornøyd med dem, og jeg har ikke hatt noen tegn til gnagsår siden jeg har begynt å bruke dem. Det er lett å justere hvor stram du ønsker dem, og den ekstra løkken gjør at hælen sitter ekstra godt hvis du trenger det. Selv har jeg variert med å bruke den eller ikke, og har funnet ut at jeg normalt syns det er best uten, da det kan stramme litt mye med den. Skoene er brukt ca. 10 ganger til nå, både på kortere turer på 2-3 timer, og dagsturer på opptil 10 timer, og flere dager på rad uten at føttene var vonde. Jeg har primært brukt dem i bratt terreng med lett sekk, både på fin tursti, steinete terreng og utenom sti i lavt gress og høye bregner. I forhold til Crispi Skarven og Alfa Walk King virker de smalere, ihvertfall da jeg prøvde dem i butikken. Både Skarven og Walk King fikk jeg ikke strammet slik at hælen ikke glapp. Så hvis du har smale føtter er de definitivt verdt å prøve. Jeg har ikke fått prøvd dem mye i flatt terreng, eller med tyngre oppakning, så vet ikke hvordan de håndterer det. Hvis du trenger sko i bratt og/eller steinete terreng kan jeg godt anbefale denne skoen.
    2 poeng
  13. + at du kan bruke bare innerteltet i godværet, eller under en tarp om det drypper litt, må bare sette på stangholdere først (ca kr 200 for 4 stk). Dette kan du gjøre både med det ordinære innerteltet og netting-versjonen.
    2 poeng
  14. Jeg valgte Trolltind fordi jeg har Unna fra før og kan da velge etter forholdene hvilket jeg putter i sekken. Ja takk begge deler altså. (Vi får se når jeg har fått prøvd Trolltind, om jeg mener det samme da ).
    2 poeng
  15. Ja, det er viktig å komme kjapt inn på poenget, ikke begynne å sakke om været og meg selv i flere minutter først. Tusen takk!
    2 poeng
  16. Jeg fant det i katalogen til Helsport (siste kolonne er tykkelsen på stengene):
    2 poeng
  17. Enig i at hvis folk vil se et review så er det litt irriterende når videoen inneholder andre ting som for eksempel oppsett. Neste gang kan jeg prøve å begynne enda mer rett på sak, komemr nok til å variere litt, noen liker å se en slags intro i videoene også, men skal isåfall gjøre den kort. Også enig i det med detaljbilder, det hadde jeg egentlig planlagt å ha med i denne videoen, men jeg glemte det rett og slett i redigeringen(: Neste gang får du nok se det, jeg syntes det er en kul effekt når man tar opp lyd og legger lyden på detaljklipp, det gir mer vinkelvariasjon noe som gjør videoen mye mer interessant å se på. Ps. Jeg har tekstet hele videoen, så hvis man vil ha det på engelsk er det bare å skru på engelsk teksting i innstillingene i videoen på youtube:)
    2 poeng
  18. Tenkte å skrive litt om arbeidet som er gjort på teltet siden sist "arbeidspost" på Fjellforum. Ytterteltet: Stoffet i klaffen over glidelåsen til lufteluka i taket er byttet ut. Det svarte PU-stoffet krøllet seg når det blei kaldt så byttet det ut med sil-nylon. Dette har fungert bedre. men må lage noen festepunkter på hver side, omtrent halvveis på hver side som holder nede klaffen i sterk vind. Da løfter den seg og vann kan komme inn gjennom glidelåsen. festpunkt der tverrstangen skal festes i hver ende er sydd på. Området der denne ringen er festet er forsterket med et lag sil-nylon som er limt på. Dette for å unngå brudd på duken grunna økt belastning siden tverrstangen står i spenn. Dette ser ut til å være ei god løysing. Tverrstanga gjør at det blir høyere under taket og at vinden ikke presser duken ned i den grad som blir resultatet uten stang. Topphatten er nesten ferdig, mangler bare å sy på festepunkta. Topphatten gjør at den øverste lufteventilen kan være oppe selv om det regner. Det funker veldig bra når det ikke blåser så mye at regnet driver inn, men alt i alt er denne topphatten ett møst for å utnytte teltet best mulig Innertelt: Innerteltet er laget med ein bunnduk som har ei vannsøyle på 10.000 mm, den går 10 cm opp på hver side for å få badekar effekten. Innerteltstoffet er 26 g/m:https://www.extremtextil.de/en/ripstop-nylon-impregnated-inner-tent-20den-26g/sqm-2nd-choice.html. Der er litt løst vevd, så jeg er spent på hvordan det holder seg etter ei tids bruk. I hver kortende er det sydd inn en halvmåne glidelås for å kunne åpne/stenge luftelukene i ytterteltet. Dette bidrar også til bedre lufting i innerteltet. Mulig jeg må få inn myggnetting i innerteltlukene for å få best lufting uten mygg inn. I taket i innerteltet er det ei matchende lufteluke som er i ytterteltet. Denne har myggnetting. Innerteltet er festet til ytterteltet på samme måte som Hilleberg gjør det. Jeg har byttet ut 3 mm barduner med 2 mm barduner. De veier halvparten. Jeg har hatt 2 testturer med teltet i vår/sommer. En med fint vær og en med regn og vind. Erfaringer frå desse turene: Det er god lufting når alle mulighetene blir benytta, om det er litt vind på en av kortendene, bidrar dette til god utlufting og lite kondens Teltet er vindstabilt. Stengene står som påler selv med sterk vind fra siden. Men ser at det bør være barduneringspunkter 1/4 og 3/4 på langsidene for å ta av for vind. Duken bøyer seg en del her. Men det ser jeg at Akto også har problem med dette på videoer jeg har sett av teltet i sterk vind. Ytterteltet er helt tett i sømmene, selv uten seamsealer. Det er jeg overraska over. Unntak er vann som kommer under klaffen på den høyeste lufteluka. Topphatt og ekstra festepunkt på klaffen håper jeg vil redusere dette. Totalvekt: Yttertelt, innertelt, teltstang, tverrstang, 10 x-plugger, topphatt: 1925 gram Legger ved noen bilder og en liten filmsnutt fra testturen med dårlig vær:
    2 poeng
  19. Et eksempel her: Jeg brukte en ME Helium 400 (Comf limit = -2°C) inni en Warmpeace Viking 600 (Comf limit =3°C) i Jotunheimen i våres. Ene natta var der nede i -18°C utvendig (usikker på hvor mye det da var inne i teltet), og jeg lå særdeles komfortabelt inni de to posene. http://www.hektapatur.no/vare-merker/mountain-equipment/soveposer/mountain-equipment-helium-400?utm_source=prisjakt&utm_medium=cpc&utm_campaign=prisjakt http://www.hektapatur.no/vare-merker/warmpeace/soveposer/warmpeace-viking-600
    1 poeng
  20. Teltet er svært stille i vind hvis du bruker begge forteltene. Da fungerer også ventilasjonen godt uten å få vann inn . Uten fortelt føles det kaldere og med mer støy. Om teltene er noe bra ? Kvalitet og styrke er ok men de er laga for å overleve natta og ingenting annet. At en bare trenger 1x2,5 meter flatt areal for å sette opp eit fullverdig telt gjør det enkelt å finne telt plass. Å lage lange ormer av sovekasser er det bare forsvaret som kan finne på .. Da er nok knappeteltet bedre egna, de skulle berre bytta bomull med jerventekstil
    1 poeng
  21. Altså. Det er som å spytte i motvind😂. Men med tanke på klimaforandringer så må man jo gi henne at hu har fatt i den lange, om dog litt upraktiske enden, tror hun føler det blir uetisk med dun selv når selv når det er leftovers fra matindustrien.
    1 poeng
  22. At du anbefaler henne å kjøpe en kaldere vs varmere pose. Jeg tror det er en dårlig ide om man er frossen av seg. Uavhengig av hva langdistanse-turgåere ville valgt.
    1 poeng
  23. Ja, jeg har gjort en del research på den. Gleder meg veldig til det smeller igang. Mitt livs eventyr!
    1 poeng
  24. Du kan jo passende starte med en rute i høyfjellet du har klatret med god margin og solid overskudd unner "sommer forhold".
    1 poeng
  25. Jeg valgte Unna fremfor Trolltind, fordi duken til Unna har høyere rivestyrke. Unna har 12 kg mens Trolltind har 10 kg rivestyrke.
    1 poeng
  26. For en stund siden var jeg på jakt etter et nytt telt fra Exped. Jeg har tidligere brukt Exped Carina 2, som jeg har vært veldig fornøyd med. Har vært litt usikker hvor mye vind det tåler, og jaktet på ett lett og vindstabilt telt også til bruk i høyfjellet. Etter noen telefonsamtaler og litt sjekking på nettet endte jeg ut med å velge det nye Orion 3 Ul teltet. Jeg har nå testet ut teltet flere plasser i Norge allerede, blant annet i Finnmark og sør på Hardangervidda. Jeg har gjort meg en del tanker om teltet, og i dette innlegget kan du lese om mine erfaringer rundt Exped Orion 3 Ul. Jeg mener dette teltet er det perfektet teltet for 2-3 personer, men jeg har likevel funnet noen så ting å pirke på. Jeg har laget en kort video hvor jeg vurderer og viser teltet:
    1 poeng
  27. Jeg vet ikke hvor grovt du plotter, men jeg har plottet ruter i sverige på lommekjent, og merkelig nok så fungerer det ganske OK, men det betinger at du ikke trenger pinlig nøyaktighet..Her et eksempel fra mine planlagte turer. Som du ser så kommer det også profil med fra Svensk side. Jeg bruker ellers Mapsource i stedet for basecamp.
    1 poeng
  28. Skrevet et litt mer omfattende blogginnlegg fra Senja på langs vandringa. http://utinord.blogspot.no/
    1 poeng
  29. På bærtur med egne og andres barn Skrubbsår på kneet, blåbær i magen, krypdyr og insekter og en stor verden å oppleve. Tre år er en magisk alder.
    1 poeng
  30. Uenig der. Hvis jeg søker på review og får en video som starter direkte på review og en som starter med 40sek av noe annet, så vet jeg hvem jeg hadde sett på. Det er bedre å lage to separate videoer enn å tvinge folk til å sitte å spole i videoen din. Mener gjennomsnittlig watchtime på youtubevideoer er veldig kort, så kjekt å være rett på sak.
    1 poeng
  31. @Isak Knutsen Først og fremst vil jeg si grattis med å ha laget en reviewvideo jeg faktisk hadde orket å se. Du snakker forholdsvis fort, sier ikke masse unødvendige detaljer om deg selv, været eller ting rundt teltet man kan lese i specsene og videoen er bare 4min lang (HURRA). Nå har du ikke bedt om det, men siden du åpenbart kan lage bra videoer og fordi jeg håper du vil lage fler, så ville jeg bare slenge på et tips: Drit i de første 40sek med oppsett og sånn og gå rett på der du snakker om teltet. Lag heller en seaparat video dedikert til oppsett. Hvis man vil se oppsett, så søker man på det, vil man se review så søker man på det. Film flere detaljbilder av innertelt, yttertelt, stangkopper osv, fint å se alle detaljene. Ellers tipp topp, lag en på engelsk også, det finnes ingen fornuftige videoer om dette teltet så du vil sikkert skåre deg noen ekstra views. Evt tekst denne.
    1 poeng
  32. Telt er vel en ganske annen diskusjon enn vind og når det er vettugt å gå på tur. Børge Ousland skriver at han legger seg værfast ved 14m/s vind. Det er omtrent det jeg oppfatter som fornuftig også. Da starter som regel sikten å bli ganske så dårlig også. Det er som regel ikke vinden i seg selv som er problemet men mangelen på sikt som stopper fornuftig framdrift og sikker forflytning. Når en ikke ser nok til å se kanten på skavler eller navigere sikkert i skredfarlig terreng er det ikke vettugt å fortsette. I forhold til vær og det å være på tur når det kommer er svaret så enkelt som at en må tåle ALT. Det blir før eller siden drittvær om en er på tur over lengre tid. Så får en vurdere fra gang til gang om en graver seg ned eller setter opp teltet.
    1 poeng
  33. Omtrent til da ja. Eller bare når som helst når en er veldig tissatrengt og må vente i tidenes dokø, mens dere andre kan slenge ut utstyret og tappe tanken. Men jeg visste, VISSTE at det måtte være en hake ved det designet der også.
    1 poeng
  34. Børge Ousland skriver vel i Ekspedisjonshåndboka si at han har brukt avklipte damestrømpebukser innerst for å unngå gnagsår på langtur.
    1 poeng
  35. ... "Nøttene" burde vel identifisere det sånn generelt sett
    1 poeng
  36. Overnattingstur i Setesdalsheia, parkerte ved veien mellom Skafså og Valle, gikk i retning Hovstøyl, bevegde meg over til Fagerdalen før der blei runde og tilbake over fjellet. Fisketuren blei amputert når haspelsnella lå igjen hjemme, tok med fluestanga istedet, men med tidvis sterk vind var fisken aldri trua. Området har mange vann, kanskje ta med packraft en annen gang.
    1 poeng
  37. På tur nordover etter ferien svingte jeg av E6 ved Fauske og kjørte i retning Sulitjelma og Balvatnet. Sekk, telt og fiskestang lå klar bak i bilen, og fjellskoene ble styrt inn i Junkerdalen nasjonalpark. Det angret jeg ikke på for å si det slik. Et område jeg anbefaler på det sterkeste for den som liker sprek ørret på kroken. Historien kan leses her: Med fiskestang i Junkerdalen nasjonalpark.
    1 poeng
  38. Begynner å bli en stund siden jeg husket å skrive her når jeg publiserte historier på bloggen. Så for å gjøre det enkelt, starter jeg med det siste først. En tur mellom Rostaelva og Svenskegrensa i Indre-Troms for å inspisere de mange små vannene i området. Resultatet av inspeksjonen er på bloggen under tittelen: Fisketur fra Rostaelva til Svenskegrensa
    1 poeng
  39. Dette blogginnlegget likte jeg http://www.tursostre.no/2017/08/04/nar-turen-reduseres-til-et-instagrambilde/ Jeg er selv veldig aktiv på Instagram når det gjelder å legge ut bilder, fordi jeg veldig lett lar meg begeistre og inspirere av andres bilder (selvplaging å sjekke Instagram på jobb, så det anbefales ikke btw), og ønsker selv å overføre min enorme begeistring til andre. Når jeg er skyhøy på en tur eller aktivitet, så ønsker jeg å dele dette. Jeg ønsker jo at andre skal bli like begeistret som meg, og kjenne på den enorme gleden det er å utfordre seg til det ytterste, og så overleve. Eller bare rett og slett kjenne på den totale roen en rolig tur gir også. Jeg liker begge deler 😉 Men samtidig tenker jeg jo mitt også når jeg ser de perfekte bildene. For man vet jo så godt at det er mye slitasje på naturen, når enkelte turmål blir promotert for positivt. Man vet det er folk der og det er mye bak selve bildet, som ikke er like glossy. Så å ta flere bilder av hele turen, var en god ide. Legge til gjørma og folkemengder også. Ikke bare de perfekte bildene. Det er jo kjekt at man kan legge flere bilder i ett innlegg. Er dere med?
    1 poeng
  40. Bruktkjøp fra en FF-er ankom i dag; en Mountain Laurel Designs Trailstar, mest på grunn av at jeg er fascinert av det rene utseendet, og jeg ser for meg at om Alien-filmene hadde blitt filmet undervanns, kunne farkosten sett ut som som en Trailstar Håper at jeg klarer å få like mye funksjon som utseende utav det - da kan det bli en favoritt (men har litt tvil om jeg kanskje er litt i største laget). En ulempe kan være at jeg enten går med 0 eller 1 vandrestav, mens normaloppsettet her krever 2 (det går dog an med 0, 1, 3 eller flere også - trær og spikkepinner er også lov ) (Bildet er rappet fra StevenHorner.com)
    1 poeng
  41. Når vi er på tur så har vi med bok for en liten lesestund når vi har krøpet i soveposen. Jeg tenkte bare å anbefale 2 stk: Lars Monsen for unge lesere, 'Hva villmarka lærte meg' og 'Helt vilt'. Disse falt veldig i smak hos oss og vi syns de passa ekstra godt på tur
    1 poeng
  42. Takk for fine tilbakemeldinger:) Kjekt at andre er interessert. Her er en oversikt over målene på teltet. Det var en forutsetning med teltet at det var plass til mitt Exped Synmat LW m/chairkit og at jeg kunne sitte i "stolen" uten å ta oppi taket. Det går akkurat slik teltet er konstruert pga at tverrstanga løftet opp innertelt omtrent der hodet blir når jeg sitter.
    1 poeng
  43. Jeg har ikke prøvd Trolltind, men har hatt Unna. Mine umiddelbare kommentarer er: Trolltind er betydelig lettere, Unna har sterkere duk, Unna er 5 cm høyere men 10cm smalere. På Unna er det lett å hekte av deler av innerteltet for å få et slags fortelt for matlaging i regnvær. På Unna er det myggnetting kun på den øverste delen av innerdøren, det gir dårligere lufting i varmt vær. Vet ikke om Trolltind har hel myggnetting i døra.
    1 poeng
  44. Detta är väl exempel på varför man bör ha ett lätt grundkit. Då kan man ha med en tung kamera, extra lyxutrustning, klätterutstyr eller vad man vill utan att ryggsäcken blir allt för tung. T.ex om man har tält, ryggsäck, sovutstyr, kläder och kokkit som väger 6-7 kg kan man ha 10 kg klätterutstyr och totalvikten för säcken för en helgtur blir runt 20 kg. Är vikten på detta grundutstyr 16-17 kg blir ju istället säckens totalvikt 30 kg! Lättviktutstyr är ju inte endast för att få bära lättast möjlig ryggsäck, men för att få göra mera av det man vill och mindre av det man må. En klättrare med lättare ryggsäck får mer tid och ork att klättra, fiskaren får fiska, fotografen hinner finna flera flotta motiv att ta bilder av, den som älskar matlagning kan ta med bättre utstyr för det och de som gillar att gå långt klarar längre sträckor mez lättare packning. De som kanske inte direkt får en bättre upplevelse av lätt grundpackning är de som går en kort sträcka och vars högsta prioritet är att kosa sig i lägret. Är prioriteten att sitta i en campingstol framför bålet med en kall öl i handen, ja, då är såg, yxa, stol, kylbag och en del annat utstyr som ger en tung ryggsäck nödvändigt. Maximal turglädje bör alltid vara målet, och för de allra flesta är en lättare packning en väg att få en bättre upplevelse, men inte för alla under alla omständigheter. Ett gemensamt mål för ALLA på tur borde vara att ha en genomtänkt packning som gör att målet med turen nås på effektivaste sätt.
    1 poeng
  45. Hmm, en morsom tanke: jo mere vekt og volum du sparer på nødvendige ting, jo mere unødvendig luksus kan du ha med!:)
    1 poeng
  46. Skulle til å skrive et lettere syrlig svar til @Tessatroll, men ser at @ost har helt rett. 25 kilo, fem dager, breutstyr og utvidet med kit for gruppe - søren heller, @Tessatroll, du er ultralett
    1 poeng
  47. Ikke le på feil premisser. Du har tydeligvis med et slanket minimum til deg selv, men som ansvarlig turfører er det din jobb å sørge for at risikoen til turdeltagerne er redusert så langt som mulig. Lettbærer i ditt tilfelle er du kanskje allerede. Det er stor forskjell på "stupid light" og ansvarlig light.
    1 poeng
  48. Hei Jeg har vært ganske mange turer på skrim og syns det er et fantastisk flott område. Ikke helt høyfjellsfølelsen man kan få på Ble, hardangervidda etc, men ofte så kan det være vel så fint i "tregrensa". Selve snaufjellet på skrim er som det skrives av andre ikke spesielt stort, men stort nok til at man kan surre rundt der 2-3 dager. Spesiellt om man kombinerer det med en liten runde ned i skogsområdet. Legger ved et lite forslag til tur som jeg tror kan passe bra om noen kommer fra "sydfra". Parker ved Pén, og velg rute 1 eller 2 opp på "snaufjellet" (merk Bomveg opp, 50 kroner tror jeg det koster). Deretter kan dere surre rundt i retning Styggemann. Som noen andre skriver er det litt "off-piste" mellom Evjuseterfjell og styggemann, men ... det er derfor man kan pent være der oppe i 2-3 dager hm ...., var jo ikke akkuart helt rett frem og legge til bilder her da ...
    1 poeng
Vinnerlisten er satt til Oslo/GMT+01:00
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.