Gå til innhold
  • Bli medlem

Dagens bilde, med muligheter for bildekritikk/tips


Anbefalte innlegg

Skrevet
1 time siden, Espen Ørud skrev:

Reflekser av hva?

 

Du har fått til et flott multebilde, men jeg får ofte uønsket lys på mine bilder. Reflekser var feil valg av ord - sorry!

Annonse
Skrevet
33 minutter siden, Fotogubbe skrev:

Du har fått til et flott multebilde, men jeg får ofte uønsket lys på mine bilder. Reflekser var feil valg av ord - sorry!

Takker så meget.

 

Jeg foretrekker å ta disse bildene når dert er overskyet. Om det ikke er det forsøker jeg ta de i skyggen. 

 

Jeg kan endog finne på å holde en stor diffuser over mens jeg tar bildet for å ikke få for hardt lys.

Denne gang hadde jeg dog "flaks" med overskyet vær.

  • Liker 1
Skrevet (endret)

Hva er anbefalt bildestørrelse her forumet? Ser at mitt siste bilde fremstår som direkte uskarpt dersom man ikke klikker på det og ser det i fullskjerm-visning.

Endret av Fotogubbe
Skrevet
På 21.8.2019 den 22.13, Fotogubbe skrev:

Du har fått til et flott multebilde, men jeg får ofte uønsket lys på mine bilder. Reflekser var feil valg av ord - sorry!

Som en illustrasjon tok jeg under multeplukking i går to eksempelbilder med mobilen som har tre objektiver å velge mellom og tok et med snevert utsnitt og ett med vidvinkel for å illustrere det jeg forklarte tidligere. For å unngå uønsket skinn/reflekser ble sekken satt for å skjerme for det direkte sollyset. Det skaper noe jeg gjenre kaller "åpen skygge", nemlig skygge i nærhet til mye sollys som igjen gir et godt og jevnt lys på objeket man ønsker fotograferer fordi lyset kommer inn fra alle kanter...


Tror ikke bildet ble av de skarpeste dog da hovedfokus her var å illustrere hvordan skygge motivet kan hjelpe mot alt for sterkt lys som gir skinn/refleks....


265970748_2019-08-2511_55_53.thumb.jpg.9a84154a696fc57c3e9730438e5a6eeb.jpg
517581163_2019-08-2511_55_39.thumb.jpg.13329b1ed6a94916659a355997cb0489.jpg

  • Takk 1
Skrevet

Naail venter på at reinsdyra skal komme tilbake. Han ventet forgjeves. Men det var forsåvidt greit at han sysselsatte seg selv med rolig aktivitet ved teltet. Bildet er fra Veodalen i Jotunheimen. Jeg skulle prøve meg som klimaflyktning midt i fellesferien. Ingen videre god idé når man er folkesky og ikke tåler så bra varme 😅 Selv om det var kaldere enn hjemme, var det ikke langt ifra kaldt. Akkurat her fikk vi faktisk være i fred da, for alt unntatt knott og mygg! Jeg har lært at på sommeren må man holde seg veldig langt unna røde T'er og 2000-meters topper hvis man vil være i fred 😅

220A9445.JPG

  • Liker 8
Skrevet

IMG_9570.thumb.JPG.1fe0a9f947f3e8d9fd7eaf002425239e.JPGEndelig i gang med Nytt og bra fotoutstyr,Utrolig gøy se at en oppgradering i fra rimelig kamera og linser til bedre utstyr,  Gøy å ta bilder igjen. Bilde tatt i Syltefjordelva.

  • Liker 8
Skrevet (endret)

@Fotogubbe, konstruktive tilbakemeldinger er alltid velkommen 👍🙂

Jeg har fått meg meg litt om om enkle regler som  "bevege seg inn eller ut av motivet", linjer "inn" for å få dybde, deling av høyde ift horisont ++ Men her var det bare snakk om å få hansken å  hånda og mobilen opp fra lomma før motivet hadde passert 😄

Her har jeg har jeg tatt et utsnitt og leka meg litt på telefonen, men jeg liker fortsatt originalbildet best pga mer luft/horisont osv. (antagelig pga at jeg var der og så hele scenarioet 😄)

20190918_174022.thumb.jpg.971ffc606e4c378155c688e265bb4b37.jpg

 

Endret av Terka
  • Liker 4
Skrevet

Det ble veldig bra! Kjenner meg igjen i det å fange lyset der og da, for i neste øyeblikk er det borte :)

Begge komposisjoner fungerer, både versjonen nå og den mer midtstilte.

  • Liker 1
Skrevet

Jeg fotobomba jo Terka her og selv om jeg er neste litt manisk opptatt av «rule of the third” så liker jeg lengden og midtstillingen selv. Var noe med at jeg gikk hele lengden. Veldig glad i det bilde 😀

Men jeg var på sopptur i dag og dette er min form for soppjakt. 

Tatt med iPhone 7.  Savner kamera for jeg digger å ta makrobilder. Bildene er uredigerte.

 

AB7AABE0-3C4E-4245-BB19-67B9E7C4A463.jpeg

FA925BC0-643F-4C7C-8169-A1CBB863BD7B.jpeg

  • Liker 7
Skrevet
58 minutes ago, frankdrebin said:

Finfint turvær på sunnmøre i dag. Ikke fornøyd med måten P20Pro kjører skarphet oå og automatisk fargebehandler bilder, men helhetlig er kameraet i den godt nok. 

IMG_20190922_125835.jpg

Et tips er å ta bilder i RAW-format (DNG), det støttes av telefonen din dersom du fotograferer i pro-modus. Bilder i dng-format inneholder mye mer bildeinformasjon enn ferdige jpg-bilder, og når du kjører dem gjennom en råfilkonverter kan du hente frem masse detaljer i skygge- og høylyspartier som ikke vises på jpg-bildene. Du kan også justere fargene slik du vil ha dem, og det samme gjelder skarpheten.
De to vedlagte bildene (tatt med S7) viser en JPG rett fra kameraet, og en DNG som jeg har etterbehandlet. Se hvor mye av himmelen som er utbrent i JPG-bildet, men som likevel er mulig å hente frem.

S7_dng.jpg

S7_jpg.jpg

  • Liker 1
Skrevet

Det var en god periode jeg hadde min trofaste Nikon D90, fotograferte i RAW og brukte lightroom til å raffinere. Interessen har siden dabbet og jeg har tatt stadig færre bilder. Motiv og komposisjon er det viktigste for meg. Jeg er opptatt av å finne halvautomatiske moduser som fanger godt nok det jeg peker på. Jeg har nettopp fått p20pro, så jeg skal eksperimentere videre med den. Målet er å få noe som er godt nok uten etterbehandling. 

Skrevet
På 18.9.2019 den 20.12, Gittiamo skrev:

Jeg fotobomba jo Terka her og selv om jeg er neste litt manisk opptatt av «rule of the third” så liker jeg lengden og midtstillingen selv. Var noe med at jeg gikk hele lengden. Veldig glad i det bilde 😀

Men jeg var på sopptur i dag og dette er min form for soppjakt. 

Tatt med iPhone 7.  Savner kamera for jeg digger å ta makrobilder. Bildene er uredigerte.

 

AB7AABE0-3C4E-4245-BB19-67B9E7C4A463.jpeg

FA925BC0-643F-4C7C-8169-A1CBB863BD7B.jpeg

Flotte skildringer av sopp...

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.