Gå til innhold
  • Bli medlem

Vinnerliste

Populært innhold

Viser innholdet med mest poeng fra 10. mai 2019 i Innlegg

  1. Kom over et skilt med info om hvorfor det heter Ingaleden. Greit å lese slike skilt. Hoppet av denne leden ved Eidsberg Kirke. Også litt utnyttig info om at Magne Furuholmen, har aner herfra😂 hvis du velger alternativ rute! Lett å gå, men motbakke. Langslutt-bakken! Prøvde å finne ei hule, men det begynte å regne, ga meg derfor og gikk til: Det var skiltet til gapahuk, og nok et infoskilt ved gapahuken. Bra gapahuk, med ved og tett tak! Med yr som så slik ut, var valget enkelt Jeg blir her i natt😀 Ikke den lengste dagen, men jeg ligger an til å komme til Askim på søndag, en dag tidligere en beregnet, og da er post i butikk stengt. Så ingen grunn til å stresse og bli våt unødvendig. Edit: Tørking av utstyr - hjelper muligens litt selv om det er 8-10 grader
    23 poeng
  2. Her var teltplassen, glad lampa jeg lå under ikke funket. Åpne fine områder, ble ca 1,5 km på asfalt, men ikke noe trafikk. Bra merket, måtte Google litt Dette dukket opp. Inga-leden. Den kjente jeg ikke til og er bra merket, den kan jeg faktisk følge til jeg svinger av mot Askim😀 Flotte lettgått grusveier. Nok et Rådyr Mer kjerreveier, opp og ned, hit og dit. Glomma kommer til syne, den er utrolig stor. Litt regn på vei. Er noen infoskilt, Men ikke mye å se😂 Mer elv, skog og jorder om hverandre. Det er smale stier, ofte bratt. Det veksler ganske mye, men glatt å gå regnet. Ned i bekkejuv,. Blir som å gå i bekken et lite stykke, gode muligheter til å knekke stavene her. Tar det veldig med ro på slike plasser, når det er glatt slik som her, leiregrunn før og etter også. Oppigjen på andre sida, Østfold er ikke bare flatt. Her er jeg nå. Det siger nordover. Tipper nesten halvveis til Oslo omtrent. Håper å slippe unna de værste bygene.
    13 poeng
  3. Dag 9 Har vært en bra natt, sovet godt, ikke så kaldt, men rått. Det er meldt en del regn i dag også, men ser ut til at det ikke regner når jeg pakker ned i de minste. Mye av tia går på å planlegge neste dags rute, ofte kommer det innspill /Kart slik som dette som dukket opp i går. Ikke verdens beste kart men gir mye nyttig info. Kan være merket. Da har jeg plutselig et alternativ med enda mere stier som jeg plottere inn. @Iddefjording - Du kan starte en egne tråd på emne. Hadde vært artig å sett hva andre gjør på sine turer/langturer. Ser ut til å bli 2-3 km om jeg har tenkt rett. Så da blir det å gå langs Glomma i dag. Tørking av lue😅 Ligger i lysløypa, og jommen kom lyset på i igår kveld. Men ble heldigvis slått av i høvelig tid.
    13 poeng
  4. Det har vært en tøff dag, mye vind, regn absolutt hele dagen og tildels krevende navigering. Gikk over en golfbane. Mye vind. Papirkartet har nesten ikke stier i dette område, og mobil som GPS funker dårlig i regn og vind. Så det har blitt litt både hit og dit i dag. Ikke noe merking og ingen skilt. Så ei heller noen jeg kunne spørre om veien. Men har bestemt at jeg skal unngå asfalt så langt det praktisk lar seg gjøre. Var nok på nippet til å ta noen snarveier i dag..... Fant noen le underveis, men når det regner et par meter inn i gapahuken gir det ikke mye ly. Så fokuset ble å finne fram. Alle bilder i dag er tatt når jeg måtte sjekk hvor jeg var eller at kartet ikke hadde infoen. Flotte stier, men vondt å gå på skrå glatte Berg. Og vått var det. Men mange fine plasser å raste på fine dager. Kom til Ise Pizza, passet bra med varm lunsj innendørs - ble den nedturen😞 Traff ei ung jente som kom av bussen, ikke helt sikker på om hun viste forskjell på høyre og venstre, men hun viste at det var skilt bare jeg gikk langt nok og at det var merket. Det reddet dagen. Ut feks har ikke en tur i dette område! Ikke like lettgått i dag. Lykken var å finne dette skiltet 😀 legg merke til det øverste skiltet merket «Skolen» - det er nok for kjente. Men det var i det minste ok stier og merket. Stedvis også skiløype. Fant en gammel gapahuk - granbaret var gått ut på dato. Men taket var tett. Systemene er ikke helt ening om hvor langt jeg gikk i dag. Men kom meg til Varteig, vått her også. Så noe fremdrift har det blitt. Ligger i lysløypa ved Varteig kirke. Her sto også skiltet jeg skulle ha visst før idag.... Tenkte på @Tom42 og «alltid tørt tøyet» - det måtte fram i kveld - sokka og skoa er like tørre, resten er fuktig/vått. Så har vært en krevende dag psykisk og fysisk - kaldt/vått som gjør at det nesten ikke går å ta pauser. Bilder ble helt sekundært i dag. Håper på bedre vær i morgen, blir ikke gøy å bytte til våte/fuktig klær i morra når neste marsj må til.
    9 poeng
  5. Fornuften seiret - Meløy kommune sier nei til idiotprosjektet: https://www.nfk.no/aktuelt/svart-fornoyd-med-skrinlegging-av-isbitproduksjon.1018686.aspx
    5 poeng
  6. Else kan dere snakke med. Hun fikser mer enn telt😊 Se gjerne denne artikkelen: https://www.utemagasinet.no/magasin/alt-kan-repares
    3 poeng
  7. @Humbug Har litt grove mål i en ppt, men får ikke lagt ut før på søndag. Det første innerteltet som ble sydd om var i mesh, men nå er teltet hos Sømhuset for å sy om det vanlige innerteltet også. Det er mulig det kommer i retur om en uke eller to. Da skal jeg ta litt nøyaktige mål.
    2 poeng
  8. Fordi dynatec lager lefsemaskiner? http://www.dynatec.no/ Mens Dyneema er en UHMWPE fiber?
    2 poeng
  9. Hei Jeg hadde et par Alfa tursko, som passet så bra på mine brede føtter, at jeg fikk dem forsålet av en skomaker. Han gjorde for så vidt en bra jobb, men fikk ikke rettet dem helt opp. De var litt skeive å gå i. Det er så ikke helt skomakeren sin skyld, for moderne sko er egentlig ikke beregnet på forsåling. De får sålen inkl. det støtdempende materiale på innsiden limt direkte på selve skoen, som bare har en tynn binnsåle. Dessuten mistenker jeg, at det støtdempende materiale er det samme i str. 39 (lett dame maks 65 kg) som i str. 46 (stor man i 100 kg-klassen). Derfor blir det selvfølge trådt ut av fasong i de store størrelser. Go`e gamle beksømsydde sko med solid binnsåle kan derimot forsåles mange ganger. Disse Alfa sko gikk i total oppløsning på besøk i Ålborg, så jeg fant et par Ecco tursko med kraftig knastesåle til mine brede fødder. De var ikke billigere der! De har vært komfortable å gå med. MEN Ecco hadde før et dårlig rykte med sine såler som gikk i oppløsning. Elgkalvens Ecco støvler oppløste sig en gang på Norefjell - heldigvis siste dagen, så vi berget hende til heisanlegget, hvor bilen stod, godt innviklet i gaffatape på støvlen. Jeg tenkte at Ecco hadde fått rettet dette, for det er jo ikke billigsko. Men det som tilsynelatende var en kraftig såle med Vibram-liknende knaster viste sig å bli ganske rask slitt - etter en sommer- fordi slitelaget på sålen/knastene var ganske tynt og så var resten fylt med støtdempende skum. Dette kan man jo ikke se på sålen før den er slitt. Selve lærskoen er stadig fin og uten slitasje. Denne gang ville jeg ikke spendere skomaker og jeg tok det såpass tidlig at helflikker ville gjøre jobben. Hel- og sålemateriale (inkl. Vibram), skomakerartikler, lim fås her i landet hos www.skinnlåven.no, men de har minimumskjøp på 300 kr. og da helflikker koster 18-40 kr. blir dette litt voldsomt. Så jeg fikk 1/4 såleplate fra www.laederiet.dk i Danmark inkl. porto for ca. 100 kr. Jydene er jo smarte handelsfolk, så de rullet sammen og sendte som rullebrev med minimal porto. Så jeg har til mange års helflikker. Jeg måtte bygge den skeive hel litt opp, så jeg skar ut og limte med Aquasure klonen "Gummireparasjon" fra Biltema etter å ha skåret av sålen med skarp kniv og filet med rasp og rensket. Dette holdt hele sommeren med lufteture med huskyene, så jeg går faktisk en del. Nå har jeg byttet helflikker igjen ved bare å skjære av og lime med kontaktlim, som skomakerne normalt bruker. Første reparasjon tok noe tid med oppbyggingen, annen gang var det bare å skjære av, slipe litt og lime. Selve sålen under foten var også punktvis noe slitt, men jeg har ikke slipeutstyr til å slipe dette ned - gummi er faktisk noe seigt å slipe i, så jeg forsterket bare ved å smøre "Gummireparasjon" på. Det har holdt forbløffende bra og er egentlig sterkere enn selve sålematerialet. Elgen
    2 poeng
  10. Dag 8 Yr melder: Blir en rufsete dag, mye vind tipper 10 m/s minst i kasta. Men har sovet godt og lenge. Kjente det varmet i ansiktet når jeg la meg så sol og vind fikk tak i går. Sov hele natta uten den syntetiske dunlua👍 - det er første natta på turen. I og med at det var meldt slikt, hadde jeg vann og alt klart i telt, slik at jeg slapp og gå ut. Sein frokost. Dagen plan er på med alt regntøyet og tusle i retning nordover mot Varteig. Har flere ruter dit, så må ta noen valg i løpet av dagen. Håper på å finne litt le av og til for litt pauser, ellers så blir det en kort gå dag. Heldigvis ikke så kaldt er meld 7-8 grader. Edit: Jeg får tenke på disse bildene fra i går kveld, mens jeg går i regnet.
    2 poeng
  11. Stor åpne jorder, den sure vinden får bra tak. Men sola varmer. Det ble noen få meter på asfalt, så inn på små grus/traktorveier. Så inn på små stier igjen, veldig forbauset over hvor lite asfalt det faktisk har blitt i dag. Dagens hovedmål, post i butikk😀 Merker at sekken går fra veldig lett og opp med ca 4-5 kg med mat. Det betyr at delmål nr 2 av 6 er i mål. 🎉 Litt asfalt og inn i skogen igjen. Snakket med et par små gutter på 7-8 år, som laget en fallgrop for å fange dyr. De lurte på hva jeg skulle, og jeg sa jeg skulle ligge i telt. De viste om en fin plass. Fikk greie på hvor det var. Etter ca 30 meter dukket plassen opp! Komplett med sliten lavvo. Mer små veier og stier Endelig et skilt, viste ikke at det het noe her, men var her jeg hadde sett meg ut som teltplass. Spesielt skilt, dog for en meget god grunn. Her var det 100% frittgående høner/hane. Ikke ofte en ser dette. Greit å ha hund i band da. Hit kom jeg - helt etter planen. Appene er stort sett enige også om hvor langt jeg har gått. Et skilt viser trolig veien videre, må studere kartet i kveld. Fantastisk flott odde, dett blir en fin kveld. Status er at kroppen er like fin etter ei uke, ingen gnagsår, buksa passer forsatt, og klar for regnværet i morgen. Til og med 100% strøm på AirPods, DAB-radio, inreach og mobil! Alt etter ei uke på tur. Satser på at de to siste ukene også går etter planen.
    2 poeng
  12. Forvidde furuer er alltid fascinerende, hva er historien bak? Lynnedslag? Helt ute av proposjoner. Nok et skilt med Olavsleden. Er jeg på en ufrivillig pilgrimsreise? Men her peker den feil vei. Blir litt forvirret av disse, får det ikke helt til å stemme i hode, men noe må man jo tenke på.... Dette er beste vannkilden på 6.5 km i luftlinje. Bare gugga. Bekken er tegnet inn som ganske stor på kartet. Det er utrolig tørt. Kom til et kryss og måtte velge høyre eller venstre. Begge deler litt vei først. Slitent hode og valgte feil, havnet i hogstfelt. Burde ha snudd....... Kom ut på andre siden og der var stien brei og bra merket. Jeg gjør mest feil på slutten av dagen. Her er Ertehytta bra merket. Ble noen km og skritt i dag også. Litt mer usikkert vær i morgen. Må se på hvilke rute jeg velger ned til Halden i morgen. Halden er første delmål. Her ligger en poste restante pakke og venter på meg. Hit kom jeg - helt etter planen. Så er i rute. Sitter i sola, med mye tøy på da det blåser. Lader med anker 21w solpanelet. Ligger fint til. Har flott teltplass, klart vann, sol og 2 streker med 4G, og snart er kaffen klar 😀 Nyter livet🤩
    2 poeng
  13. For min egen del har jeg gjennomført CO måling i teltet. Måleren settes oppe i "hatthyllen" i innerteltet. Første test var med MSR windburner. Her fikk jeg 0 PPM i utslag !!! Hadde forventet noe her ja. ( Dog en tidligere måling viste også 0 PPM) Andre test med Optimus Terra weekend. Her ble det skikkelig utsalg innen kort tid. Fikk målt 485 ppm før jeg slokket brenneren og rømte teltet !!!
    2 poeng
  14. Starter en egen nerdetråd på X-mid teltet som Dan Durston har designet og det blir solgt via Massdrop sitt system. Admin kan muligens flytte en del innlegg fra Duplex tråden som er litt rotete etterhvert. Skissa ser slik ut, og er vanskelig å lese. Soveposen er 175 cm lang og 50 cm bred. De har oppgitt høyden på teltet utvendig, litt forvirrende. Men høyden er 43 tommer eller 109 cm i innerteltet. Alle tall er hentet fra massdrop eller fra tråden Backpackinglight hvor konstruktøren har lagt ut mye bilder, skisser og mål. Slo det derfor opp i stua. Laget innerteltet i tråd og maskeringstape. Carbonstenger festet på lettcola. Jeg bruker 40 cm fri høyde som mål, når jeg måler opp telt. Ellers så subber posen i teltduken. Jeg er litt som @Bjørn J når det gjelder skrå telt og skisser. Her er 175 mål opp. Omriss med 40 cm fri høyde. De yttere er det faktisk innerteltet går. Teltet tar forbausende stor plass, de små merkene og teppe er ytterkanten. Litt avhengig av hvordan jeg måler blir praktisk liggelengde 140 om du skal ha fullbredde 71 cm og helt opptil 190 om du tar maks lengde. Jeg ville sagt 170 er reel liggelengde, med neoair reg underlaget på 6.3 cm. Bruker WM pumpa -32 grader for personlengde 200cm som dummy - omtrent som en vanlig person som er i posen når den er tom. Den stikker langt utenfor ved 40cm frihøyde. Med 9LW underlaget blir det enda mere utafor. Litt detaljbilder, presser ut sideveis på begge sider. Presser ut innerveggen i fotenden Fotenden i annen vinkel. Hodeenden. Den presser ut i hodeenden også. Når jeg sitter på bakken greier jeg ikke å sitte oppreist uten at skuldra tar borti innerteltet. Men jeg er høy og bredskuldra, så det er ikke noe nytt. Så min konklusjon er at det er en artig nytenkende konstruksjon, men ikke for personer over 160-170. Det er også relativ billig og du må sømtette det selv, så det havner ikke på ønskelista mi. Men håper @Blaser og jeg treffes, så vi kan ha et lite telttreff.
    1 poeng
  15. Godt spørsmål - jeg er ikke sikker. Det er en Easyfuel II som brukes i Trangiaen min nå, men jeg har tidligere hatt en versjon I, og er bra sikker på at de er tilnærmet identiske i utformingen. Men jeg garanterer ingenting... Jeg tror Easyfuel I hadde sort piezo-tennemekanisme, mens den er rød på toern.
    1 poeng
  16. Hadde behov for å oppgradere muligheten for å skaffe ved til bålet, så har fått kjøpt en Eka Viking Combi 21" buesag, sammenleggbar samt en Hultafors kløyveøks. Har også slått på stortromma og omsider kjøpt en ny sovepose, da den gamle ajungilaken tar for mye plass i sekken. Nå skal jeg teste ut Helsport Rago Superlight som ble kjøpt for et par dager siden. Er også lei av å mukke rundt med et tennstål på tre cm, så har bestilt et av Hultafors sine tennstål. Edit: fant akkurat ut at de hadde salg på fjellsport.no, og klarte ikke å takke nei til et rødt Hilleberg Soulo på 25% 😁 Blir lettere å drasse på enn staikaen på sine 4 kg 3/4 av året, når pulken ikke er i bruk.
    1 poeng
  17. Jeg har gått til innkjøp av diverse spritbrenner-utstyr, etter den store "spritfyrt hele året"-tråden. Fant en Trangia 27-3 på Finn for et par hundrelapper, også føyk det med et sånt triangel-stativ til spritbrennern på siste nettkjøp også gitt. Kjekt med nytt utstyr som holder seg godt under høvdingene 😅
    1 poeng
  18. Det har lenge stått på ønskelista, og det blir nok handel etterhvert, men enn så lenge har jeg ikke tatt meg råd. Stratospire Li og Chinook er to ganske så ulike telt. Jeg har Notch Li selv til lette sommerturer. Stratospire vil være et godt 2-sesongstelt, men det er et luftig telt som ikke yter best i dårlig vær på høsten. Chinook fyller tomrommet mellom lett sommertelt og det heftige vinterteltet (Keron 4GT som veier 7-8kg med doble stenger). Jeg kommer hovedsakelig til å bruke Chinook i skuldersesongene og vinterturer med sekk. Stratospire Li virker som et meget bra telt altså. Jeg tror nok du blir godt fornøyd med det. Det er vel rundt en kilo lettere også, det er ikke ubetydelig!
    1 poeng
  19. Den har ikke forvarmingsrør, men så lenge det er plussgrader trenger man ikke det. Og jo høyere man kommer, jo mindre bruk er det for forvarmingsrør siden det blir større forskjell på trykket inne i boksen og ute jo høyere man kommer. Til og med de gamle blå punkteringsboksene fungerte fint i høyfjellet. Og ja, det er selvsagt en fordel med forvarmingsrør, men det er ikke noe must, det fungerer fint uten, så lenge det ikke er kuldegrader. Alt kommer ann på hvor mye man er villig til å betale, og på behovet, det er ikke alle som har behov for en multifuelbrenner til 2000 kr som kan brenne gass, bensin, diesel eller parafin. Primus selger forøvrig vintergass som fungerer selv om det er kuldegrader også på primuser uten forvarming. https://www.primusshop.no/ekspertise/primus-gass/
    1 poeng
  20. Dersom du ikke vil bruke for mye penger, så finnes det faktisk helt kurrante gassprimuser og kokekarsett på Biltema. Eksempel: https://www.biltema.no/fritid/friluftsliv-og-camping/kokeapparat/kokeapparat-26-kw-2000042055 https://www.biltema.no/fritid/friluftsliv-og-camping/kokeapparat/kokekarsett-stort-2000035726 Hele sortimentet til Biltema finner du her: https://www.biltema.no/fritid/friluftsliv-og-camping/kokeapparat/ Gassprimuser med den moderne skruventilen er svært trygge å bruke. Det lønner seg å kjøpe gassprimuser med 7/16" gjenger, da får man kjøpt gassflasker nesten overalt.
    1 poeng
  21. Kanskje du spørre helsport om de kan sy ett til deg?
    1 poeng
  22. Gaustatoppen Eller det er hvertfall det sønnen min sier, som akkurat gikk fra fantastiske fire til stolte fem år, at han skal på toppen av verdens høyeste fjell med fyrtårn oppå. Om den kan sammenlignes med de mektigste toppene i Himalaya kan nok diskuteres blant de faktaorienterte voksne, men i et vakkert barnesinn er den nettopp det - høyeste stedet på jord. Værmeldingen var usikker og ingen meteorolog visste helt riktig hva som skulle komme av værtype. Yr meldte sol og lite vind, Storm meldte regnbyger og lyn og de pene damene på skjermen innrømte at de faktisk ikke var sikre på hvordan været ville bli i helgen. Men både Trude (livsledsager) og jeg hadde fri fra jobb, og Adrian (sønn) hadde vært klar for å spise vaffel på toppen av Telemark siden jeg nevnte det for han uker i forveien. Nei vi bare drar opp på hytta på Skinnarbu og tar det derfra, skulle det bli møkkavær har vi alltids regntøy og turløyper utenfor samt brettspill og terninger innenfor. Etter en sen morgen og noen timer på veien, fikk vi Tinnsjø på høyre side av bilen og blikket tittet opp på himmelen og de spredte skyene som dannet hvite bomullsdotter med innslag av grå flekker. Vi ble enige om at dette var godværsskyer og bestemte oss for å ta Gaustatoppen idag. En kjapp tur innom Rjukan for å handle med litt munngodt og så spolte vi opp den "vingletevonglete svingebakken" (sitat liten gutt) og så bort til bunnen av fjellet. Vi hadde bestemt oss på forhånd etter litt frem og tilbake om å ta Gaustabanen opp og gå ned igjen, bare det å ta tog og bane inni fjellet ville være en opplevelse i seg selv for en liten kar som er togentusiast som mange andre på hans alder. Vi parkerte bilen nedenfor bommen fordi det hadde allerede blitt ettermiddag, og bommen til parkeringen stenger klokken 17:00. Altså vil det bli kveldstur ned og forhåpentligvis har de fleste av dagens toppturgjester kommet seg ned fra fjellet slik at vi blir mest mulig alene. Vi kjøper oss billett til den siste turen opp og idet døren går opp til tunnelen slår den syv grader kalde luften imot oss, jeg kikker ned på Adrian som har et frydfullt smil om munnen. "Bor det drager her inne pappa" spør Adrian - "Ja for lenge siden, men nå er det bare toget som bor her" sier jeg. Etter litt så går vi ombord i det blå lille toget som frakter oss skramlete innover i fjellet, så et bytte over til et lite rødt tog som frakter oss opp til toppen. Det store smilet og uttrykket til han lille guttungen vår er enormt, dette kan man se er noe han virkelig syns er spennende. Vel fremme på toppen etter 15 minutter går vi ut av den lange tunnelen til utgangen, jeg kikker rundt meg og kan puste lettet ut. Det er knallvær med sol og spredte skyer, og rundt tyve grader - fantastisk. Klokken viser at ettermiddagen er godt igang og beste av alt, det er nesten ingen mennesker her oppe! Bare noen her og der som er på vei ned, deilig å ha fjellet for seg selv tenker jeg mens jeg nyter gleden til Adrian og Trude som virkelig koser seg. "For en fin utsikt mamma og pappa" sier han en mengde ganger mens han går opp de siste meterne opp til steinhytta. Han vet at det finnes vaffeler her oppe og lukten av nystekte hjerter brer seg om i den vindstille luften. Et par vaffelplater og en coca cola til en pris som bare finnes på fjelltopper og enkelte loppemarked blir konsumert til et av fastlands-norges beste utsikter, det er ikke vondt å være til på en plass som dette nesten alene med sine nærmeste. Etter påfyll tar vi en tur bort til toppunktet og tilbake igjen over eggen, slapper av og koser oss en god stund før vi beveger oss nedover. Adrian spretter nedover som en fjellgeit i sine fjellstøvler i størrelse 29 til blikket av en litt bekymret mamma, men han er stødig som få og er vant med ulendt terreng under beina. Det blir en håndfull med pauser med påfyll av energi og hygge på vei ned, og Adrian finner en provisorisk seng for å legge seg til å sove et par ganger. "Se pappa, jeg tror jeg sover her jeg" sier han med øyene lukket og et lekent smil om munnen Kveldssola senker seg over landsskapet når vi kommer lenger ned, det skaper lange skygger og et behaglig lys som gjør nedfarten ekstra hyggelig. Etter litt over tre timer er vi nede igjen ved bilen, vi kjører hjem til hytta og får oss en sen middag. Guttungen kommer seg i seng etterhvert og vi blir sittende oppe noen timer til på terrassen med et par glass til sola som har gått ned bak Hardangervidda. Perfekt. Solstien Dagen etter tar vi Krossobanen opp til Gvepseborg, vi har jo en dag til å fylle med eventyr før helgen er over og vi velger Solstien som går i en rundtur på ca en halv mil som starter på toppen av Krossobanen. Dette er en familievennelig tur med fem forskjellige oppgaver på veien som barna må utføre, man får med seg en tursekk nede ved stasjonen som er fylt med fem forskjellige poser nummerert 1 til 5 til de forskjellige postene. Har aldri tatt denne turen før og ble overrasket hvor flott og tilrettelagt for små barn denne runden er. Selve Solstien er steinlagte trapper som går hele veien opp til toppen ved tyske kanonstillnger fra krigens dager, den begynner nedi skogen og går oppover over tregrensa og opp på vidda. Herlig tur med flott natur og kjempefin utsikt på toppen utover Hardangervidda og Gaustatoppen, samt morro og læringsrikt for barn. En sikker vinner for småbarnsfamilier som anbefales på det sterkeste Slik ser de nummererte skiltene for oppgavene ut Steintrappene er et morsomt innslag og sparer naturen for slitasje. En av oppgavene ved soluret et stykke opp i løypa Siste biten på vei til toppunktet En nydelig helg med et perfekt turvær, takk for denne gang herlige Telemark og vi ses igjen
    1 poeng
  23. Ser du skal gå gjennom min hjemkommune, Eidsberg. Så gøy! Ved Eidsberg kirke er jeg døpt og konfirmert og har flere slektninger liggende der. Det er forresten en fin plass ved Glomma ikke så langt derfra. Du må da gå grusveien fra kirken mot Glomma, rett frem og ned til elva, ser på kartet at det går vei opp fra andre siden. Gammelt ferjested. Pappa pleide å ta oss med hit for å fiske. Mellom ferjestedet og Vamma, ligger det en øy midt i elva, Valdisholm. Her er det funnet ruiner etter en borg som lå her i middelalderen. https://lokalhistoriewiki.no/wiki/Valdisholm Men blir vel mye gåing på asfalt på vei gjennom Eidsberg til Askim?
    1 poeng
  24. Imponerende å holde ut utendørs i det ruskeværet som er nå. Hva slags tidsfordriv har du mellom etappene?
    1 poeng
  25. Var innom XXL i dag og fikk pengene tilbake for stanga som knakk, uten noe problem. Stakk bort til neste friluftsliv-butikk, Jakt & Friluft Arendal for å sjekke hva de hadde av stenger, da XXL ikke hadde helt det jeg så etter. Pga en annen tråd her inne, så ble jeg fristet av denne Shimano Beastmaster 5-delte stanga pga pakkstørrelsen og andre gode ting jeg har lest om denne. Men den siste utgaven Jakt & Friluft hadde av Beastmaster 210/240-versjonen ble solgt i går. Men de hadde den nyere S.T.C. Multi-length i 210/240. Selv om det ble dyrere enn planlagt, så heiv jeg meg på den og nå håper jeg at den gir meg mer fiskeglede enn den billige Abu Garcia-stanga... ...og så ble det en håv de hadde tilbud på, samt noen fler sluker, som jeg visstnok sa jeg ikke skulle kjøpe fler av. Men så i en annen tråd at noen sa det var lurt å ha sorte sluker, så da hører man på gode tips og råd Nå er det full innkjøpsstopp her i hus!!
    1 poeng
  26. Vet de driver og utvikler en ny linje med telt ja, bl.a lettere versjoner av de teltene de allrede har, det ligger tre nye på hjemmesiden: https://www.bergans.com/no/katalog/utstyr/telt?
    1 poeng
  27. Helgehornet, volda - 623 moh. Halvveis i jobbuken, feires med en kjapp topptur
    1 poeng
  28. Fint utpå sotra i dag. edit: Utsikt vestover:
    1 poeng
  29. Alene Jeg mener Yr har skylda. De melder til stadighet dårlig vær på søndager og mye bedre vær på mandager. Slikt er ødeleggende for søndagsturen. Det blir mandagstur i stede. Nå hadde forrige uke gitt en god del turtrening. Til og med med tung sekk, noe jeg ikke er helt vant med. Jeg trenger antakelig slik trening, men det fikk meg til å tenke på hva andre klarer. Noen drar på sekker på 30 kilo og mer i timevis... Det ble søndagstur på mandag denne uka også. Nå måtte det bli en ensom tur. Både broderen og Bestyrerinnen var opptatt, og ingen av disse så syn på en «treningstur» rundt Lifjellet. Jeg kunne godt tenke meg denne turen igjen. Den går i relativt «grovt» terreng – opp og ned til og begynne med, og så går det opp, og mer opp. På toppen er det et flatt parti, men så bærer det bratt ned før «den fordømte bakken» opp. Siste tredjedelen er stor sett bare ned. Noen plasser ganske bratt ned. Med andre ord en god «treningstur». Været var selvsagt bra, jeg hadde jo ventet en dag med å gå. Sol og litt skyer en stiv bris fra nord, gjorde det kaldt. Bortsett fra at jeg fikk vinden bakfra på toppen, den enste plassen med vind denne dagen. Jeg startet i vindfleece, men hev fort av jakken og fortsatte i bare ullblusen til bilen. Om ikke været var helt sommerlig, så var trær og blomster og småfuglene på plass. Det var blader og grønt over alt. Fortsatt har trærne den lyse vårfargen, men det er ikke lenge til alt får sommerfarge. Det er virkelig kjekt å se både hvitveis og skogsfiol. Flotte vårblomster, og på høgjæren fant jeg multeblomst. De pleier ikke blomstre i april, men dette året er alt tidlig. På Gramstad er det nesten alltid masse folk. På Dale ofte nesten ingen, spesielt om været er dårlig. Denne mandagen var det nesten perfekt tur-vær. Det var noen biler å¨Dale, men jeg så ikke folk. I Dalsvågen sto det et telt. Uten folk utforbi, men et telt. Det ble en ensom tur i det flotte tur-været. I Sprettraubakken var det heller ikke folk, men de jeg så i toppen av bakken forrige gang og trodde var busker, må ha vært folk. Det var i hvert fall forsvunnet. Selv øverst var det tomt. Jeg kunne se spor av folk, det hadde vært noen tidligere, men selv helt nede ved bilen var jeg alene. Jeg planla denne turen som en treningstur, og forsøkte å holde jevn fart. Det ble litt pusting og pesing opp bakkene, men selv i de siste bakkene mot toppen gled det greit. Jeg brukte fortsatt et kvarter lengre enn i forhold til «gamle dager» for et halvt år siden, men mener jeg har bedre form inne nå en tidligere i år. Det var ikke akkurat «kom mai du skjønne milde», men det ble uansett en skikkelig flott tur i vårværet. Les hele artikkelen
    1 poeng
  30. Minnet meg nesten litt om gamle Windows bakgrunnen😄 Takk for du deler en fin turrapport:)
    1 poeng
  31. Gårsdagens middag ble denne pakka. Taco med lomper og ferdig kjøtt. Varmet med påfølgende varmepose. Innholder mye rart, men var med en slags ost også. Like forundret hver gang jeg spiser en slik MRE, lite middag og mye dessert. Var mye vind i går, så ble i teltet hele kvelden, ikke mulighet til å fyre bål, og med regn og sur vind ble valget lett. Dag 6 Har sovet veldig bra i natt, kroppen kjennes fin ut, ingen skavanker etter å ha gått hittil. Voknet ved 8 tida og ringte og gratulerte konemor med Sølvbryllupsdagen. Bestilte blomster til henne slik at hun får de på døra i kveld. Setter stor pris på henne som lar meg gå på tur selv på en slik dag, men det blir feiret senere. Legger at ut på underlaget før jeg pakket sekken. Qulit og sovesystem i bunn, så teknisk utstyr, telt og plugger, før mat og regntøy. I den store lomma utenpå er dopapir, solcellelader, antibac hansker etc. På sidene er ekstra tøy og drikke. Enkelt og lett system, alt lett tilgjengelig. Små fine veier og gå på tilbake til leden. Denne var laget mitt i veien, trolig av noen barn uten pad😀 Gleder mitt hjerte Ser ut til at jeg muligens kan få då fint vær st jeg kan ta av stillongsen i dag. Men kald vind. Så inn i mørke skogen, bra det er merket, eller ikke lett å se. Åpne fine landskap. Målet i dag er omtrent Høysand, har 3 mulig valg på plass for å teltet. Været og formen får bestemme hvordan dagen blir.
    1 poeng
  32. Dag 5 Har sovet godt. Ikke kuldegrader, men sur trekk og ikke spesielt varmt. Kroppen er fin, ikke gnagsår. Første målet i dag er Halden og hente pakka. Siden været er ok,blir litt regn men ikke mye. Velger jeg å gå tilbake ca 2 km. Får da mye mindre asfalt å gå på, og får med meg Fredriksten festing. Men du verden hvor god quilten er om morran. Det blir realfeltrasjon til frokost, kaffekjelen er brannslukkingsapparat. Trist og grått i dag. Trøsta får være at det ikke er mygg, og fin temp å gå i. Har med et lite og lett sawyer Squeeze mini vannfilter. @gramjeger Har også posterestante i Sarpsborg. Så er litt låst. Men skal se mere på det senere i dag. Du er velkommen til å gå sammen med meg hvis det passer.,
    1 poeng
  33. Det går mye tid når stiene blir borte. Fremdrifta går ned til 1/3 av normalt. Men så ikke noe mere til oransje merking, så det valget var rett. Lett å gå igjen når det ble stor sti. Været er surt, vind og sol omhverandre. Ikke helt lett å kle seg. Tok korteste vei. Lett å gå i en gammrl lysløype dom tydeligvis er mye brukt. De har lagt wire for en papirfabrikk som duk, ser ikke ut. Burde vært kavla i stedet. Men er velkommen tilbake i det minste. Husket den gamle vitsen. De som kommer fra Kypros blir kaldt kyprioter, men hva kalles de fra Idd? Vet fortsatt ikke svaret. Det var åpent pga komf, og var innom og fikk fylt opp vannflaskene, vann er en stor utfordring. Mye større enn tenkt. Veldig tørt. Ble noen hundre meter på asfalt, måtte passere over: Jernbanen. Her var det skiltet, men den veien jeg skulle sto på baksiden. Vi som har satt opp og bestilt skilt - vet at høyre og venstre er viktig, har gleppet her. Lett sti igjen. Kom inn på et merke med Olavsleden. Må lese meg litt opp på den, kan gi en bedre rute enn tenkt. Hit har jeg kommet, enda et stykke igjen til dagens mål ved Erte. Flotte åpne områder med furuer. Gøy og lett å gå på.
    1 poeng
  34. Funksjonen hvor du du tegner ei linje, og når du trykker på linja, og får opp valget med å lagre som sporing er gull verdt. Spesielt når lommekjent.no ikke vil lagre ruter lengere. Da gjør jeg navigeringsjobben om kvelden, og sparer tid når jeg går. Mindre feil blir det også.
    1 poeng
  35. Noen som har prøvd både Fisher sitt system, og Åsnes sitt system, som kan si noe om det er stor forskjell på gliden mellom de to? Lurer på om fraværet av fellelås har særlig betydning, eller om det er stort sett lik glid. Jeg bruker foreløbig Åsnes, og en stor fordel er at det er så lett å ta av og på fellene selv, uten å ta av skiene.
    1 poeng
  36. Har erfaring med båe systema og syns Fischer sitt system er å foretrekke med god margin. Har aldri opplevd at Fischer sine feller faller av og dei har langt betre gli.
    1 poeng
  37. Har så å si ikke noe datadekning. Men kom så langt som plan var. Ligger i nordenden av Rødsvannet. Har masse fine bilder som jeg får laste opp senere. Fikk til dette på 105 kB etter et par forsøk.. Det er kjølig, vært litt regn og torden. Men alt ok, men anger på at jeg la la igjen den lette dunjakka. Ingen gnagsår, og klar for ny dag i morgen. Føler meg heldig som får til å reise på en slik tur. Gjør godt for både kropp og sjel. Mye lyder i fra fugler i området, og så en flott harepus i fullt firsprang også i dag. Nyter livet.
    1 poeng
  38. >Så noen fine bilder fra i dag/kveld som viser har det går faktisk å sitte i en chair kit LW med downmat 7 Det regnet jo noe innmari i natt og teltet var like tørt innvending. Har gjort noen små modifiseringen med å legge inn strikk ved festene til alle endene for innerteltet samt barduner på kortveggen.
    1 poeng
  39. Trasket rundt omkring på Tysvær, Nedstrand. På stier, utfor stier, noen flotte utsikter og en del fisking. Nydelig vær og stemning! Valpen, Ivar, poserer dritbra på bildet💩 Operasjon redd fiskekroken Ivar soler seg mens vi fisker. lånte bort Unna teltet til han ene turkameraten mens jeg sov i Nallo 3
    1 poeng
  40. En Primus Easyfuel og bunndelen av et Trangiasett er min løsning. Brenneren står på sine egne føtter, de utskjærte sporene i Trangiadelen træs over kjelestøttene, den hviler på en slags hylle under brennerhodet. Hullet i Trangiaen er stort nok til at både brenner og forvarmingsrør får plass. Fordelene er flere: Kjeler og kasseroller står på brennerens kjelestøtter, det gir kort avstand fra kjelebunnen til brennerhodet. Stekepanner plasseres på toppen for å få lavere effekt og jevn varme. Trangiadelen er en supereffektiv vindskjerm, oppkoking går raskere enn noe annet jeg har prøvd. I motsetning til Trangia sin gassbrenner kan denne brenneren brukes frittstående, og løsningen trenger ikke overdelen til Trangia.
    1 poeng
  41. Gleder meg til å høre hva du synes om teltet ditt! Jeg må innrømme jeg er fascinert av telt som dette. Kanskje blir det et slikt solo-telt jeg går for til slutt? Her er forøvrig en ny modell. Madrassen får plass helt på bunnen, men stikker gjennom ila. de første centimeterne.
    1 poeng
  42. Jeg synes talla til @Memento mori var litt vel rare, så jeg bestemte meg for å modellere teltet etter beste evne i Sketchup. Jeg kommer frem til en liggelengde på 175,3cm 40 cm over bakken. Med andre ord var talla ikke så rare likevel. Her har jeg tatt utgangspunkt i at det er 16,5 cm mellom yttertelt og innertelt, slik det må være hvis jeg har forstått måla riktig. Edit: Nytt bilde med riktig vegg ved enden på venstre side. Blir litt lenger nå, men ikke langt unna. Dessuten er det ikke med full liggebredde.
    1 poeng
  43. Kjekt få brukt lommeboka litt da? 😛 Er verdensmester i å kjøpe ting to ganger for å prøve.. hehe..
    1 poeng
  44. Her er en som har laget sitt eget, med innertelt og lett å se hvor inspirasjon er hentet!
    1 poeng
  45. Det vi mangler nå er at noen her inni kjøper er Zpacks Plexamid telt og så kan vi ha en samling hvor alle telt/bivy må feks veie under 1-1.5 kg alt inkl.
    1 poeng
  46. Den er støpt i glassfiber med bevernylon trekk. Den skal få Cordura, men det må jeg bestille fra Extremtextil. Jeg har noen bilder fra prosessen frem. Pluggen til formen. Den er laget av membranplater og mye glassfibersparkel Pussing og et lag med polyester og gelcoat Litt formgiving Da har jeg støpt av pluggen og fått en form til å støpe i. Ferdig støpt pulk og montering av sledebelegg. Dette er det samme belegget som er på hundesleder. Sying av trekk og stropper. Montering av aluskinne ,stropper og trekk
    1 poeng
  47. Jeg er inspirert. For første gang på 18 måneder kan jeg gå. Har surret en støttebandasje rimelig stramt rundt kneet og labbet i vei – i en hel uke. Og da bobler det over. Lage Colaboksovn. Forhåpentligvis til hjelp for de som ønsker å lage slike ovner. Er på ferie i Spania, og som en avveksling lager jeg noen Colaboxovner. Passer på når jeg er på min favoritt kinesiske restaurant og bomme noen bokser. Og da må jeg ta hva jeg får, selv om det har vært øl i boksene. Det får da være måte på prinsipper. Kjært barn har mange navn. Går du inn på YouTube vil du finne navn som pepsican stove, Soda can stove, coke can stove ++. Jeg kaller min Colaboxstove. Bruksområde. Jeg bruker i 99, 99 % av tilfellene kun kvistbrenneren og fyrer med kvist, tørt gras, mose, eller annet brennbart materiale. Favoritten er tørre einerkvister. Dermed har jeg også redusert børa med et par kg. Likevel må man ha backup. Og en slik ovn er et glimrede alternativ, (og så billig), selv om Trangias gassovn er mitt foretrukne valg. På tur, ukesturer på Hardangervidda jeg kun tydd til gass en gang i løpet av 4 år. Yoytube. Ved å studere de forskjellige fremgangsmåtene (Videoer fra Youtube) lærte jeg etter hvert å lage en slik ovn. Men det som slo meg, de som lagde ovner var ofte rene kunstnere, og jeg mistenker dem for at de var mer til utstilling enn bruk. Om du ser litt på bildene har de ganske store lager i bakgrunnen. Gøy. Men for all del, også jeg lager ovner fordi det er gøy, men siden de primært skal brukes gidder jeg ikke å pusse og gnikke, og lage flotte løsninger. Og siden jeg er inne på tilståelser, så synes jeg de fleste som lager og legger ut videoer ikke har de beste løsninger. Og dermed avslører jeg at jeg har større tro på min måte å lage en ovn på enn det videoene viser. Dette kommer også frem av min versjon av kvistbrenner. Nok selvskryt. Det du trenger for å lage en Colaboxovn fremgår av bilde nr 1. Bruk egen saks, ikke mors!!Ikke lag ovnen for stor, totalhøyde på 4 cm er passe. En bok kan brukes til mye. Bl a som redskap. Bruk en stoppenål og legg den inne i en bok med spissen på utsiden. Bunnseksjonen. Lukk boken og ta et prøveriss på bunnseksjons vegg. Høyden skal være ca 2,4 cm. Roter boksen med urviseren,. Er høyden passe, ca 2,4 cm, noter sidetallet. Toppseksjonen litt mindre, 2,2 cm. Dette har noe med sammenføyningen å gjøre. Grovklippingen. Klipp vekk toppen på boksen og klipp vertikalt til du er ca 1 cm fra høyderisset. Grovklipp så ca 1 cm over risset. Det ene metallstykke som du har klippet ut skal bli til innervegg. Noen dropper innerveggen og fyller i stedet bomull i ovnen. Finklippingen. Noen lager klippespor på utsiden vha tusjpenn, mens jeg foretrekker å risse slik at sporet synes på innsiden. For meg er det letter å klippe etter sporet på innsiden. Klipp med urviseren. Design. Jeg lager kun ovner som er vist på bildet. Det går an å skjære ut bunnen av den ene seksjonen slik at ovnen blir åpen. Men etter et par besøk på legevakta med kuttskader sluttet jeg med det. Innerveggen. Nødvendig? Jeg bruker alltid innervegg. Klipp en liten bit og mål avstanden fra bunn til topp på bunnseksjonen. Legg til 0,5 cm Bruk linjalen og riss eller bruk tusj for å lage innerveggen. Mange fortrekker å hefte endene sammen med stiftemaskin, mens jeg klipper to spor. Korrekt lengde er 17 cm og avstanden fra spor til sammenføyningen er 14,3 cm Klipp 3 stk V i bunnen på innerveggen slik at rødspriten kommer ut til ytterveggen. Sammenføyning. Egentlig skal det ikke gå an å sammenføye 2 deler med samme diameter, uten på lage bulker. Og du blir sikkert fortvilet til å begynne med , «for det går jo ikke»! Bunnsekskonen. For å lette sammenføyningen, ta en tang og bøy ca 4 mm fra toppen innover. Toppseksjonen. Det er nå «moroa» begynner. Men igjen, fortvil ikke. Først lager du lufte/påfyllingshullene, og så må diameteren økes. Bruk en kulepenn, baksiden på saksa, eller som vist på bildet. Jeg legger seksjonen på låret dreier noen ganger slik at ca 3 mm utvides. Er dette for lite så repeter. Og plutselig så er toppseksjonen så vidt på. Og nå gjelder det å ta det med ro. Det beste er å ta en liten bordbit og ved hjelp av (vha) en liten hammer slå forsiktig på oversiden. Bruker du håndmakt og presser går det som regel galt. Går du for fort frem kan det bli bulk i bunnseksjonens vegg, som vil føre til lekkasje, eller toppseksjonen revner. Lage brennehull, 16 stk. Jeg tar dette på øyemål. Legger linjalen på toppen over luftehullet og lager et lite hull på begge sider. Så legger jeg (noen ganger) linjalen 90 grader på og merker at 2 nye hull. Deretter går resten på slump til alle 16 hullene er laget. Papirmal. Eller du kan lage en mal av en papirbit. Et A4 ark på tvers blir helt nøyaktig. 22 cm. Vha linjalen merk hver 1,3 cm. Lag så en ring vha en tapebit, og tre malen på ovnen. Lag 16 hull ca 2 mm fra ytterkanten, ca 0,8 mm i diameter. Bruk. Merk hvor mye sprit du trenger. For å koke opp vann til kaffe i en bønneboks som jeg setter rette på ovnen, bruker jeg 20 ml. Kjekk å ha i lomma når du er på tur og ønsker en kopp kaffe. Brennetid. 20 ml brenner i 6,30 minutter. Jeg fylte også ovnen helt full og da brant den i 11, 30 min. Merk! I kulde kan det være vanskelig å få rødsprit til å brenne. Ha en liten flaske i lomma, da går det grett Opptenning. Følg denne bruksanvisningen nøye og la aldri barn utføre dette. 1. Bruk gjerne en sprøyte og fyll på rødsprit gjennom fyllehullene 2. Bruk alltid et syltetøylokk fra store syltetøyglass. Skal du bruke lokk med mindre diameter må du bruke tynne bokser. 3. Ovnen skal alltid fyres opp fra lokket. Fyll litt rødsprit i lokket, sett ovnen på og tenn på rødspriten. 4. Etter noen sekunder antennes rødspriten inne i ovnen. Rødspriten begynner på koke og presses ut i mellomrommet mellom inner- og yttervegg og antennes i brennehullene. 5. Til å begynne med er flammen ganske høy, men jeg legger på en Euro, 2 cent (tilsvarende) over luftehullene, da roer flammene seg raskt. Bruk med bønneboks 6. Skal ovnen brukes i kvistbrenneren settes selvfølgelig det hele inn i ovnen før oppfyring. 7. Slukking. Blås kraftig rett ovenfra, hvis nødslukking bruk vann. 8. All rødsprit må fjernes før transport. Lykke til
    1 poeng
  48. Mimrebilder fra turen fra Bodø og sydover. Sykkelen fungerte over all forventning. Stabil med last og med min 181 cm er rammestørrelse #56 perfekt. Setet som fulgte med ble raskt byttet ut med det innkjørte Brooks B17 standard. Kan anbefales på det sterkeste! Sykkelen kan anbefales på det sterkeste. Noe negativt? Bremsene kunne vært kraftigere. Men fungerer greit nok. Nye modifikasjoner? Son 28 dynamo i frontnavet er høyt på ønskelisten, sammen med USB lader.
    1 poeng
  49. Jeg brukte Zpacks Duplex, Zpacks Arc Blast og flere cuben-bagger 70 dager på Appalachian Trail i vår/sommer. Teltet og bunnduken spesielt har få "skrammer". Så lite at det ikke er noe å snakke om. Sekken har fått litt juling, noe som forsåvidt er naturlig etter å ha hatt den på ryggen og kasta den rundt i skauen såpass. Men ingen hull eller lignende. I tillegg har Zpacks gode lappe-verktøy så det fikser seg selv. Jeg angrer ikke på kjøpet mitt og har ingenting å utsette på produktene. Og jeg var ikke superforsiktig med de heller
    1 poeng
Vinnerlisten er satt til Oslo/GMT+02:00
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.