Gå til innhold
  • Bli medlem

Vinnerliste

Populært innhold

Viser innholdet med mest poeng fra 03. okt. 2025 i alle områder

  1. Dugnad i nærmiljøet et par dager. God trim, og uten hjelp vokser det igjen da det ikke er dyr her lenger. Det har vært en del tørke og det er gammel skog. Men her kommer det mye ned. Blir veldig vondt å gå her, uten å rydde stien. Første treet er ok, det i bakgrunnen krever en høststorm, eller dynamitt. De med kompetanse skal se på det. Flott utsikt. 4 minutter unna der jeg bor. Bacon på kvistbrenner til mat. IMG_2280.mov Artig å se ørret i et vann i nærheten. Men ikke lov å fiske her. CB639A80-0DC9-49C8-A980-D5FA06A1C21C.mp4 Ostesmørbrød etter twistmetoden, da har du håndtak og slipper å brenne hender. Turen som starter ved Sundvollen og går opp gamle Kleiva, for så å ta stien opp Nordkleiva, deretter 50 meter på Dronningveien og opp Tavledalen til Tavleskardet er trolsk. Anbefaler sterkt å gå opp, skal du ned trenger du nesten brodder. Retur via Kleivstua og ned Sundvollen. Prøver å være med å rydde noen km sti vært år.
    4 poeng
  2. Er du I tvil, er du ikke i tvil. Er et uttrykk vi bruker på jobb mye. Som redningsmann vil jeg si at dette er en klok avgjørelse. En ting er å skuffe vennen din, men hvilke tanker gjør du deg for eventuelt redningspersonell som må komme å bistå om noe skulle skje i dette uværet? Det er en grunn til at det meldes denne type vær, og at de anbefales å være hjemme. En ting er at man kanskje har utstyr som tåler det, eller man er verdensmester på å vandre i fjellet. Men om, hvis, hva det skulle skje noe. Så risikerer man å ikke få hjelp for det ikke er flygevær eller at redningsmannskaper ikke anser det trygt å komme fram til stedet. Bruk fornuft!
    3 poeng
  3. Min hund Pippi fra en telttur for et par uker siden. 😊
    3 poeng
  4. Overraskende god kamerføring også! Kosefilm. Noe helt annet jeg akkurat så: Magnus Midtbø soloer Matterhorn. Etter sluttoppsummeringen hans å dømme og den sterke kritikken i kommentarene er det nok ikke hans stolteste prosjekt. Ganske store villmann-fakter som fort kunne gått galt.
    2 poeng
  5. Da har jeg endelig fått 3D Printer i hus, har jo tenkt på dette lenge og vurdert mange modeller, men endte til slutt opp med å kjøpe noe av det billigste man finner på markedet, Bambu Lab A1 Mini som koster nett i underkant av 3000 kroner og kan printe innenfor et område på 18x18x18 cm. Det finnes billigere, men denne er visstnok mye mer driftssikker og enklere, noe som fristet for min del. Så langt har jeg ikke rukket å gjøre så mye vettig med det, men lurte på hvilke erfaringer andre har. For min del har jeg så langt bare brukt ca 20 gram med PLA plast til å teste utskrifter og kvalitet, samt å fikle litt med instillinger. Det som er synlig i bildet krever omtrent 10 gram plast totalt. Men jeg har kjøpt inn PCTG som, visstnok skal være den plasten som har den høyeste kvaliteten av de som fungerer på min printer. Det finnes andre typer med vesentlig mer styrke, men jeg velger å begynne enkelt og relativt billig. Manuelt oppsett av maskinen tok meg ca en halvtimes tid, og mesteparten tiden ble da brukt på å finne ut at jeg måtte skru ut 4 skruer før jeg monterte noe annet i samme skruehull, samt hvordan jeg skulle smøre Y-Aksen, noe som også viste seg å være svært enkelt å gjennomføre. Når maskinen var klar fra min side kjørte den selv en kalibrering som blant annet gjorde bed-leveling, motorvibrasjonstester og annet. Det tok en ny halvtimes tid og alt skjedde automatisk. Printingen er så langt gjort fra Makerworld, som er Bambu Lab sin egen løsning. Alt jeg finner på denne siden er i praksis bare å velge for så å trykke print. Og de små båtene tok ca 25 minutter per stykk å printe ut. Mens skrapen som ligger ved siden av bare tok 22 minutter. Skal man printe større ting kan det fort gå en dag eller to å printe ut delen med min printer. Andre dyrere modeller er vesentlig raskere. Med tanke på kvaliteten må jeg si at det er sterkere enn jeg hadde trodd, siden jeg så langt bare har printet med den billigste og enkleste PLA plasten hadde jeg ikke så høye forventninger men den gjør det bedre enn jeg skulle tro. For min del virker dette som en helt topp løsning for å kunne printe ut ekstrautstyr, lage egne tilpasninger eller printe ut nye reservedeler til ting man har kjøpt. Og kanskje spesielt for oss som bor her i Norge, hvor det kan være vanskeligere enn normalt å få tak i enkelte varer. Noen som har erfaringer eller tips rundt dette?
    1 poeng
  6. Jeg prøvde min mann sin Norrøna Wool Smock. Den hadde deilig ullstoff ytterst, gode luftemuligheter, smarte lommer og detaljer, passe stor hette og jeg elsket den egentlig. BORTSETT fra passformen. Til meg som har noe rumpe og et (dog lite) fremparti, passet den rett og slett dårlig. En størrelse større ble romslig rundt nevnte kroppsdeler, men ble for stort de andre plassene. Så da er spørsmålet, finnes noe lignende til kvinnelige former? Et såppass lett plagg og i ull? Jeg blir fort varm og svetter på tur, så med mindre det faktisk høljer ned, så kan jeg ikke gå med veldig tette plagg. Har en gortex anorakk, men trenger noe når den egentlig blir for varm. Jeg har Fjellreven Canada skjorte til dame, den har høyere ullprosent enn den til herre, og jeg liker den godt. Men den mangler litt lommer for de turene jeg ikke har med sekk/hoftesekk.
    1 poeng
  7. Forholdsvis ny kanal med en video fra Børgefjell som var severdig. 40 kg bagasje - 73 år. Det er stadig håp Ble oppmerksom på denne da den kommer på Naturkanal1 i natt også. Det er ikke mulig å bygge inn denne videoen https://youtu.be/X-vfp2PP2h8?si=0zxgA7EbXgZ3QwWp
    1 poeng
  8. HØR HØR!!!! Dette her, er ikke ofte jeg hører eller ser! Jeg kjører selv en kassebil og har eget "kit" i en stor plastbalje som jeg tar med i bilen når det er meldt slik vær. (Om jeg absolutt må ut å kjøre) Den inneholder trangia, gass, nødproviant, motorsag, og diverse annet knask. Jeg har ikke tall på hvor mange ganger man har små ras over vei, eller tre som faller over å hindrer framkomst. En varm jakke og regnjakke er også et must! Kan hende jeg er litt skadet pga jobben, men jeg lever etter føre var prinsippet. (ja jeg kjører fortsatt diesel) 😂
    1 poeng
  9. Vinden tar seg opp på hytta ved Eikern. Har en slik håndlaftet med solide dragere i taket...som kan ta av for trær som ev. faller. Derimot kan grener spidde taket lett, så har divan inntil et hjørne, jeg benytter meg av( har vært borti "grande" tre som falt over tidligere bolig i nærhet til park). Ellers så har jeg med motorsag eller kraftig bajonettsag i bilen, når det er transport etapper i grisevær. 100% smart å droppe fjellet nå 👍. Som nevnt over kan vannføring og vind ta helt av. Vært til fjells i storm, sommer som vinter, der været kom underveis. Går fint "å stå han a", ved å grave seg ned eller finne le for telt...men ikke noe å oppsøke. Dessuten kan sterk vind rundt øra over tid svekke balansen betraktelig( noe jeg knapt har sett bli poengtert!!!)
    1 poeng
  10. Jepp, da har jeg bestilt Nortent LY 1, bestilte den på onsdag og fikk nettopp sms om den er klar for henting på butikken. Hadde forventa at det skulle ta noen uker, siden den blir laga i Kina. Skal på en samling i helgen, hvor det ikke er meldt så halvgale vær med noe vind og nedbør på lørdagen (vindkast opp mot 16 m/s og 25 mm nedbør), så burde være greie muligheter å teste det i dårlig vær. Kjøpte dette i hovedsak for å bruke til hundekjøring og har stort behov for lite telt og som ikke tar opp alt for mye plass sleden og pulken (nordisk). Samt at dette kan også kan brukes som dagstur telt når jeg har behov for det, da det trenger vesentlig mindre areal og skal være effektiv å sette opp/ned. Kjøpt med to sett stenger, har per nå ikke sett noen har testa dette på youtube (doble stangsett og på vinteren), bortsett fra noen instapost som jeg ikke gadd å lese teksten på. Legger ut etter hvert erfaringer med teltet om det er av interesse.
    1 poeng
  11. Takker! Skal i første omgang prøve den i et lite, privat vann nær hytta ved Krødsherad
    1 poeng
  12. For min del er plassen en enkelt hylle i boden. (Innendørs bod), men så valgte jo jeg også en liten printer. Har sett litt på muligheten for å prøve noen wobblere ja, designene ligger jo ute. Det var pedalkajakken min som fikk meg over grensen for om det var verdt det selv Denne vesle orange "Propeller Nuten" er 3D printet, forrige eier av kajakken hadde kjøpt to og en haug med annet 3D printet små-utstyr. Når en slik en som dette ligger på 250 kroner + 250 kroner frakt og mva+importavgifter i Norge blir den jo fort 600kr++. Mens jeg kunne ha printet den for under 10 kroner selv. Når jeg begynte å tenke på hvor mange små reservedeler og reparasjoner osv jeg kunna ha gjort, så var det med en gang en viss verdi i å eie det selv.
    1 poeng
  13. Oter fra land er en treningssak. Det kan være skikkelig frustrerende 😛 Den stangoteren så sånn sett veldig fin ut. Husk på å sjekke om oter er lovlig der du skal fiske. For Statskog Nordland står det om oter: "Fiske med oter er kun tillatt fra båt og kun i vann med tillatt garnfiske.". For Statskog Troms står det: "Tillatt i alle vatn dersom ikke annet er bestemt for enkeltvatn/vassdrag". Med andre ord, to fundamentalt ulike regelverk fra samme "grunneier".
    1 poeng
  14. Du sier det egentlig i 2dre avsnitt: Reise med tog. Slik det har blitt med tog i Norge, så har det blitt et upålitetelig transportsystem. Uvær gjør sjansen for stopp stor.
    1 poeng
  15. 100% enig. Vi bruker det samme uttrykket i Forsvaret, og jeg har flere ganger hørt min bror som er politi si det samme.
    1 poeng
  16. Luna var innom hundejordet på Semsvann i Asker søndag. Fint sted.
    1 poeng
  17. Turen var fantastisk !! Endte opp med å gå for plan B da, grunnet været. Så loffet en ukers tid på øst siden istedenfor vest siden, ble likevel nærmest kastet rundt i teltet med full bardunering pga vind da, noen av dagene... Men var ikke noe særlig regn. Ble vekt opp på natta av et redningshelikopter som fløy vest. Jeg håpet på at personen(e) skulle klare seg når jeg hørte helikopteret dundre over teltet. Leste i nyhetene når jeg kom hjem om en mann i kritisk tilstand.. Klokkeslettet for hendelsen stemte overens med når på natten jeg våknet. Lurer på hvordan det går med han karen nå, om han lever ? 😯 Fikk mye god fiskemiddag og avslapning i telt da. Skal gå den på tvers neste år hvis alt er etter planen !
    1 poeng
  18. Det skal nok bli bra ganske umiddelbart. Men bestill noen Streaking Caddis DH også, en av de sikreste fluene som finnes. Du kan også være litt kreativ med hva du har på den, hvis det er litt dypt kan du feks trygt bruke noen små spinnere, wobblere, makk eller sluker.
    1 poeng
  19. Det er mange som gjør det svært bra på Youtube, men utfordringen til alle er at man må ha noe å fare med. Har man ikke en "skill" i noe, et fag, en kunstform man kan eller et håndverk som er universalt så hjelper det ikke hvor mye droner man flyr og hvor fantastisk kameraføring man har. Det er godt innhold som gir seere, uansett hvor man bor. Norske Peder Helland med 11,9 millioner abonnementer på YT er eksempel på noen som får til formidling på en veldig bra måte. Synes også svensken Erik Grankvist med sin hyttebygging er unik - mange seere og han har tjent svært bra på at det er ekte. Han gjør ting skikkelig, ikke noe prating og veldig god i 2 håndverk - nemlig trearbeid og filming. Jeg tror at om Lars Monsen hadde vært yngre ville nok han også prøvd seg i de banene. Innholdet har han alltid hatt, men kameraføring og fototeknikk er noe annet, men det kan læres. Mulighetene er så enormt mye større nå enn bare for 15-20 år siden. Det hadde vært et marked for det. Monsen har god fortellerevne og ekte, og kommer mer ut av skjermen enn mange av de andre som er nevnt.
    1 poeng
  20. Ny tur i dag, været var finere enn meldt, og hadde mulighet til en ny Topptur. I dag med litt ekstra vekt i sekken, for trimmens del. Så da ble det opp til Gyrihaugen på 682 moh, og det flotteste punktet på Krokskogen - Mørkgonga. Tyrifjorden sett fra Gyrihaugen Testet litt Olympus 300 mm MTF med 2x telekonverter tilsvarer 1200 mm fullformat og tok håndholdt bilde av Gaustatoppen 99200 meter unna! Mørkgonga Veldig bratt og rufsete opp her. IMG_1997.mov litt film IMG_1996.mov Bratt på slutten Migartjern er magisk fin på høsten Litt små kunstverk Men ikke langt unna infrastruktur på toppen.. Men gikk noen meter ny sti. Bare små myrer i høstprakt er nydelig. Litt vanskelig å kle seg, ble alt fra bare t-shit til mer klær avhengig av vind og sol/skygge. Denne turen har et lite triks for oss som er lokalkjente! Men legger ikke det ut her🤓 Ble vel 250 høydemeter og litt glatt, så bra trim, når det egentlig fristet med å stå over og skylle på at en var sliten fra i går😇😅 Nydelig å ta lunsj her fra toppen IMG_1996.mov
    1 poeng
  21. Hjerkinn togstasjon, riktignok ett stykke fra Oslo, men i det du går av toget starter turen i fjellheimen. Du kan risikere noe snø, følg med på værvarselet ,men en fantastisk natur hvor du kan føle nærhet til ryper, fjellrev og rein. Lars Monsen tok buss fra Hjerkinn togstasjon og inn til Snøheim, da Monsen og nasjonal parkene ble spilt inn her. Her er det overnattingsmuligheter og ett enda bedre utgangspunkt for tur enn fra Hjerkinn.( Sjekk åpningstider/ overnattings muligheter).
    1 poeng
  22. Tur til Høgevarde i dag 1460 moh. Fra Høgevard på en klar dag er det utsyn over et område på ca. 40 000 km², mer enn Galdhøpiggens ca. 35 000 km², og bare slått av Gaustatoppens ca. 60 000 km². Opp hit var målet, startet på 877 moh. knallvær Men frostnatt, så startet seint. Dette er kl 12.33. Fikk høre i helgen at disse røde «T»ene stod for Tempelseter som ikke ligger lang unna 😂 Gammelt skilt Tydligvis mye dyr i nærheten 🙈 Høgevarde hyttene, den ene er DNT. Flere som var på kosetur og tok artige bilder! Skiva på toppen viser alle toppene.
    1 poeng
  23. Turfilm fra nord-øst siden av Hardangervidda i august med utgangspunkt ut fra Fagerheim og innover 😊
    1 poeng
  24. Nylig vogntur med hele miniflokken. Alaskan husky-tispa foran til venstre er 9 år og passer på at resten oppfører seg, godt pelset og kraftige poter til å være alaskan husky. Grønlandshundhannen foran til høyre er 1 år, bestandig glad, skikkelig bamse og en tålmodighetsprøve på tur i disse tenåringsdager. Flokkens nyeste tilskudd er grønlandshundtispe på 3 måneder og foreløpig passasjer.
    1 poeng
  25. Jeg synes 9 dager og i snitt 12,5 km pr dag høres fornuftig ut. Jeg går ut i fra at du går med telt, sovepose etc, og da blir sekken din sannsynligvis tung om du skal ha med all mat. (Jeg vet ikke hvilket utstyr du har) Matmengde pr. dag høres ok ut i mine ører. Jeg pleier ikke telle kalorier på mine turer. Men jeg hadde nok satset på litt mat fra noen av de store hyttene du går forbi. Mat for 9 dager blir fort noen 6-7 kilo. 10 dager på Hardangervidda i august kan gi deg både sommervarme og 0 grader og sludd, så jeg hadde tatt med ullgenser. I allefall noe varmt som tåler fukt til å ha under skalljakka og hatt ullundertøy og sovepose pakket vanntett, slik at jeg alltid har dette tørt i leir. Jeg pakker også med en lett dunjakke slik. Husk lue og hansker. Jeg skriver ut kart fra Kartverket og plaster de inn selv. På din tur hadde jeg delt opp ruta i 3 separate kartblad, som jeg ville tatt frem etterhvert som turen kommer inn på neste kartutsnitt. Jeg ville i alle fall aldri kun stilt på merking og ikke tatt med noen kartløsning. Og kompass. Jeg tror du får en superfin tur. I og med at du har begynt å planlegge nøye allerede så tror jeg du finner gode løsninger på det meste.
    1 poeng
  26. Jeg har to Jack russel tisper. Den ene er to år gammel, og den andre er straks seks mnd. gammel. De har samme mor, men forskjellig far. Det er stor forskjell på de. Den eldste er mer forsiktig av seg, liker å gå i skogen, ikke redd for bekker, elver eller broer. Men, pauser. Det liker hun ikke. Da blir det primadonnaskjelving og synes synd på seg selv. Den yngste er mer Jack russel. Liker også å gå i skog, ikke prøvd bekker, elver eller broer enda. Men tror dette vil gå helt fint. Pauser, primus og bål ser ut til å gå helt fint for henne. Den eldste fremstår mer som ei løkkajente, mens den yngste er klin kokos og er med på det meste.
    1 poeng
Vinnerlisten er satt til Oslo/GMT+01:00
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.