Gå til innhold
  • Bli medlem

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. For de som er fysisk på Palmekysten så selger DNT Sør det meste av butikken sin med 45% avslag. Pga dårlig økonomi og underskudd avvikler de det meste av butikken sin med unntak av kart o.l., og sier opp deler av staben.
  3. I dag
  4. Hvordan i alle dager er dette mulig å dra inn på stang? helt sjukt! Skulle jo tro man måtte bruke vinsj 😂
  5. Forøvrig får du og Ligger noen lavvoer ute til 50-70% der også. Frister veldig å skaff en svær en til prisen av et par joggesko.
  6. Som Sneakyowl skriver, så kan det være greit å finne volumet/plass du trenger for alt utstyr, mat, bikkjemat og drivstoff du trenger for 1 mnd på tur. Min erfaring med xplorer 168 og den på 130 er kjipt med lite plass og bedre ha litt å gå på. Har fint hatt ukes tur med 3 bikkjer, utstyr og mat med min 168. Med 130 kunne det gå greit med 3-5 dager og ei bikkje. Har planer om å legge ut en explorer 168 med fast drag til salgs til en fin fin pris. Er en modell fra 2021. Send meg en PM om det er aktuelt.
  7. Får helsport adventure Lofoten SL 3 til 4800 for de som har DnB Mastercard i outleten til helsport nå. Vurderer å slå til selv, men har jo et kuppeltelt fra før og vet ikke om jeg trenger et telt til…
  8. Hvor mye har du gått med pulk tidligere? Vet du hvor stor plass du trenger av erfaring basert på utstyret ditt? Det er nok der du vil finne det rette svaret for deg. Traverse er en såppas mye "bedre" pulk at jeg ville gått for den uansett. Av størrelse så vet jeg at om jeg skulle gått Norge på Langs med pulk som blir så mikset i type terreng hadde jeg holdt meg til Traverse 145-pulken jeg allerede eier. Veldig stor pulk ser jeg på som en praktisk ulempe egentlig, spesielt hvis det pluselig må bæres litt. Med bedding på toppen forsvinner behovet for at pulken skal være så stor også om man ikke skal ha med seg hele stua. Jeg vet av brukserfaring med pulken min at jeg kunne gått inntil én måned på tur med den uten etterforsyninger. Jeg pakker da ganske minimalistisk til å begynne med, men det virker ikke som om det er normen, så ha det i bakhodet Under egne funderinger for NPL på vinterstid har jeg egentlig sett for meg at en pulk/sekk kombinasjon ala Jämtlander Pullpac hadde vært optimalt for å bevege seg mye lettere og raskere i mer kupperte områder enn å kun være bundet til å slepe pulk.
  9. Hei. Jeg trenger en pulk for å dra til Norge på langs. Jeg ønsker å kunne frakte mat, drivstoff og hundemat (til en hund på 25 kg) i en måned. Spørsmålet er om jeg skal spare mye penger og kjøpe en Fjellpulken traverse 165 eller xplorer 188 (men vet ikke om det er bedre å gå for den nye versjonen). Ellers kan jeg kjøpe en traverse 188 som er stor nok, men den koster mye og den må nok ligge på taket av bilen. Bruker arctic bedding og teltpose på toppen. Hva er jeres mening?
  10. Han her hadde sikkert hverken plastpose eller håv..😀 https://www.vg.no/nyheter/i/GypwPB/single-marcus-31-fikk-napp-dro-opp-280-kilo-makrellstoerje-paa-stang
  11. Dette er vitenskap!!
  12. 😅Dette er taktikk jeg også bruker, glem pose og g håv, og fisketuren blir vellykket 👍
  13. Alle vet jo at man ikke får fisk hvis man har plastpose til å ha fisken oppi med på tur! Samme med håv! Den skal alltid ligge hjemme. Man får aldri fisk med håven innen rekkevidde. Rappala har faktisk utarbeidet en rapport der det står at mengden fisk går eksponentielt ned med størrelse på håven. Den er dessverre gjemt i en skuff. De er redd for at folk skal slutte å kjøpe håv! Det har jeg nemlig hørt en gang, eller sett.. Mulig det var en drøm.
  14. Bruke så mye tid på å forklare de ulike valgene som er gjort, så er ikke produksjonsmodellen lik en gang... vel vel. sikkert bra nok. Gir vel lite mening å kritisere valgene til en som sikkert bruker knivene sine 10x mer enn meg, men personlig er jeg skeptisk til bolstere (har vi ett norsk ord? beslag?) på denne type kniver. Tanken er god, men personlig foretrekker jeg grepsplater som blir litt rufsete med årene over bolstere som løsner. Og sharpening choils... nei takk. Alt for mange kniver har dette. I praksis er det etter min mening mye mer frustrerende når det som skal skjæres/kuttes henger seg opp i ett uslipt hakk i eggen, enn de 2,5 ekstra kaloriene det koster meg å slipe helt inntil slipekanten. Selv om slike kniver er utenfor rekkevidde for folk flest, så har de en nyttig funksjon for oss som er litt mer måteholden. Den kniven til 3490,- som føltes alt for dyr til å løpe rundt og herje med i skog og fjell, føles nå plutselig som ett røverkjøp.
  15. Tror det er i februar-mars. Jeg har fått diverse deler på denne kampanjen, men når jeg prøvde på brenner til omnifuel med Bernidwg deformert klokke fikk jeg avslag. Den var ikke "deformert nok" siden den fortsatt virker. Men siden delene er gratis om det blir innvilget, og det er gratis å prøve, så er det bare å kjøre hvis kampanjen kommer igjen.
  16. Primus har hatt en måned hvert år de siste årene der de tilbyr gratis reservedeler hvis du fyller ut ett skjema . Da fikser de det meste hvis du sender inn . Og som sagt gratis ! Så følg med når neste periode kommer
  17. Selve klokka er vel støpt i samme stykke som brenneren, og da blir det vel for kostbart? Nå oppfører rødt metall seg ganske annerledes enn f. eks stål, så hvis du får fyrt opp så klokka blir veldig varm , og slipper den ned i kaldt vann så skal teoretisk metallet bli mykere, og lettere å forme (tilbake til original fasong). Om teori og praksis er det samme gjenstår å se. Det kan jo tenkes at stille-lokk reduserer levetiden. Alt har sine fordeler og ulemper. Om vi på dette forumet aldri blir helt enige om hvilken brenner som er best så tror jeg at vi trygt kan si at Omnifuel kommer høyt opp på lista
  18. Generelt er dette ein tråd som går ingen veg, det vert kasta ut masse påstander som har essensen, "kan ikkje tru på noko siden nokon ein gong tok feil...". Og konklusjonen er at ja det nytter kva eg gjer, så neste gang du er på fisketur så ta med deg ein ekstra bærepose. Ikkje til all fisken du får men for å fylle den med plastsøppel. Hjelper det når så godt som all plast kjem frå andre kontinent? ja. (som burde lede opp til ny tråd "Søppel eg har plukka med meg frå tur")
  19. Bra tips å gå små turer med skoa, takker 😊
  20. Jeg har ikke lest gjennom alt i dokumentet ennå, men har bladd kjapt gjennom for å se hva den inneholder. Inntrykket er at det er en del nyttig kunnskap her, men personlig må jeg innrømme at jeg synes selve utformingen av publikasjonen er litt amatørmessig. Det ser ut som enkelte personer i Forsvaret har utarbeidet et Word-dokument uten særlig kunnskaper om typografi, design og utforming, og bare kjørt litt på magefølelse. Det er synd, for en god layout, gode figurer, og et behagelig oppsett gjør en tekst som dette mye lettere å lese/forstå, og mye mer tiltalende å lese. Word-figurer er sjelden bra greier... For eksempel, så er det ikke akkurat høy kvalitet på visse illustrasjoner, som figurene under. Den gir assosiasjoner til en skoleoppgave fra ungdomsskolen mer enn en publikasjon fra en seriøs aktør som Forsvaret. Kvalitetsinntrykket hadde økt ganske betraktelig med enkle grep som å forbedre disse, samt en språkvask for å fjerne en del dårlig språk, skrivefeil og særskrivingsfeil. Her kunne Forsvaret med fordel fått med seg noen som faktisk kan illustrasjoner, fargelære og utforming, da hadde kvalitetsinntrykket steget betraktelig ganske fort. I det ene faget jeg har hatt om fargelære, så var kombinasjonen blått/rødt en av de mest fy-fy tingene man kunne gjøre. Også her synder de (litt), jeg synes hvertfall den røde teksten her er ubehagelig å lese, særlig siste linje. Enkelte bilder er også skvist sammen, har dårlig oppløsning osv. Og så håper jeg for Forsvarets del at de har avklart bildebruken for alle urtene/plantene der de ryddig nok viser til opphavsrett for opphavspersonen Rolv Hjelmstad, for på hjemmesiden hans er det ganske klart at bruk av bildene kun er tillatt etter avtale med vedkommende (regner i grunn med at dette er på stell, selv om det ikke er videre informasjon om det i publikasjonen). Det sagt, så ser håndboka veldig utfyllende ut, og det er bra! Mye bra stoff som det er helt supert at de slipper ut for hvermannsen, kunnskap basert på erfaringene til Forsvaret kan være mye verdt for mange Det bærer litt preg av å være et internt dokument som har blitt tilgjengeliggjort, heller enn en bestilling på en håndbok ment for allmennheten (metadataen i PDF-filen kan hvertfall tyde på det, da det ligger noen henvisninger til at dokumentet er "Ugradert - internt for forsvarssektoren", "Ugradert – internt. Skal ikke videreformidles utenfor forsvarssektoren." osv.) Og så synes jeg det er forfriskende å se en slik utgivelse med masse bilder, ikke bare tekst, som fort blir tunglest, så det skal de ha skryt for fra min side
  21. Ikkje friluftslivsrelatert men rapport om smitteverntiltaka og effekten er offentleg, i tillegg til ei rekke andre rapporter om dette. Det finnes ingen rapport som ikkje er offentleg i frå off styresmakter.
  22. Takk for en ny (gammel) turrapport. En stund siden du har lagt ut slike historier - håper du fortsatt kommer deg på tur. Jeg har sansen for turhistoriene dine. Selv om jeg ikke fisker, virker det som om du likevel treffer en nerve hos meg i at jeg kan kjenne meg selv igjen i naturopplevelsen din i det du skriver. Takk.
  23. Sant! Trekke dekk har jeg gjort en del, må se å få lufta de litt igjen!
  24. Trekke dekk da, det gir i allefall trening av riktige muskelgruppe. Skal du gå inn sko kan man gå små turer med dem på beina.
  25. Savner oppfølging her
  26. Ja 😊 Jeg forklarte litt dårlig hva formålet var; Jeg har gått så lite med ski de siste årene, merka det spesielt på pulktur i vinter når jeg skulle ploge med pulk etter meg, så var det noen muskler som ikke hadde vært i bruk på lenge! Flatt terreng går jo fint, kan jo oppsøke det på Hardangervidda evt :) Pluss at jeg gjerne skulle gått inn nye skisko som jeg har bestilt nå.
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.