Gå til innhold
  • Bli medlem

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. I dag
  3. Turfilm fra nord-øst siden av Hardangervidda i august med utgangspunkt ut fra Fagerheim og innover 😊
  4. Ikke enkelt selv for eksperter dette med miljø. Her er det en professor med 50 års erfaring på området og han er ganske tydelig. Han får gode spørsmål underveis i intervjuet som kan være oppklarende for mange! https://www.khrono.no/baerekraft-legende-mener-universitetene-ma-omstille-seg-og-det-kjapt/985046 Jeg er en av de som tror på forskning. Men forskning er slik jeg kjenner forskning prøving og feiling satt i system. Det betyr helt enkelt at det som er riktig i dag ikke trenger å være helt riktig i morgen. Rammeverket er satt og man må etterprøve alle hypoteser. Om det ikke stemmer må man lage en ny hypoteser. Dette er den enkle versjonen og den gjelder ikke alltid da mye av informasjonen som genereres må tolkes. Tolkninger av informasjonen er subjektiv og da kan det bli ganske rart. Ingen tolker informasjonen likt og derfor kan det se ut som forskere er ganske uenige. Men høyre er fortsatt høyre og venstre er fortsatt venstre. Dataene sier at temperaturen går opp og så får man høre på alle ulike tolkninger av disse dataene. Ekspertene er i stand til å vurdere dataene og diskuterer for og i mot. Det gjør ikke en vanlig mann eller dame. Vi leser overskrifter og ikke de 2000 sidene med forbehold. Poenget er at det er vanskelig. Vi diskuterer tolkninger og mulige årsaker og da kan temperaturen bli høy i topplokket på de fleste uten at en bli enig. Skal vi slutte å diskutere? Eller finne frem popkornet og ta det som underholdning. Hva skal den yngre generasjonen lære av oss gamle grinebitere? Politikk? Miljø er politikk? Da blir det enda værre. Tore
  5. Da ligger det ute podcasten jeg var gjest på. Emne er kartapper. Alltid hyggelig med besøk av Randulf 🤗. Turnerer prater lett 😂
      • 2
      • Liker
  6. Har bestilt meg sekken Durston Kakwa 55. Etter bestilling og da å ha lest størrelsesguiden litt nøyere, så ser jeg nå at jeg akkurat makser ut alle målene til størrelse L. Venter derfor i spenning på at den skal komme, så jeg får sett om dette ble et bomkjøp eller ikke 🙄
  7. Etterlyser du statistikk på scenarioene som kommer med 2 graders oppvarming? Dette er fremskrivinger, og de beste prognosene finner du i IPCC-rapporten. 1,5 grader ser nå ut til å være umulig å nå.
  8. Er det noen som har noen planer å komme seg på tur i hælja, eller blir det fleinsopp foran tv'n?
  9. Å gjenta er ikke det samme som å gjennomføre.
  10. Den fantastiske romlige tåboksen Altra og Topo har er det helt utrolig at ikke andre merker har kopiert for lengst.
  11. Bestilte 6 stk. Durston Z-flick Tent Pole stenger nå for et snublebluss/områdesikrings design jeg holder på å utvikle og teste ut. Om det blir en flopp blir det fort 6 stk lette stenger for lettvektstelt eller tarp (med begrenset høyde) til salgs på bruktmarkedet
  12. Telemark kanskje? Fjellområdene sør for Gautefall (grei parkeringsplass/innfallsport) er veldig "bergete" (mao ikke så mye ansamling av regn i myr osv). Veldig fint område!
  13. Eventuelt tips til septembertur med to overnattinger ikke altfor langt fra Oslo? (3-4 timer)
  14. Takk for bra svar Da kan vi vel konkludere med at denne "trekanten" er temmelig søkkvåt nå etter de siste ukers nedbør
  15. Jeg var i Langsua i fjor høst nære flere av områdene du nevner i tittelen, selv etter en relativt tørr og varm periode synes jeg hele stedet var veldig vått. Du vil med 100% sikkerhet bli våt på beina nå spør du meg
  16. Ser i beskrivelsen at det er mye vandring over myrer. Hvordan er forholdene nå etter en god del nedbør de siste ukene? Ønsker ikke å bli våt på beina
  17. Har kjøpt et par Altra Lone Peak 9 and wanderer (er det for andeføtter?) merket ganske tidsriktig med tokyo Japan . Utrolig godt grep og kjempestor tåboks som tar tak uansett. Spent på hvor godt de holder i hop. Sitter å skriver på en fjelltopp- nydelig dag. Jeg var usikker på disse. Man får 10% når man er ny kunde hos altra og om man lager seg konto - legger de i handlekurven og logger ut så får man 15% - jeg ble lokket i den «fella» men angrer ikke et sekund.
  18. Naturvitenskapens sannheter kan være absolutte. God vitenskap skal redegjøre for kildegrunnlag og metode, slik at forsøket kan gjentas. Og hvis det gir samme resultat ved mange forsøk så nærmer man seg en sannhet. Sannheter i samfunnsvitenskap og humaniora er selvsagt langt mer komplekst. Å gjenta en påstand gang etter gang har ikke noe med sannhet å gjøre, annet enn at den tilfeldigvis kan være sann. Begrepet «alternativ truth» dukket opp bare et par dager inn i Trumps første presidentperiode. Noe som karakteriserer dagens debattklima er at det ser ut til å ha blitt helt legitimt å bare avfeie etterprøvbare data fordi det ikke passer med ens verdensbilde.
  19. Mange gode råd. I tillegg: Spis godt før du legger deg
  20. Takk, men jeg sliter med å finne kvantitative data på observerte konsekvenser for mennesker så langt som viser til at dette er en krise. Kanskje noen kan vise til høyere døsdrater, kortere levealder, minder velstand e.l. tall som virker til å være korrelerte med endret klima?
  21. Jeg tror dette er løsningen. I yngre år da turene ofte gikk over ett par uker, og noen ganger mer, oppdaget jeg fort at første og kanskje neste natt var ganske ukomfortable på de tynne celleplast underlagene vi brukte da. Mens jeg på slutten av uken sov som en unge. Jeg tror det er litt som føttene våre. Jeg går som en krøpling hvis jeg skal forsøke meg barbent, mens folk som er vant med å gå barbent springer i grusen uten noe som helst ubehag. Vi er muligens bortskjemt med komfort...
  22. Spørsmålet er om auken i CO2 siste 150 år kjem frå auka produksjon i havet. Ettersom det er auken i klimagasser i atmosfæren som auker global temp så er det årsak til auken som er viktig. Det er ingenting som tyder på at havet er årsaken til auken. CO2 frå fossile kjelder har anna isotopsamansetning enn CO2 produsert i naturlege prosesser. Målinger siste 100 år viser eintydig at det er ein markert auke i andelen CO2 som kjem frå forbrenning av fossile kjelder i høve til CO2 frå naturlege prosesser. Dersom havet vart varma meir opp frå botn enn frå atmosfæren så måtte det skuldast auke i geotermisk energi, det er ikkje noko som tyder på det. I tillegg skulle då havet ha blitt varmare i dei djupare laga fyrst, men det er det motsatte som skjer, havoverflata er dei områda som varmast mest opp.
  23. En sannhet er vel at et utsagn, påstand eller oppfatning stemmer med virkeligheten? Så om jeg eller du har forskjellig virkelighetsoppfatning så behøver ikke vi to å oppleve sannheten likt? Ja det finnes vel Logisk sannhet også er det vel noe med Subjektiv og Objektiv sannhet som alle er del av forskning, for å etablere vitenskap og virkelighet. Men jeg har en oppfatning at det er langt mer komplekst for å finne en sannhet? Ikke bare å stedte noe, se hva som skjer og gjør man samme tingen nok ganger så blir det sannhet? Dette er vel mer oppskriften på galskap, mer enn sannhet? (AI sier:)
  24. Nei, det stemmer ikke. Med helt enkle søk på nettet kan den påstanden avkreftes. Det vil selvfølgelig være noen utbrytergrupper som vil påstå noe annet, men de aller fleste forskerne sier noe annet. Jo, det vil jeg si. Dette gjelder i forskning og i et praktisk opplevelses bilde. Man tester noe og ser hva som skjer. gjør man det mange nok ganger vil det bli en sannhet.
  25. I går
  26. Nei, fakta kommer ikke nødvendigvis av vitenskapelig testing som er prøvd gang på gang. stemmer det ikke at den største kilden til co2 kommer fra havet, ikke fossilt brensel? Å at havet varmes mer opp fra bunnen enn det gjør fra atmosfæren? 🤔
  27. Problemen blir större om man satt upp tältet snabbt tex pga regn och det är gropar och marken lutar. Jag vänder mig flera gånger på natten och vill man ha ett liggunderlag som är lätt och varmt blir det ej brett,jag brukar lägga kläder och utrustning på båda sidorna om liggunderlaget om det ej behövs på längden för att inte glida in i tältet. Man kan ej ha smal sovsäck för då blir det ofta så att den vrider sig runt kroppen och man får svårt att öppna blixtlåset. Jag har extra lång sovsäck och oftast lika kläder så tror de som gör måttsystemen att man då även är kraftig vilket normalt inte stämmer,det gör att säckarna blir rymliga och jag får dra åt stängning runt axlar om det finns för att ej varm luft ska tryckas ut. Det som förvånar är att inte duntäcket i sängen åker ner i golvet så jag vänder mig nog långsamt och vaknar inte under tiden. Jag hade nytt liggunderlag som var väldigt glatt första dagarna men blev mindre halt troligen pga smuts? ev slitage? Jag låg 2 nätter på berg på senaste turen och då känns det i armbågarna om man ska upp på liggunderlaget igen utan att öppna blixtlås. Lakanspåse känns i säck har jag provat,men om den ej sitter fast som ovan nämnts kan väl klaustrofobiskt.(jag har en tunn huva eller mätta på mig för att inte smutsa ner sovsäck eller tunn mössa)
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.