Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hvordan forvarmer dere Primus Omnilite Ti med Silencer?

Jeg fyrer med miljøbensin, men etter at jeg satte på Silencer cap så er det vanskeligere å forvarme med bensin direkte fra flasken.

Bensinen renner ikke ned i skålen under brenneren når jeg åpner opp kranen. Har nå brukt rødsprit fra en liten plastflaske til å forvarme med og det fungerer, men det hadde jo vært mye

enklere å kunne bruke bensin direkte fra flaska til forvarming som tidligere. Er det noen som får dette til å fungere og har noen tips om hvordan?

 

 

Annonse
Posted

Veldig begrenset erfaring, men jeg fikk forvarmet min med bensin (Primus silencer) i helgen. Skal sies at den da var halvvarm, og jeg hadde ikke tømt slangen/flaska for trykk. Kan prøve igjen når regnet og vinden gir seg.

  • Like 1
Posted

Fungerte fint å forvarme med bensin med Silencer.

Tullet det til noen ganger, mest fordi jeg glemte å skru på kameraet første gangen. Andre gangen så var nok brenneren litt varm osv. Tømte den for trykk mellom hver gang.

Det som var gjennomgående var at det var vanskelig å finne en passe mengde å slippe ut - resultatet var enten ingen ting eller et stort poff.

Kommer nok til å fortsette med rødsprit - syntes det sotet og jeg kommer aldri til å tørre å gjøre dette i telt. 

 

  • Like 2
Posted

Rødsprit har mange fordeler. Man slipper at alt sotes ned, da spesielt silenceren som ikke burde bli sotete.
Det er tryggere å forrvarme hvis man skulle klare å ikke varme den opp på første forsøk. Hvis man heller på bensin på en halvvarm brenner, så blir bensinen fortere omdannet til gassform og om ikke ekspanderer, slik at man får "POFF!" effekten som tidligere nevnt. Har selv klart dette en gang, og det gjør jeg ikke igjen.


Riktignok får man noen ekstra gram med plastflasken og ekstra rødsprit, men man trenger ikke ha med seg særlig mye.

  • Like 1
Posted

På Omnifuel med BernieDawg stillebrenner holder det med 2,5 ml rødsprit.  På Omnilite med primus sin stillebrenner trengs ikke så mye engang, kunne testet, men har min i en Trangia adapter.

3 timer siden, Phoney skrev:

et stort poff

Du bruker 2x5-7 sekund. Det bør holde med ca 3 sekund. Og halvvarm brenner er skummelt. Har du en Stormlighter ALA Soto muka med lang hals kan den brenne mens du åpner, da slipper du poff.

Primerpadden suger opp det meste på Omnilite, slik at du ikke får noe i skåla.

Anbefaler rødsprit!IMG_4548.thumb.JPG.66d918f0f20627778329913bd4f1378f.JPG

  • Like 1
Posted

Yup, det ble litt mye - det er en forsinkelse fra det kommer ut noe på toppen til det når bunnen som gjorde at jeg valgte å slippe ut i to omganger på videoen. Brenneren hadde stått i ca 15 når den blir tent. 

 

Posted

Med silencer så bør du snu silencer på hodet oppi klokka når du slipper ut fuel til forvarming. På den måten fylles ikke silencer med fuel men treffer heller toppen som nå ligger ned og fuel renner ned i klokka igjen. Når du har sluppet ut riktig mengde fuel så snur du sliencer riktig vei og tenner på.

Posted (edited)
1 time siden, Tor-Erik-L-77 skrev:

silencer så bør du snu silencer på hodet oppi klokka

På Omnilite med primus silencer som @Fjellfant har sitter den fast i klokka med en dobbel låseclipsanording. 

Med BernieDawg krymper den fast i klokka, slik at den må varmes for å få løst. 

Har både orginal Primus siliencer og BernieDawg begge til Omnifuel. 

Hvilke type sillencer har du @Tor-Erik-L-77 til Omnilite?  Driver å tester ut på min omnilite med nova adapter i en Trangia, og finnes det flere typer vil jeg kjøpe meg den for å teste, men har ikke hørt om andre. 

IMG_1977.JPG.095b5ad22a39b86d1e121c0e440c8d61.JPG

Edited by Memento mori
Lagt til bilde av primus Omnilite silencer
  • Like 1
Posted

Jeg har BD-silencer. Forvarmer med rødsprit. Har på en bitteliten flaske som har vært til linsevæske eller noe sånn så det er ikke noe særlig ekstra styr. 

Dersom jeg av en eller annen grunn MÅ forvarme med bensin så snur jeg BD-capen opp ned først eller tar den helt av. Det er såpass fin innstilling på strålen på min at jeg ikke pleier å ha problemer med å bare slippe ut nok til at det ikke spruter. 


Anbefaler rødsprit da forvarming med bensin før eller siden vil lage problemer med soting i silenceren. 


Edit: Det er IKKE anbefalt å slippe ut bensin opp i klokken heller. Det vil lage en ansamling oppe i selv klokken som gjør at du kan få flammer ut der du helst ikke vil ha dem når du får overoppheting oppe i klokken. 

Husk også at forvarming bør ha brent HELT UT før du tenner på nytt med silencer. Og tenn da på gassen som kommer ut av selve silenceren. IKKE tenne på under klokken på noe vis....

  • Like 3
Posted
54 minutes ago, Memento mori said:

Hvilke type sillencer har du @Tor-Erik-L-77 til Omnilite?  Driver å tester ut på min omnilite med nova adapter i en Trangia, og finnes det flere typer vil jeg kjøpe meg den for å teste, men har ikke hørt om andre. 

Jeg har en Bearnie Dawg men til Primus Multifuel. Mulig det er helt annerledes på omnlite da? Min sitter også litt fast i klokka når jeg har fyrt på den, men den løsner ganske enkelt om jeg gir den et kjapt kakk på siden med kniskaftet eller lignende (når den er kald igjen)

 

Posted
12 minutes ago, Tor-Erik-L-77 said:

Min sitter også litt fast i klokka når jeg har fyrt på den, men den løsner ganske enkelt om jeg gir den et kjapt kakk på siden med kniskaftet eller lignende (når den er kald igjen)

 

+1, men da for min til Omnilite Ti

Posted

Rødsprit er best og soter mindre enn bensin. Viktigste er å la det brenne helt ut. IKKE benytt flammene fra forvarmingen til å tenne primusen! Dette vil gi deg problemer etter noen ganger. Brenneren vil sote igjen og vil ikke gi full effekt. Iallefall på vinteren. Det er iallefall min erfaring. 

  • Like 1
Posted (edited)
3 timer siden, fiskekongen skrev:

Rødsprit er best og soter mindre enn bensin. Viktigste er å la det brenne helt ut. IKKE benytt flammene fra forvarmingen til å tenne primusen! Dette vil gi deg problemer etter noen ganger. Brenneren vil sote igjen og vil ikke gi full effekt. Iallefall på vinteren. Det er iallefall min erfaring. 

Det ser ut som det er bare å venne seg til å ta med en ekstra flaske med rødsprit på tur ja. En venner seg nok raskt til det, så da er det bare å lete seg frem en passlig fin flaske til rødsprit. Søk etter rødspritflaske starter nå. :-) 

Takk alle sammen for delte erfaringer og tips! :-)

 

Edited by Fjellfant

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy