Jeg ser det er en stund siden tråden ble startet men her er noen innspill.
For transport tror jeg jeg ville sjekket med Henningsen Transport og guiding om de ikke er på lista, de kjører en del transport med BV.
Utenfor område 10 må du også ha Iridium (satellittelefon), det bør du etter mitt syn ha uansett. Kan leies i Longyearbyen
Det er ikke mye trafikk noe sted egentlig. Annet enn Grøndalen hvis man velger den veien men der er det bare å holde seg på sørsiden av dalen hvis man vil slippe trafikken.
Husk at dere bør ha våken isbjørnvakt til enhver tid, snublebluss er ikke noen som helst garanti.
For å redusere risikoen for kjipe opplevelser med bjørn bør man aldri campe i nærheten av fjorden, teltet bør ikke være synlig fra isen. Mat bør oppbevares et godt stykke unna camp, gjerne 100 meter og så vinden ikke blåser fra leir mot matlager.
Fra Agardh er det fint å gå gjennom Bellsunddalen og over Passbreen til Søre Bellsundpasset. Husk at breen har smeltevannskanaler man må holde seg unna, det er ikke alltid like lett å se de. Venter man til uti april er det gjerne gode snøbroer over disse.
Kjellströmdalen som man så kommer ut i er et område med lite scootertrafikk, den er kun tillatt å kjøre en rute rett gjennom på denne tiden.
Lundströmdalen kan man gå opp til Reindalspasset, dette er scooterfritt område fra 1. mars. Ved å gå her styrer man unna sjøisen i Van Mijen og reduserer risikoen for skumle møter med bjørn betydelig.
Reindalen er scooterfri helt til Slakbreen/Gangdalen, så der er det lite trafikk.