Jump to content

Recommended Posts

Posted

Jeg kan ikke la være å bli fryktelig rørt av denne historien. Dette var bare en kosetur med bestefar og bestemor i vår frie natur, og så skjer det tragiske... Absolutt til ettertanke.

Siden jeg driver med ulike risikoaktiviteter, har jeg en tendens til alltid når det skjer noe uønsket, å spørre: Hva var ÅRSAKEN til dette? Hva kan man gjøre for å UNNGÅ dette? Hvordan kunne man se dette komme? Litt sånn UD 2-1-tenkning, for de av dere som skjønner hva jeg mener... :smile:

I denne saken må vel situasjonen ha vært at gasskranen har stått i åpen stilling mens apparaturen har vært oppbevart i teltet. Gassboksen har så tømt seg, og gassen (som er tyngre enn luft) er blitt liggende igjen i teltbunnen.Ved forsøk på antenning av primusen har alt eksplodert.

Men skulle man ikke kjenne lukten av gass i en slik situasjoen? Evt., er det ikke rett og slett en fare for kvelning?

Mottiltak er vel følgende: 1) Kranen skal skrues til MOTSOLS. SELV OM dette er gjort, oppbevar ALLTID gassboks og brenner ATSKILT. 2) Selv om brenneren (mot instruks) benyttes inne i teltet, skal den LIKEVEL ALLTID tennes opp UTENFOR.

Synspunkter i denne lærde forsamling?

Annonse
Posted

Nå er det jo en stund siden den ufattelig tragiske ulykken. Men såfremt jeg husker rett av omtalen etter ulykken så var det et bomullstelt (lik forsvarets lagstelt) og det ble brukt en større gassprimus (med 5 eller 11 kg flaske?). På en eller annen måte lekasje av gass som har lagt seg i kuldegropa, dermed helt sikkert umulig å lukte oppe i teltet. Resten er tragedie.

Så et virkelig obs obs med gass i telt om vinteren er at den ved lekasje kan legge seg i bunnen av kuldegropa...

  • Like 1
Guest Srx (Ron)
Posted

Har aldri likt gass. Eneste fordel er ??? Vekt? billig?

Har alltid benyttet alt annet enn gass. Som guttunge spritbrenner, senere forsvarets 111 og nå coleman 400.

Har ei gasslykt (hadde glasset ble ødelagt, men skal kjøpe ny).

De fleste telt er farlige om uhellet skulle være ute.

Posted

En helt utrolig ulykke, om jeg husker rett hadde gassen stått utenfor, men noe høyere enn teltet, og seget ned i teltet.I ettertid er deg greit å si steng ventilen på flaska også, ikke bare på grill/kokeapparat.

dsk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy