stromhaug Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Hvordan skal man få vaska ut av feltpanna og kjelene på tur? når man lager mat i panna blir den jo svart i bunn, men det kommer bort når jeg vasker det i maskinen hjemme. men man har jo ikke med seg maskinen på tur. har ikke prøvd flere dagers tur enda men man blir vel mer kreativ hvis lengre tid du er borte. hvordan gjøre rent best mulig? edit: er oppi panna der maten er jeg mener, ikke under panna:p
gaardern Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Koke opp litt vann/snø i panna/kjelen, ha i litt zalo, og vask med en liten sånn skrubbebørste...? Rengjøring av matlagings-utstyr er jo meget viktig, spesielt på sommern, med tanke på fluer og andre basselusker.
Gjest Srx (Ron) Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Har teflon panne og kasserolle. Aldri brent fast noe
Steggen Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Hvis du har en panne og kjeler som ikke er teflonbelagt kan man skrape de rene med steiner og tørke av med mose og lyng. Hvis du er på en hytte er det som regel noen zalodråper og oppvaskbørste å finne.
stromhaug Skrevet 13. mars 2008 Forfatter Skrevet 13. mars 2008 vet ikke om det er teflon eller ikke, men merket er trangia, en sånn med handtak på
Steggen Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Trangia sin stekepanne er teflonbelagt tror jeg. Hvis det ikke er blankt metall bør du ikke skrape med skarpe gjenstander.
Ashallian Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 En vanlig oppvasksvamp(en slik med en grov og en fin side) veier da ikke allverdens. Og f.eks. en liten sligeins: http://www.minimus.biz/detail.aspx?ID=7488 Og for de som ikke har kikka der før, så er det verdt å ta en titt rundt.
Marcen Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Eller så kan man putte de i en elv med matsiden opp mot elven og la de stå der over natten. Må bare sørge for at de står godt (stein bak) og ikke kan flyte med elven.
Marcen Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Vanne vil vaske bort alle rester som ligger igjen kjelen eller stekepannen.
stromhaug Skrevet 13. mars 2008 Forfatter Skrevet 13. mars 2008 holdt på å teste idag, stekte snurring på bålet da vi var på skoletur i går. la panna i vasken med varmvann og hadde i litt zalo, og skrubba med en sånn vaskekost som er på de fleste kjøkken. fant da ut at jeg kan koke litt vann i panna, og ha på litt zalo og ta med meg en liten kost.
springsteen Skrevet 13. mars 2008 Skrevet 13. mars 2008 Jeg bruker renlav som skurebørste og mose som klut. Fordel om man har en liten bekk å skylle i også...
Jakobsen Skrevet 14. mars 2008 Skrevet 14. mars 2008 zalo er unødvendig, trenger ikkå skitte til villmarka med det. kokende vann og en kjøkkensvamp holder i massevis.
fjellgal Skrevet 14. mars 2008 Skrevet 14. mars 2008 En liten "dusk" med barnåler fra gran eller furu fungerer utmerket til skuring av kjeler.
gremlin Skrevet 15. mars 2008 Skrevet 15. mars 2008 Sommerstid er det jo bare å bruke sand/grus fra bekken-elva-vannet du camper ved! (ikke så lurt med teflon belagte ting) Snø og lange negler vinterstid Har som flere her nevner, en liten plast skrubb liggende i kjelesettet, den veier bare noen få gram. zalo og lignende brukes bare hjemme.
syrre Skrevet 15. mars 2008 Skrevet 15. mars 2008 Om det er "Non-stick" pannen bør du ikke skrape i den.
Digitus Skrevet 16. mars 2008 Skrevet 16. mars 2008 Uansett ved bruk av Stekepanner bør mann aldri bruke zalo eller fettløsende midler, og dette er fordi at fjerner du alt fett vil pannen tørke ut og mat vil brenne seg fast mye lettere neste gang. Skyller du pannen med vann og en klut/papir( eller noe som ikke riper opp panna) vil den få ett beskyttende lag som gjør det vanskeligere å brenne ting fast.dette må selvfølgelig gjøres fra den er ny. Skulle du evt brenne noe fast så er det beste å koke ut med litt vann dette vil da løse fordi panna har smørning i seg. Det lønner seg da etter utkoking og smøre panna med litt olje etter vask og tørke bort det som er overflødig. Koker du ofte ut panne med sauser og gryter ( retter med veske bør du også ha litt olje/fett i den etter bruk) Uansett hvilket belegg du har så unngå å lage riper i panna da det vil bli lettere og sette seg fast i riper. Dette eren regel som også hører til i hjemmet. Så følger du dette vil det nok bli mange gode retter uten svidd bunn
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå