Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Annonse
Skrevet

Ikke mer enn at jeg har sett på den i butikk. Er vel ganske lik type Bacho Laplander m.fl men andre farger. Er vel en helt grei sag. Skal du ha foldesag er den til Eagle veldig bra. Biltema har en som heter campingsag til 99,90. Overaskende til den prisen. Ikke like fin finish som mamge andre men sager som bare det. Skal du ha en skikkelig god tursag så se på Boreal 21. Sammenleggbar buesag som bruker standard blader du får kjøpt overalt. Finnes og i andre lengder. Er vel noen som har begynt å forhandle de her i landet nå. 

  • Liker 1
Skrevet

Hvis det er en Bahco Laplander er den ikke noe særlig tess. Jeg har både Laplander og Biltema campingsag, sistnevnte har grovere tenner og sager mye raskere med mindre bruk av kraft. Men Laplander er litt mindre, og virker velbygd og robust.

Skrevet

Jeg har Monsen sin foldesag og denne fra Eagle: https://www.obs.no/klar-og-sport/tur/tur--og-campingutstyr/2352696?v=Obs-4965280440037&gclid=Cj0KCQjw9YWDBhDyARIsADt6sGZaUaPVFXCMDAzdp4-Iq7sqcm2TC_h34KIibyAVdpb1RuU-2EFo1IAaArMjEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Jeg liker Eagle sagen mye bedre, jeg synes den har bedre grep og sager bedre, Monsen sagen har ett glattere håndtak så glir mere i hånden også har de hatt på ett belegg på bladet som dekker tennene så den sager dårlig frem til dette er slitt bort. Jeg lar Monsen sagen ligge hjemme og bruker kun Eagle sin, i tillegg får man kjøp nye blader til Eagle sagen.

 

Skrevet (endret)

Føler du at Eaglesaga, som har 17 cm blad er langt nok til vanlig turbruk?

Endret av sjimpo
Skrevet

Jeg har både saga fra Bacho (Monsen typen) og den fra Eagle :) 
De ligger fint i skuffen hjemme. På tur når jeg trenger sag så tar jeg med en liten buesag.
Mere vekt?   Jepp, men på turene jeg ikke klarer meg med en samekniv for å lage ett kaffebål så bærer jeg ekstravekta på en buesag med glede :) 

Skrevet
sjimpo skrev (4 timer siden):

Ja! Kan man bruke standard blad til denne? Har sett på denne også https://www.velos.no/categories/agawa

Men det er noe med enkelheten i ei sag man kan klappe sammen som en foldekniv. 

Til de Boreal er det standard blader, hvertfall til 21 og 24. Jeg har 21 versjon og bruker tørrblad fra Biltema. De klappes og veldig lett sammen både med og uten hansker. Blir en stang sammenklappet. Men den blir jo en del lengre da en Monsensaga.  skal du sage noe med litt dimensjon er den veldig god og kjapp og bruke. 

Skrevet

Det virker som Boreal saga er den beste investeringa hvis man er ute etter kvalitet, lettvin tilgang på blad og sage-effektivitet. Men litt dyr. 

Skrevet
sjimpo skrev (På 29.3.2021 den 19.08):

Føler du at Eaglesaga, som har 17 cm blad er langt nok til vanlig turbruk?

Den har ihvertfall vært lang nok til mitt bruk, noen ganger må man sage rundt hele stammen og knekke litt men sålenge jeg ikke velger tykke trær går det fint.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.