Jump to content

Helsport Fjellheimen X-trem 2 vs 3


Recommended Posts

Posted (edited)

Jeg har et noen år gammelt Helsport Fjellheimen X-trem 2 telt. Jeg har muligheten til å bytte til meg en nyere modell med plass til 3 for et lite mellomlegg. Jeg har sett på begge teltene. Mitt eldre telt går en del ned mot fotenden. Det er også smaler i fotenden. 3 manns utgaven har jevnere takhøyde inne i teltet. Den er heller ikke smalere med fotenden. Det er heller ikke så stor forskjell i vekt. På vekten min skiller det ca 600 gram.  Jeg har i hovedsak tenkt å bruke det alene og bærer det på ryggen. Av og til pulk.  Tremanns utgaven veier 4450 med alt, 3 manns utgaven veier 3850 med alt (på vekten min).

Ville dere ha beholdt 2 manns utgaven siden det blir mest brukt alene, eller ville dere ha oppgradert til 3 manns utgaven og fått litt mer plass? 

C0D30E1A-3FB8-40E2-8DD6-DE534047AF9C.jpeg

7BCD5560-D6EA-4B6F-80EB-5BE953922E09.jpeg

Edited by DROMEDILLA
Annonse
Posted

Det spørs jo litt på lengden på turene og om teltet brukes mest på vinteren. Jeg dro på en ukelang tur på Dovrefjell nå første uka i februar og hadde egentlig tenkt å bruke et 2-mannstelt siden jeg dro alene, men ombestemte meg like før og pakket ned et 3-mannstelt istedenfor. Det er jeg glad for, fordi det er mye utstyr som skal inn i teltet, klær som skal "tørkes" og det er godt med litt armslag når det er det er lange kvelder i teltet. Greit med større fortelt også. Et halvannet kilo mer å dra på, men adskillig mer komfort.

Fjellheimen x-trem 2 er jo et bomberom av et telt, med meget fornuftig plassering av barduner og lite vindfang. Hvis det brukes hele året, og mest i sekk, ville jeg beholdt det. Eller rettere sagt; jeg hadde beholdt det, og kjøpt et 3-manns Spitsbergen i tillegg til pulkturene😁

  • Like 1
Posted

Godt spørsmål om 2 eller 3. Jeg har Fjellheimen X - 3 fra 2017. Fikk testa og skulle egentlig kjøpe Svalbard X-3, men syntes Fjellheimen var bedre med tanke på størrelse på forteltet og fotenden. Jeg bruker teltet alene også. Mer en nok plass for meg :-) Men jeg hadde ikke gått for 2. Grunnen til dette er at jeg alltid har med ekstra saker og ting i pulk. Dette er ting og tang jeg fint hadde lagt hjemme om jeg skulle ha gått med sekk. Da hadde kanskje 3 blitt for stort. Jeg føler at jeg har med en palass på tur med fjellheimen X-3. Jeg kjører konsekvent doble stenger, selv om dette er strengt tatt ikke er nødvendig på de fleste turene. Vektforskjellen er jo ikke så stor fra 2 til 3, og om du er villig til å ha 3 på ryggen og har du også en fin fin telt i til pulken også.

Posted

Har du veid tremannsteltet til 4450 gram? Når jeg hadde det samme teltet (nyeste utgaven) for et par år siden veide det nemlig 4900+ gram. Har du evt. vurdert fjellheimen pro 3 eller barents trollheimen 3? Da får du like stort, men lettere telt. I praksis vil det også være nesten like sterkt som fjellheimen extrem. Kun under de ekstreme forholdene vil det være ønskelig med 10 mm stenger istedenfor 9 mm. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy