Gå til innhold
  • Bli medlem

Kjell Iver

Administrators
  • Innlegg

    10 368
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    246

Kjell Iver vant dagen sist 30. juni

Kjell Iver hadde mest likt innhold!

6 følgere

Om Kjell Iver

  • Bursdag 14. okt. 1963

Profil

  • Min blogg 📰: http://kjiver.no

Profile Information

  • Gender
    Male

Nylige profilbesøk

38 293 profilvisninger

Kjell Iver sine prestasjoner

Grand Master

Grand Master (14/14)

  • Reacting Well Sjeldent
  • Dedicated Sjeldent
  • Week One Done
  • One Year In
  • One Month Later

Nylige merker

9,7k

Nettsamfunnsomdømme

2

Hjelpsomme svar

  1. Det var akkurat det jeg fikk referert fra en som har vært svært mye i Børgefjell også. Monseneffekten (som man har lang erfaring med i Børgefjell) varer cirka 3 år. Det var jo slike perioder tidligere også - når han skrev Børgefjellboka og når han skrev artikler i Villmarksliv. Det er jo perler nok å ta av. Har litt sansen for de som ikke går akkurat i fotsporene til Monsen men heller setter kursen dit de selv vil.
  2. Har litt sånn blanda følelser. Tenker den enorme trafikken som har vært i Børgefjell i år nok kan skyldes "Monsen-effekten", og neste år er det vel Lomsdal Visten som står for tur. Fikk bilde av et visst Hillebergtelt som var observert på Elgvidda og de har søkt om droneflyving osv der nå. Jeg har litt vanskelig med å forstå at "alle" absolutt skal/må følge i hans fotspor. Verneformålene med nasjonalparkene er ofte å ta vare på et urørt naturområde, og denne Monsen-effekten er ikke udelt positivt.
  3. Løfter dette emnet. Det er påvist Taigaflått i området her - som er kommet inn fra Svensk side. Tidligere var vel Flått et kystproblem (?), men jeg ser på kartet at de har samlet denne flått-arten langt innover land. Selve rapporten med kart finnes her https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877959X2500072X https://www.nrk.no/nyheter/flatt-1.14070018 Vaksinen som tilbys har vært her siden 1976 og virker i mot dette viruset. Ser ut som man må ha 3 injeksjoner - koster ca 400,- pr stk pluss, men trenger henvisning fra legen. Jeg kommer til å be om en slik resept tror jeg. Konsekvensene ved denne typen flåttbitt er så mye høyere, og det er helt umulig å se forskjell på de to flått-typene. Det er forøvrig verd å merke seg at det ikke er påvist TBE i denne flåtten i Norge
  4. Det varierer som vanlig ganske mye. Vi har plukket 6 kg. Tror det begynner å bli i seneste laget nå. Litt sånn kuriosa men månedlig får jeg a-post fra google på hva folk har søkt etter for å finne forumet, og om det er bra multeår kommer alltid det emnet om å lage multelikør (fra 2011) opp som første.
  5. Gratulerer med vel gjennomført tur! Imponerende - og spesielt imponert over at dere klarte å holde motivasjonen oppe selv om det ble en del mer asfalt tidvis. Ser forholdene i år er litt spesielle ja. Kald forsommer her nord - etterfulgt av en ekstrem hetebølge, men nå er det ganske så kjølig og mye regnvær og vind, så all respekt til de som gidder dag etter dag under slike forhold. God planlegging og lett utstyr gjør nok mye med at man får en bedre turopplevelse.
  6. Må si jeg etter hvert har blitt skeptisk til å kjøpe fra private - og ikke mindre etter denne artikkelen i NRK https://www.nrk.no/rogaland/advarer-om-falske-klaer-pa-bruktmarkedet-_-vanskelig-a-se-forskjell-1.17483203 Når 1 av 10 kan være feik og det er helt umulig å se forskjellen på ekte og fake. Tidligere var North Face veldig utsatt - og veldig vanskelig å se forskjellen på fake og ekte faktisk, men det sies nå at kopiene er så bra at det er helt umulig å se forskjellen. Noen som har erfaringer med dette?
  7. Skilte ut en del avsporinger. For å holde emne så bestilte meg en grusomt stygg caps fra en utenlandsk nettbutikk. Har en hatt fra samme leverandør med samme stoffet og liker den godt til sitt bruk og jeg håper den passer og ikke er så alt for stygg. Ingen caps er lik. (The Original Amazonas wide brim Tarphat is made from recycled tarpaulins from open cargo trucks that run from Amazonas North west to the south of Brazil) Ser den også selges på amazon, og sikkert også kan finnes hos en del norske gateselgere.
  8. Er det ikke mye forlangt at staver som veier 135 gram skal tåle så mye? Jeg tolker de der ekstrem lette stavene som teltstenger som også kan brukes til staver i nød - ikke til kontinuerlig bruk over så lang tid/distanse. De får mye juling. Jeg er notorisk til å brekke staver og det er langt mer solide staver enn de der mine veier 4 gang så mye og jeg har brukket mange. Hvis aktiv bruk av stav er viktig ville jeg personlig satset på aluminium staver?
  9. Jeg har hatt noen uker hos søta bror og for første gang slet jeg med å finne Semper tørrmelk der. Var ikke SÅ aktiv med å søke etter det men vanligvis var dette lett å finne i alle litt større butikker. Sjekket semper sine sider og de var diffuse. Snodig svar jeg fikk fra Google:
  10. Jeg har fenix 7 solar og er usikker på hvor nyttig den solarfunksjonen egentlig er. Mesteparten av turene har jeg klokken innenfor jakken - unntatt nå i sommerhalvåret selvsagt. Uansett er batteriet så stort at lading gjøres veldig sjeldent så den solarfunksjonen er lite synlig kanskje. Vær oppmerksom på at området som lader ellers er helt unyttig- det tar bare plass.
  11. Øyfjellet ved Mosjøen er vel staselig. om du kjører via rv 17 er nordre høyholmstinden flott fra Høyholm på Vevelstad. Blir litt søstertopp til de 7 mer berømte:) Torghatten er obligatorisk og Vega sin høyeste er også flott og lett tilgjengelig. Trollvasstinden 800
  12. Hyggelig besøk av to spreke vandrende forumere npl’s i går Litt vått i dag og - god tur videre @sneakyowl
  13. Det er litt rart at man ikke skiller mellom Mediameldinger og tekstmeldinger i abb. Noen som kjenner til forskjellen her? Ser f.eks. på bildet vedlagt at det er remaining 36 Text og 10 media. Det er egentlig veldig rart at dette ikke er med i oversikten på denne siden https://subscriptions.garmin.com/uac/wizard/planselection Men dette skyldes kanskje at jeg har en Inreach pr i dag som ikke har denne muligheten...Kanskje jeg fant svaret selv mens jeg grublet over dette Da kommer automatisk spørsmålet - er det noen forskjell på prisene på abbonementstypene på Messenger og inreach SE
  14. Ja men er det likt for den nye typen? Syns ikke det ser slik ut men har ikke studert det
  15. Leste på en annen side Det begynner å bli veldig bra. Ser vekten er 107 gram, så det er innafor. Er litt usikker på hvordan man egentlig skal bære denne - ser ut som at den er veldig lett å miste. Traff noen i Børgefjell i vinter som hadde mistet sin Inreach Mini der, og det er jo egentlig ikke bare litt kjedelig. Skal ikke se helt bort i fra det Vi var jo en gjeng her på forumet som kjøpte Inreach SE på et "Kjøp 3, betal for 2" tilbud i en nettbutikk. Tror den butikken ble tatt litt på senga av den bestillingen den gangen for Garmin har sjelden rabatter.. Kan jo holde gluggene åpne for tilbud..
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.