Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Canada drømmen realiseres. Jeg har samlet og testet utstyr, spart penger og fått en blank sjekk med ferie neste vår/sommer (2026). Jeg har 12-18 dager til rådighet og kunne tenke meg å padle en Elv. Jeg skal reise alene, jeg er erfaren og har gjennomført flere lengre turer i Norden alene. Dere som har gjennomført turer i Canada, har dere noen ruteforslag, tips eller råd. Setter stor pris på alle erfaringer og råd. På forhånd takk :)

Endret av Alex Van Kaam
  • Liker 3
Annonse
Skrevet

Høres nice ut. Kanskje det blir en tur en gang etterhvert selv.
Jeg har ikke vært der borte selv men let en del og sett en del om turer.  Det er jo plenty av elver å padle der borte.
Alle de jeg har sett på ligger i de tre Territoriene.

Nahanni River.
En av de mest populære å padle. Har med tilgjengelighet å gjøre. Blir kanskje ve mye besøkt til å være en skikkelig villmarksopplevelse. Har også en stor foss som ikke er så vanlig der.

For Hart , Wind, Snake er det vanlig å komme seg til Whitehorse og videre til Mayo for sjøfly.
Hart River.
Fin elv fra fjellområder og ned mot Peel River. Krever sjøfly inn. Fra vannet man lander er det en mindre elv ned til selve Hart. Litt avhengig av vannstand kan det bli en del bæring/lining på det strekket. Det er et godt stykke så det kan ta  et par dager å nå selve elva. Lettere med packraft enn kano. 

Wind River
Også fjellområder og ned til Peel. Sjøfly normalt begge veier. Veldig klart vann i elven. Lander på en liten innsjø. Så et par hundre meter bæring til en mindre elv. Kan også være grunt og lit bæring/lining der men det er ikke så langt som tilfelle Hart. Lett elv, veldig lite stein.

Big Salmon River
Her starter man i en stor innsjø med veiforbindelse så man trenger ikke sjøfly. Først 30km over første vannet, så et par litt mindre vann før det blir mye elv. Mer skogselv dette. De første dagene i elva er det ofte en del større logjams man må komme seg forbi.

Snake River
Litt mindre elv og noen litt mer tekniske partier men fint ser greit ut. Ender opp i Peel den også. Krever sjøfly. Landing på Duo Lakes. Derfra er det et par km å gå til elva.

Mountain River
Raskere elv med 4 canyons. Ofte litt kjølig så har sett mange padler i drakt. En populær elv blant guider.

Keele River
En av de mer populære i NWT, Sjøfly fra Norma Wells .Kan lande på deler av elva som renner i fjellandskap i starten. Elv ender i McKenzie River. Vanlig er å stoppe i Tulita eller Norman Wells

Vil anbefale å søke opp disse på Youtube. Ligger mange turfilmer ute fra disse elvene. Lettere å se litt hvordan det ser ut.

Arrangører som kan hjelpe med kanoleie, sjøfly etc er f.eks Up North Adventures og Canoe North Adventures. Det finnes og flere.

 

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Gjenopprett formatering

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.