Gå til innhold
  • Bli medlem

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Det er vel ikke noe problem, annet enn at hele konseptet med "Her skulle ingen tru osv" er at folk overlever på grensen av det mulige i en moderne samfunn, og at han Barstad gjør dette med god hjelp av sine eldre hjemme uten at dette blir belyst så veldig mye i det programmet. Vi kan alle ha en drøm om å leve 1000 dager ute, eller 2000 dager ute, men drømmen må ikke involvere andre. Det må da være lov å stille spørsmål om det uten at det blir klassifisert som et lavmål Jeg skjønner ikke helt hvorfor folk blir så indignerte over litt diskret kritikk av en ellers god serie eller person eller influencer. Det er kun spørsmål - så ta det som det. Ikke annet enn at min kritikk like gjerne kunne blitt diskutert over en bålprat, der det kanskje kunne kommet gode svar på spørsmål som kanskje henger i luften.
  3. So what? Om foreldrene frivillig og tilsynelatende besøker sin sønn med mat en gang i måneden for at han kan være ute, hva er problemet? Flotte foreldre som stiller opp. At du har pratet med mannen hva har det av betydning? Jeg synes dette er skikkelig lavmål, og faktisk pinlig.
  4. Av hva eventyr angår går min stemme til deg for denne i hvert fall, selv om det er flere verdige for året. Likevel er mye av det ting som er gjort nok av før. Andrevalget ville vært Børge og Vince! Det er noe ekstra kult med eventyr som man koker opp selv uten å plukke fra en liste over kjente turer 🤘 Er det noen Youtube-serie/film i horisonten for turen snart?
  5. Jo men da svarte du jo på det. Han har realisert sin drøm som ytterst få andre har kunnet gjøre siden foreldrene hans har stilt opp. Slikt skjer hele tiden, men ikke på riksdekkende tv. Da er det naturlig at det stilles spørsmål. Jeg har ingen grunn til å "ta han" på noen som helst måte. Snakket med han når han var på Simskardhytta, men å dra frem jantelov og misunnelse er vel noe drøyt. Han er en middelaldrende mann som er avhengig av foreldrene sine for å realisere sin drøm, og det er en ærlig sak.
  6. Eventuelt at det bare har blitt skrytepunktet hans, et mål i seg selv om å holde seg unna matbutikker så lenge som mulig.
  7. I dag
  8. Han har realisert sin drøm. Til en grad ytterst få har kunne gjøre. Jeg skjønner absolutt 0 av denne negativiteten som enkelte ytrer rundt dette her. Absolutt 0. Det virker som folk leter dypt og lenge etter noe å «ta han på» omtrent som fanden leser Bibelen. Jeg sliter med å komme til andre konklusjoner enn at det skyldes jantelov og misunnelse.
  9. Hmm, det sitter nok noen eldre mennesker rundt om i landet som kunne ønske at de ble mer "etterspurt" og involvert i den yngre gardes liv og prosjekter. Har dere tenkt på at kanskje foreldrene hans liker det de holder på med, liker å være en del av prosjektet - om enn bare i en "support rolle"?
  10. Nja åpen og åpen. Om jeg hadde deltatt i et NRK program og sagt at jeg ikke hadde vært i en matbutikk siden 2019, og fatter har kjørt 300 mil med mat flere ganger, så vil JEG ha nevnt grunnen. Det kan jo ha en naturlig forklaring. At han ikke vil forlate hundene for å gå på den butikken, eller andre grunner eller fobier eller whatever. Det betyr kanskje ikke så mye, men for utenforstående virker det unektelig utrolig rart. Tror ikke noen har rakket ned på verken han eller hans familie. Hva har han oppnådd? Det prosjektet har vist er at man vi er flokkmenneske - vi trenger å være flere for å overleve, og han har trengt foreldrene for å oppnå sin drøm - å leve utendørs. Uten den back-up en hadde det stoppet av seg selv.
  11. Da må jeg stolt si at jeg er pga av ekspedisjonen min på topp 10 av årets eventyrer 2025. Utrolig kult!! Kjekt om dere kan støtte meg ved å stemme på meg? https://www.eventyraften.no/post/fredrik-huth-jensen
  12. Passer Vern 2 til en på 189 høy? Forstår ikke illustrasjonen deres. Ser ut som det kun er 190 lengde på liggeplassen
  13. Er ikke helt uenig i kritikken vedrørende bruk av foreldrene i logistikk rollen, i tillegg drar han på med 1000 dager ekstra og lar det går over hele "6 år!!" men en far som må kjører frem og tilbake 1 gang i mnd. Men er svært uenig i påstand over, det er å dra det alt for langt. Du er strengt tatt ikke barn når du har fylt 19 år, iallefall ikke på papiret. Du, jeg og andre i samfunnet har ingen ting med hvordan Barstad klanen løser sine liv, hverdagsligheter og gjøremål. Når samfunnets øvrighet, type politi, skatteetaten, kommune, barnevernet m.m ikke ser at det har foregått noe ulovligheter, så har hele Barstad klanen tatt sitt samfunnsansvar og integritet på alvor. Det er ikke lovpålagt å verken se 2000 dager ute, eller å kommentere hva "Barstad" har foretatt seg de siste 6 årene. Det gjelder både sønn, barn og foreldre. Har fulgt med siden 2022, og kan ikke på ett tidspunkt ha sett at foreldrene har vært negativ til hele prosjektet, selv etter at han dro på 1000 dager til. Tvert imot føler jeg at det kom mye mer tydeligere frem i NRK episoden hvor foreldre sto støtt i prosjektet 2000 dager. Ikke uvanlig at foreldre engasjere seg i barna/barnebarne lenge etter at de har blitt pensjonister. Dette ser jeg mye mer av ute på bygda enn i byer og tett bebygde strøk, hvor man har hastverk med å komme seg på hytta eller på cruise dagen etter at de har pensjonert seg. Ikke uvanlig her at pensjonister tar stor del i gårdsarbeidet etter at datteren eller sønnen overtok gardsbruket eller involvere seg på andre måter. Dette ser jeg også går begge veier, hvor andre i mer sentrale strøk er også travelt med å komme seg på hytta, i stedet for ta seg tur til far eller mor som ligger på sykehjemmet torsdags ettermiddag. Synes Barstad har vært veldig åpent om alt i hele prosjektet. Han har filma mye av det foreldre har bidratt med. Han kunne selvfølgelig ha kutta dette helt ut eller tonet det ned. Men han skal ha bonus poeng for å ha vært så åpent om det, så åpent at det blir litt kleint. Det at de støtter og engasjere så mye, viser bare at Barstad har integritet, og at han stammer fra en person som tydeligvis har "hel ved" i seg. Barstad kreditere også faren for mye av friluftsinteressen han fikk da han vokste opp. Når det gjelder barna til Barstad, har vært helt åpnet om at det er han som hadde foreldre og forsørger ansvaret. Tipper de er glad for å slippe å måtte være stadig på tur med Barstad nå. Fokuset på 2000 dager prosjektet bør heller være på det Barstad har oppnådd med prosjektet, ikke rakke ned å han og hans familie. Og en ting til, Barstad har konto og følger med hva som skjer på Fjellforum.
  14. Jeg ser ingen grunn til å tro noe annet, og det koster ikke mye å prøve. Jeg kan nevne at enkelte merker som Hirisi var ting jeg vant via videoer ang. AliExpress, som da bekreftet i forkant at det skulle være bra. Men at det skulle være så bra som det faktisk endte opp med å være, det var jeg ikke forberedt på. Men så lenge man kjøper "Merkevare" i litt høyere prisklasse fra Temu tror jeg ikke man skal lete lenge etter bra greier. Jeg mottok også er sett med Jigghoder fra JSFun i dag. Igjen, helt tipp topp kvalitet og 49 stk for 83 kroner. Jeg har ikke noen som helst betenkeligheter med å ta med de her på fisketur utover våren. Krokene er sterke nok og skarpe nok til at jeg ikke kan skylde på dem om jeg mister fisk.
  15. Typen har nå satt mål av seg oppleve noe i Nord_Finnland ila 2027. En drøm av et slag. Som han visserlig sa i starten, så dro han på "tur" da yngste sønnen fylte 19 år. Han får foring via aldrende foreldre under veis. Begynner å lure på om fyren har svikta sitt familie og samfunnsanvar på bekostning av voksenrolle ift barn og egen intigritet. Dette begyner å bli litt pinlig og kleint i mine øyne.
  16. Grått innertelt…. "Grått og trist" er et uttrykk av en grunn. Jeg har et BO Arctic Polar selv og liker det ellers godt. Smak og behag selvsagt. Jeg har inntil nylig kun hatt gule innertelt så det er nok bare en vanesak.
  17. Takk! Skal oppholde meg mye i skjærgården uten sikker tilgang på trær, så det er fint med et frittstående telt. Men har også med meg tarmen til når anledningen byr seg.
  18. Hvilke ski og Alfa sko er det du har fra før @Johan2002? Jeg støtter det foroll skriver, men det spørs også på tur, forhold og ferdigheter. I tillegg så kommer det helt av på hva du liker og vil vektlegge av egenskaper som fart/effektivitet bortover, stabilitet bortover eller nedover, svingegenskaper og flyt i løs snø, samt eventuelt mulighet for kortfeller. Ingstad med og Breidablikk uten stålkanter, eller lignende fra Fischer eller Madshus er fine allsidige ski som vil fungere godt utenfor spor og i løs snø. Smalere ski som Åsnes Ousland, Gamme og Amundsen eller lignende vil også fungere godt så lenge det ikke er dyp løssnø, og være raskere på hardere snø. De tre nevnte har forskjellige egenskaper. Den mest allsidige skien utenfor løype er kanskje Åsnes Sverdrup, med gå-spenn, godt innsving så den er lettere å svinge og framski/tupp som løfter den opp av snøen, samt er litt smalere enn Ingstad o.l. så den er raskere bortover på hardere snø. Hvis du velger en smalere ski så kan du slippe unna med mindre stødige skisko på hard snø. Jeg har selv Åsnes Ousland, gamle Fischer E109 og Åsnes Falketind 62 X, alle med Xplore binding. Det er også der støvelen som hovedsakelig bestemmer hvor stødig det er, men det er litt mer utvalg av stødige skisko der. Jeg syns Alfa Skaget gir overraskende mye støtte til å være en myk lærstøvel, så ekstra høyde og hemper kan utgjøre en del. Alfa Free 1.0 har plastforsterkning og gir mye mer kraft på kantene, men er tettsittende, passer ikke alle og går på håret bra i forhold til klem på tærne mine. Både Skaget og Free fungerer også godt på turskøyter. Crispi Svartisen er det andre stødige alternativet og kommer både i BC og 75, men sålen er ikke veldig stiv og en del sliter med gnagsår fra de. Ousland ble kjøpt for å fungere både i og utenfor løyper og fungerer greit til det, samt godt utenfor og på hardere snø. Jeg har siden kjøpt Åsnes Mountain Race 48 wax/skin og Fischer E89 med NNN og kombi-skisko til de tre andre i familien for bruk på turer som går både i og utenfor oppkjørte spor. De skiene blir for smale til Xplore syns jeg selv om det går å montere bindingen, men både vanlig NNN og NNN-BC (ikke magnum) passer nok bra. For rene turer i oppkjørte spor så velger jeg langrennsski med NNN og kombisko. Vi er også veldig glade i Falketind-skiene og spesielt når det går opp og ned, på både løs og hard snø og har nå tre par i familien. De fungerer også for turer bortover i løs snø, men ikke i oppgåtte skispor som har satt seg. Skaget fungerer fint med Falketind i løs snø, men hvis det er hardt så vil jeg ha Free-støvlene for at turen skal bli bra. Det finnes også bredere ski som flyter bedre i løs snø, men da vil jeg ha en stødig skisko hvis de skal brukes på hardere snøforhold.
  19. Jeg spurte Google sin KI om dette da jeg nylig kjøpte et telt fra Barents selv. Husker jo at når de startet så inngikk de et samarbeid med XXL. I det første svaret jeg fikk het det at XXL fremdeles fører Barents sine telt. Fikk det samme svaret i dag, og i dag som tidligere stilte jeg et nytt spørsmål som følger: PS: Når jeg spurte KI'en forrige gang (primo desember) mener jeg at svaret var at Barents utover salg fra egen nettbutikk også fortsatt selges i noen utvalge spurtsbutikker... Platou sport ble nevnt i svaret mener jeg.
  20. Har sikla litt på den, er vanskelig å få tak i, har funnet noen nettbutikker som er villig til å sende til norge, men uten at den har vært på lager. Alle jeg har funnet på Finn har blitt videre solgt. Så ja den er vanskelig å få tak i
  21. Det er ofte medvirkende faktorer som for dårlig isolasjon i underlag som kan gjøre at man fryser om posen i skulle vært god nok. Vinterstid kjører vi alltid dobbelt med underlag. Som regel oppblåsbart + skumunderlag Med 10000 å kjøpe ekstrempose for så hadde jeg kjøpt 4 av den jeg har fra før. Selv om normalpris på den lå på 4ognoe så var den på tilbud til 2460,- da jeg handlet. Det er -32-versjonen av Mammut Denali 5-Season. (Syntetisk) Den har holdt veldig godt og har sovet i kun underbuksa i den i tilfeller det har vært kaldere enn -25 inne i teltet om natta... Tror uheldigvis du skal slite med å få tak i den lengre. Om jeg ikke hadde fått tak i den så hadde jeg kontaktet Isbjørn og fått de til å lage akkurat så varm sovepose som du tror du trenger. Tror du kommer langt med 10k der også
  22. Hva trenger du hjelp med? Mer enn å prøve skisko? Det finns mye tips på nettet og fjellsport.no har sitt lager i sandefjord eller der noe sted. Hvis man er ny på randonee så er det ikke SÅ kritisk hva man kjøper. Det skall vare lettåkt (ikke før lette ski, 1600 gram/ski er passe før de fleste. Letter ski blir "hoppiga" og er mer før erfarne). Støvler må passa foten. Må heslt prøves i butikk, Bindninger: ATK eller plum. Diarmir kan også vare et alternativ. Dynafit er vanlige men jeg har ikke varit førnøyd med kvaliteten på disse på seinere år.
  23. Ser ut som at jeg trenger kraftigere sko da... Men konceptet med turski er ikke så dumt, så det kan vare vert det. Mulig det fungerer med mine alfa-sko? Ski kan jeg sikkert kjøpe brukt, billig.
  24. Jeg synes de håndterer Åsnes Breidablikk helt fint. Disse er 86 mm på det bredeste. Med BC-binding kommer mye av stabiliteten fra skistøvelen, ikke bindingen, så det er avgjørende med stødige sko med god vridningsstivhet for å kontrollere skiene. Lundhags Guide Expedition, Alpina Alaska og Crispi Stetind er de støvlene jeg har best erfaring med. Alfa har en del mykere alternativ jeg synes funker dårlig.
  25. Jeg bruker NNN BC til langrenn. Men skulle vilje gå litt mer inn over fjellet, uten løyper. Da trenger jeg feitere ski før at få mer stablitet og bærighet. Men hvor breie ski man man bruke disse bindningen til? Jeg er ikke interesert i å kjøpe flere skisko eller bindninger, æven om dette skulle vare en bedre løsning, egentlig. Fullt med saker i huset allerede.
  26. Jeg jobbet litt for mange år i sportsbutikk selv. Jeg vet hvordan leverandørene kommer og mater de ansatte med salgspitch, gjerne påsmurt med vareprøver og giveaways. Jeg ble ganske lei av leverandører med ganske middels produkter (typ Bula), som ville gi oss en argumentasjonsrekke for hvorfor kunder skulle velge deres merke fremfor Devold. Særlig når jeg selv hadde valgt Devold ti av ti ganger (i alle fall den gang). Og det der har jeg fått senskader av. Jeg ser alltid for meg disse småsleske leverandørselgerne som står og mater inn argumenter for et produkt, og snakker ned andres produkter, når jeg blir anbefalt noe i en butikk. Derfor går jeg alltid* inn og tar et raskt nettsøk bare for å få flere, objektive, vurderinger eller anbefalinger. *varer av en viss pris, og forventing til kvalitet og holdbarhet.
  27. Det er faktisk ganske interessant. Jeg er gammel nok til å sette pris på å ha en god samtale med selger om gitt produkt (kanskje ikke alt jeg handler) men en god selger har fortsatt verdi i mine øyner. Men såpass mye salg som foregår via nett framtvinger nok endringer i stor grad. Jeg tror at butikker i større grad vil ha en representant som lager YouTube filmer hvor de belyser og snakker om tingene som folk kan sitte hjemme å kikke på før de eventuelt bestiller. Men jeg er også han med folie hatten som tror at vertikalt format vil ta over for tv'en på sikt også 🥳
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.