Gå til innhold
  • Bli medlem

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. I dag
  3. Cumulus poser kan bestilles i S og XS
  4. Var på tur i Pasvik i mai i 2012 og 2014, gikk stort sett bra, men vi avventet avgang ei uke/ halvannen ut i mai. Fantastisk tid å være der og få med seg skogen våkne til liv. Fuglelivet var en opplevelse. Jeg vil absolutt anbefale Pasvik i mai, men vurder å avvent til midten av måneden. Så varierer snøforholdene en del fra år til år. Du kan lese om turene her: https://turhistorie.blogspot.com/2012/10/vre-pasvik-nasjonalpark-15052012.html https://turhistorie.blogspot.com/2014/08/pasvikdalen.html
  5. Bytte fra en BD Spot (3xAAA) til en Nitecore HC60 (1x18650, micro-usb) jula 2017/2018. Helt fabelaktig oppgradering å alltid kunne starte turen med 100% batteri.
  6. Har en rab neutrino jakke, usikker på om den heter pro eller bare neutrino. Har hatt den i mange år. Ufyselig varm, egnet for kalde dager eller lav aktivitet. Men skal sies at jeg holder varmen ganske godt. Er nå inne hos Barents for lapping av hull og ny glidelås. Ser fram til mange nye år med denne. Når det gjelder temperatur-rating på slike plagg kan kanskje antall gram dunfyll og kvalitet på duna gi en pekepinn. Denne har noe over 200 gram med fillpower 800, så det bør jo være brukbart.
  7. Sitter faktisk med en følelse av at værmeldingen og slike varsler faktisk hindrer mange i å dra på tur. De venter til det er perfekte forhold og får betydelig mindre tur/opplevelser av den grunn. Sies med fare for å være 3G: Gretn Gamle Gubber. Dessverre er 3G Faset ut 😂 En annen ting er at det som faktisk funker er Yr sitt tekstvarsel som er skrevet av en meteorolog og stemmer betydelig bedre enn det som er regnet ut av en datamaskin!
  8. Barents Outdoor reparerer for Arceteryx I Norge, de skiftet en glidelås på en jakke og det ble veldig bra. Riktig nok ikke dunjakke. Men skulle jeg betalt for frakt og rep, hadde jeg sjekket med lokale. Her jeg bor så har DNT egen syer(ske), en dag i uken. Litt usikker på om de kan gjøre noe med krympinga...
  9. Det bör vara gåbart i Øvre Pasvik, Hammastunturi, Lemmenjoki, Øvre Anarjohka, Pöyrisjärvi från slutet av maj. Ligger det mycket vatten och snö så överväg att gå i stövlar.
  10. Snø er en ting. Sent nok på sesongen der den fortsatt ligger er det ikke noe problem å gå på den, siden den er så kompakt. Det som blir verre er elvekryssinger i områder det ikke er bruer. I år var vel sommeren litt sent ute i nord, og vi fikk noen skikkelig hissige elver på grunn av massiv snøsmelting når sommeren først tok på (og den tok på med hetebølge i flere uker). Det er lurt å ha en halv tanke på ruten eller område du tenker å gå på tur i med tanke på dette med elver i hvert fall.
  11. Høres spennende ut med en langtur på våren. Mai er en krevende måned for tur i de områdene du har satt opp. Dette må tas med en klype salt eller to, jeg har ikke akkurat 100 mai måneder der, men et par tre kan man si: Passvik: Tidlig mai: Snø i skyggeland og i skog. Delvis bart, særlig i sørhellinger, dårlig skiføre og tungt å gå. Midten av mai: Kan være mye snøsmelting, Overvann, veldig vått. Myrer bekker og stier er krevende. Seint i mai er det gåbart men vått og flom. Nord Finland, er jo stort. Skogene i nærheten av Passvik blir mye det samme som Passvik, Om du drar til Lemmenjoki og Anarjohka så kan det være mer sammenhengende snødekke i begynnelsen av mai. Vi bevegde oss mye på kveld, natt og tidlig morgen. På dagtid er snøen ofte råtten. Til fots er bare å glemme. Midten av mai. Da tenker jeg at du er ivrig. Seint i mai er mye av snøen borte i lavere strøk, Det er gåbart men veldig vått, flom og trøbbel med kryssing av elver og større bekker. Som sagt. må tas med en klype salt eller to. Mai som turmåned er etter min mening best til randonee på slush føre og turer i lavlandet i skogen i hele Nord Norge God tur!
  12. Betaler selv 500,- for å få sydd ny glidelås i jakke hos skredder. Hatt med egne glidelåser. Var lei av at de i plast røyk på begge Arcteryx Atom jakkene, så ble metall. Har en lett dunjakke fra Zero rh+ som og fikk sådan glidelås. Problem med ising av metal i minus tar jeg senere. Ellers har jeg null peil på Rab jakka. Du er vel den som trenger noe slikt, med vinter halve året
  13. Ser at de siste 10 årene har det kun vært snø i slutten av mai 2 ganger, så får følge med hvor mye snø det blir og om den blir liggende. Så det virker lovende i år med tanke på at det hittils er lite snø.
  14. I Midt-Norge har det vært en veldig mild høst med lite tele i bakken og så kom det litt snø på toppen som isolerer. Jeg vil tippe snøen her vil ligge kort til våren, men det spørs helt på snømengden og hvordan våren blir. I vår var det mye snø i høyden og lite i lavere strøk, men kjølig vær gjorde at snøen i høyden smeltet sakte. Hvordan forholdene er nordover i år kan forhåpentligvis noen med lokalkunnskap skrive noe om.
  15. Har den på døgnet rundt når jeg er på isfisking. Har den og i sekken på jaktturer, men som du sier blir den for varm å gå i. På skiturer med ungene er den perfekt, da tempoet ofte er lavt. Ja, det blir også mye daglig bruk på de kaldeste dagene. For min del er det ikke et sekundært plagg. Tykk dunjakke er det plagget jeg bruker aller mest i vintermånedene, som her strekker seg fra oktober-mars.
  16. Vinteren i år var veldig spesiell i Sør-Norge, men jeg mener at det var det samme for Nord-Norge. På senorge.no kan du sjekke snømengde/snøsmelting over flere år. Så det kan være lurte å sjekke forskjellen fra år til år, før man danner seg bilde av området.
  17. Men tenkte uansett at jeg kunne ha den litt i bakhånd, så vil gjerne reparere den hvis det er mulig
  18. Jeg tenker at dunjakker er et nokså sekundært plagg for de fleste i Norge. Det vil si bruken er mer relatert til overtrekks jakke når du har pause, når du er på vei til hytte/jobb, eller når du er på vei til tur. Personlig er det mer en overtrekks jakke under stopp/pause og kjekt å ha når du er i camp. Tror jeg kan telle på 3 fingrer ganger jeg har forsøkt å bruke dunjakke på tur under aktivitet som skigåing, da var det bitene kaldt og det ente med å bli alt for varmt. Jeg har mer troen på bruk av andre typer jakker til de ekstra kalde dagene, som feks primaloft, parkas etc enn dun. Jeg bruker av og til en vest av primaloft som ekstra lag. Men da må du bikke ned mot og under -25. Ser heller på andre ting på jakka enn fyll graden av dun og isolasjonsevne så lenge det er ekte dun og laget etter standarder. Som @frankdrebin skriver, fiks heller glidelåsen på jakka di.
  19. Finn en lokal systue. Her i Ålesund er Longs systue rask og god., Han har sydd ut og inn jakker for meg både dress og vanlige. Ermer som er kortet og glidelåser byttet. Du trenger ikke noen som kan Gore tex eller annen teknisk sykunnskap til dette. Men om det også må til en størrelsjustering etter uforklarlig krymping, så er det en annen sak. Merkelig det der. Det skjer med mange
  20. Har vært i kontakt med en systue via XCsports, men ikke fått noe pris på dette. Jeg er ikke kompetent nok til å gjøre dette selv. Skal sies at det har skjedd noe uforklarlig med jakka. Den har krympa et par størrelser i løpet av disse årene 🤭
  21. Kan ikke du bare sy på en ny glidelås?
  22. Hei! Jeg har heldigvis kommet dit at jeg har mulighet å ta en eller flere lengre turer i mai, juni og juli til neste år! Er ikke så ofte jeg får dette, så ønsker en lengre tur, på 4+ uker. Har sett en del på Pasvik/Nord Finland, men usikker på hvordan det blir å gå der i mai med tanke på snø, ser på senorge.no at snøen forsvant i slutten av mai i år. Mest sannsynlig blir det jeg og hund alene på tur, men kanskje innslag av venner på deler. Har hatt flere ukesturer, men ingen over så lang tid som dette. Setter pris på alle tips, om hvor det kan være fint å gå og hva jeg bør tenke på!
  23. Usikker. Dunsten går fortere bort, men er også nokså intens sammenlignet med parafin.
  24. Her ville jeg vært rask på å fremheve fordelen av at det ikke var parafin!
  25. Jeg tok den frem, skulle helle av white gas, sølte bensin i furteboda, som.. er i huset, fikk kjeft av kona og rakk ikke teste. Kommer tilbake når jeg får testet XD edit: kjeften var fortjent, sånn for ordens skyld.
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.