+Øystein_ Skrevet 22. september Skrevet 22. september Hei. Trenger noen tips og råd til en 111 stillebrenner som ikke brenner helt rent. Det er en gammel brenner fra forsvaret som jeg kjøpte på et overskuddslager. Har lest noen flere tråder på forumet og prøvd rengjøring av brennerkopp og alt av ytre flater. Prøver også Engelsens metode med lavt trykk. Under vises to bilder av brenneren. Det første bildet er rett etter opptenning, da brenner den med en fin blå flamme. Neste bilde er etter noen minutter med drift på lav effekt. Da blir flammen rødere. Virker som at den brenner dårligere når den blir varm. Jeg fyrer med Blåtind tennvæske, men har også prøvd fritidsparafin fra FK. Men så ingen forskjell. Er det samme dyse på disse som på bråkebrenneren? Siden jeg har prøvd å bytte dyse med en bråkebrenner jeg har og det hjalp heller ikke. Skulle gjerne hatt den til å brenne litt ordentlig siden jeg tenker å bruke den til teltfyring i vinter. Og man blir jo helt koko av å høre på en bråkebrenner i lang tid.
frankdrebin Skrevet 22. september Skrevet 22. september (endret) Etter mitt skjønn er ikke dette forurenset brenning, men heller tendenser til underbrenning. Trolig lekkasje under "klokka". Mikrohull i kveilen som skal gassifisere mistenker jeg. Endret 22. september av frankdrebin la til "klokka" for å tydeliggjøre hva og hvor jeg mente 1
+Øystein_ Skrevet 22. september Forfatter Skrevet 22. september Men burde det ikke da kommet gass eller parafin ut av det hullet når jeg åpner ventilen? Eller kommer det parafingass ut under klokka, annet enn det som skal komme ut av dysa?
frankdrebin Skrevet 22. september Skrevet 22. september Jeg tipper det er så lite at det er omtrent kun gassifisert som kommer ut. Prøv følgende: 1: Fyr opp 2: Når rød flamme oppstår 3:Skru av brenneren 4: Løft av klokka med noe som tåler varmen 5: Se om du ser en liten tåkestråle under 1
+Øystein_ Skrevet 22. september Forfatter Skrevet 22. september Hva skjer hvis man prøver å tenne på gasstrømmen ut av dysa uten at klokka står på? Blir det en flammekaster?
frankdrebin Skrevet 22. september Skrevet 22. september Øystein_ skrev (1 minutt siden): Hva skjer hvis man prøver å tenne på gasstrømmen ut av dysa uten at klokka står på? Blir det en flammekaster? Hvis du klarer å antenne den, da blir det det. Ikke gjør det.
+Øystein_ Skrevet 22. september Forfatter Skrevet 22. september Jeg prøvde litt nå. Tok av klokka (med stengt ventil) og rota litt nedi der med en gassflamme for å se om noe tok fyr. Men det gjorde ikke det. Så det virker jo tett. Men kan jo hende det er et lite hull som lukker seg med en gang jeg stenger flammen. Hva er det som gjør at du tror det er underbrenning? Bare den røde flammen?
frankdrebin Skrevet 22. september Skrevet 22. september Fargen på klokka synes jeg virker mye mer oransje enn noen av de som er i hus her. Det minner meg om underbrenning.
LitekH Skrevet 22. september Skrevet 22. september Tusen takk for at dere deler verdifulle erfaringer og tips. Ser ut som om jeg har samme problemet på min 111. Den brenner også med en blå-rød farge på fritidsparafin.
frankdrebin Skrevet 22. september Skrevet 22. september Øystein_ skrev (37 minutter siden): Jeg prøvde litt nå. Tok av klokka (med stengt ventil) og rota litt nedi der med en gassflamme for å se om noe tok fyr. Men det gjorde ikke det. Så det virker jo tett. Men kan jo hende det er et lite hull som lukker seg med en gang jeg stenger flammen. Hva er det som gjør at du tror det er underbrenning? Bare den røde flammen? Kan du ta bilde av den naken? Bare for ordens skyld - jeg har lært mye av det jeg kan fra Classiccampstoves.com. Du finner MANGE artikler der om akkurat dette emnet. Mesteparten jeg har lært er av min far, som samler og har 111T som sin favorittbrenner. Jeg skal høre med ham i morgen om han er enig i min vurdering. 1
dsk Skrevet 23. september Pålogget Skrevet 23. september Det er en ganske normal endring av flammen, og det jeg har lært er at hvis jeg ikke får sot under kjelen så er det OK. Har opplevd "underburn" og det støyer!
frankdrebin Skrevet 23. september Skrevet 23. september dsk skrev (3 timer siden): Det er en ganske normal endring av flammen, og det jeg har lært er at hvis jeg ikke får sot under kjelen så er det OK. Har opplevd "underburn" og det støyer! Ja og nei. Dersom stor underbrenning og når skade har skjedd bråker det. Ellers hadde jeg en som nevnt med en bitteliten underbrenning som ikke bråkte i det hele tatt.
+Øystein_ Skrevet 23. september Forfatter Skrevet 23. september (endret) Det var en solid samling med primuser. Er ørlite granne misunnelig der altså. Jeg tok et par bilder, var det dette du ville se? Som du ser så har nok denne vært i krigen før så det er ikke sikkert det er så mye å ta vare på. Jeg tok bildene i mørket så mulig at den klokka blir litt ekstra rød når det er så mørkt. Jeg prøvde å finne noen bilder for referanse på google, men fant lite. Men jeg ser at andre her på forumet har postet liknende røde flammetoner og ment at det er normalt. Hørte du noe til den der lille underbrenningen? Jeg har klart å lage ordentlige underbrenninger og det bråker jo som et lokomotiv så man skjønner jo at det er galt. Men i vanlig drift kan jeg tidvis høre en svak blafring. Jeg trodde det bare var ustabilitet i flammen. Edit: Nå med bilde av røropplegget. Endret 23. september av Øystein_ Rør
Tykjen Skrevet 26. september Skrevet 26. september Eg har ein 111T som eg fekk mikrolekkasje under på. Det var min eigen feil, varma den for mykje i eit forsøk på å fjerne koks. Då fekk eg ein liten gul flamme ut frå eine stigerøret. Fiksa det ved å sølvlodde. Fungerer fint no. Men eg synest ikkje den flammen du har der ser så ille ut. Prøv å brenne ein tank eller to og sjå om det endrar seg. Om du har mikrolekkasje som gir underbrenning så vil du merke det, det er ihvertfall mi erfaring. 1
Tykjen Skrevet 26. september Skrevet 26. september (endret) Men den sprekka der skal vel ikkje være der? Kanskje tette den med sølvlodding og sjå om det kan hjelpe? Endret 26. september av Tykjen
frankdrebin Skrevet 26. september Skrevet 26. september Tykjen skrev (9 timer siden): Men den sprekka der skal vel ikkje være der? Kanskje tette den med sølvlodding og sjå om det kan hjelpe? Joda, De kommer både med og uten den der sprekka Jeg har flere med, her stadfestet med den mest brukte av de som er i hus. Den får jevnlig juling og misbruk av speidere fra 5.klasse og oppover, så den ser ikke ut i tåka. Men den virker finfint
Helge Johansen Skrevet 1. oktober Skrevet 1. oktober Synes det ser ut som primusen fungerer helt fint. Ingen problem å fyre i telt med den. Skaff en co alarm å ha i teltet når du fyrer. Viktig å ha full effekt på brenneren når du fyrer i telt. Blir det for varmt så åpne opp dører og ventiler, ikke juster ned effekten. Om brenneren står lenge å brenner på lav effekt kan godse i brenneren bli for kaldt til at forbrenningen blir fullstendig og dermed fare for kullos. Slike brennere bør kun kjøres på lav effekt i korte perioder som feks under matlaging. Ser at det hevdes at det er underburn. Det er det nok ikke. Det bråker omtrent som en bråkebrenner. Årsaken til underburn er at blandingen av gass/luft antennes under blanderøret og ikke på oversiden i flammesprederen. Viktig å stenge brenneren med en gang om du får underburn fordi det kan skade brenneren.
+Øystein_ Skrevet 1. oktober Forfatter Skrevet 1. oktober Hei. Takk for svar. Jeg skal nok eksperimentere litt mer med dette med hvordan den brenner på forskjellige effekter og sånt. Jeg vil i utgangspunktet ikke fyre med maks effekt fordi det er så høyt drivstofforbruk. Men jeg tenker at medium effekt må være fint, så lenge flammer er klar og ikke blir for gul. Men jeg tar til meg anbefalingen din fordi jeg vil jo unngå kullos-problemet. Er det noen visuelle indikasjoner på at brenneren blir for kald? Så tror jeg også muligens at rensenåla er feiljustert fordi ventilen kan vris en halv omdreining eller mer før rensenåla kommer. Så jeg tror egentlig at det blir for mye effekt på den innstillingen. Jeg må nok kontrollere rensenålas posisjon. Jeg er ikke så kjent med hvordan "full effekt" ser ut på en stillebrenner siden jeg bare har prøvd den ene jeg har. Er egentlig mer komfortabel med bråkebrenneren siden det er den jeg vanligvis bruker. Jeg har også prøvd nå med litt annet drivstoff, Blåtind tennvæske istedenfor Fritidsparafin. Synes det ble en blåere flamme da.
Helge Johansen Skrevet 2. oktober Skrevet 2. oktober Øystein_ skrev (16 timer siden): Hei. Takk for svar. Jeg skal nok eksperimentere litt mer med dette med hvordan den brenner på forskjellige effekter og sånt. Jeg vil i utgangspunktet ikke fyre med maks effekt fordi det er så høyt drivstofforbruk. Men jeg tenker at medium effekt må være fint, så lenge flammer er klar og ikke blir for gul. Men jeg tar til meg anbefalingen din fordi jeg vil jo unngå kullos-problemet. Er det noen visuelle indikasjoner på at brenneren blir for kald? Så tror jeg også muligens at rensenåla er feiljustert fordi ventilen kan vris en halv omdreining eller mer før rensenåla kommer. Så jeg tror egentlig at det blir for mye effekt på den innstillingen. Jeg må nok kontrollere rensenålas posisjon. Jeg er ikke så kjent med hvordan "full effekt" ser ut på en stillebrenner siden jeg bare har prøvd den ene jeg har. Er egentlig mer komfortabel med bråkebrenneren siden det er den jeg vanligvis bruker. Jeg har også prøvd nå med litt annet drivstoff, Blåtind tennvæske istedenfor Fritidsparafin. Synes det ble en blåere flamme da. Det er varmen i godset på brenneren som omdanner flytende drivstoff til gass. Om tempraturen blir for lav så kan denne omdanningen stoppe og du får "bål". Dette kan skje plutselig og uten forvarsel. Ta heller med nok drivstoff istede for å fyre på lav effekt for å spare drivstoff er mitt råd. Når det gjelder rensenåla så er den trolig korrekt montert. Sålenge nåla kommer opp i dysa på full "open" og brenneren stenger på "close" så er den korrekt montert. Viktig at ikke nåla står for høyt under bruk fordi den kan brenne seg fast i dysa. Annbefaler å bruke tennvæske fordi det er den parafintypen som er nærmest bensin i egenskaper uten å være eksplosiv. 1
Korbinian Skrevet 2. oktober Skrevet 2. oktober Helge Johansen skrev (4 timer siden): Når det gjelder rensenåla så er den trolig korrekt montert. Sålenge nåla kommer opp i dysa på full "open" og brenneren stenger på "close" så er den korrekt montert. Viktig at ikke nåla står for høyt under bruk fordi den kan brenne seg fast i dysa. En presisering: Folk som ikke vet hva som er "full open", kan gjerne komme til å montere nåla for høyt. Problemet ved å ei for høyt montert nål er jo at man ikke oppnår full effekt før nåla sperrer dysa. Helge Johansen skrev (4 timer siden): Annbefaler å bruke tennvæske fordi det er den parafintypen som er nærmest bensin i egenskaper uten å være eksplosiv. Nei. F.eks. er Blåtind fritidsparafin (C11-C14) noe tjukkere enn vanlig tennvæske (C10-C13). Varmeolje, som selges på Felleskjøpet, er enda tjukkere (C11-C16). Også denne fungerer greit i tradisjonelle primuser som 111 (og gir teoretisk sett bedre effekt siden molekylene er større, tror jeg), men kanskje mindre bra i f.eks. Omnifuel, siden denne kanskje vil få problemer med forgassingen.
+Øystein_ Skrevet 5. oktober Forfatter Skrevet 5. oktober Etter noen timer med eksperimenter og et par tanker med drivstoff så fikk jeg den til å brenne akseptabelt synes jeg. Også med fritidsparafin. Jeg resatte rensenålen, den sto for lavt. Noen som gjorde at jeg sannsynligvis kjørte den på for høy effekt på maks. Nå justerte jeg den til fire klikk på ventilen som det står i bruksanvisningen. Det så ut som at den klokka sto litt for høyt i forhold til brennerkoppen og at gass lakk ut og antente mellom klokka og brennerkoppen. Jeg bøyde opp de to ørene på klokka og justerte posisjonen på den så den ligger an på de to små flatene på brennekoppen. Jeg antar disse er laget for å få rett avstant mellom klokka og brennerkoppen. Jeg fyrer med lavt trykk slik som anbefalt av Engelsen. Jeg skrur justeringsventilen til omtrent maks også justerer jeg effekt ved å justere på trykket. Jeg passer på å ikke fyre med for høy effekt(høyt trykk og full åpning). Det virker som den brenner bedre på moderat effekt. Jeg synes for øvrig at stillebrenneren virker med lunefull enn bråkebrenneren og må gjetes mer for at den skal brenne riktig. Men det er kanskje bare at jeg har en dårlig brenner. Bråkebrenneren er det liksom bare å slå på så står den og brenner med en konstant flamme.
Måssåbjønn Skrevet 5. oktober Skrevet 5. oktober Øystein_ skrev (27 minutter siden): Jeg bøyde opp de to ørene på klokka og justerte posisjonen på den så den ligger an på de to små flatene på brennekoppen. Jeg antar disse er laget for å få rett avstant mellom klokka og brennerkoppen. Ut fra det jeg vet, så er disse «ørene» for å låse ytre brennerskall fast i klokka. Skallet settes ned med de to flate partiene ved hvert øre, så kan skallet vris 90° innunder ørene, slik at «leppa» på skallet havner under ørene. Da slipper man at et løst brennerskall klirrer i kassa når man frakter brenneren, eller på mystisk vis forsvinner 😊 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå