Gå til innhold
  • Bli medlem

Briller til fjell. Kombinasjon snøstorm og lys (snøblind)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

Finnes det gode kombinasjonsbriller som egner seg til forebygging av snøblindhet, og for å dekke til i skikkelig uvær.

Funker det med slalåmbriller til 3-400kr? Husker fra militæret de sveisebrillene, får sikkert kjøpt det billig på en armyshop. Som en gadget freak, synes jeg Wiley X SG-1 ser utrolig stilig ut, men vil det funke for nevnte bruksområde?

Noen med erfaringer?

Annonse
Skrevet

Jeg benytter anledningen til å stille et spørsmål: Er det lyset man blir snøblind av, eller UV-strålene? De brillene fra Finn.no ser jo veldig lyse ut, men det står at de har 100 % UV-beskyttelse. Mener å ha lest at snøblindhet egentlig er at hornhinnene blir solbrent, og da er det jo nærliggende å slutte at det er UV-strålene som forårsaker snøblindhet. Det må vel uansett være ubehagelig å gå rundt en hel dag på fjellet i sola med for lyse briller, selv om man ikke blir snøblind i ordets egentlig forstand?

Noen som har stålkontroll på snøblindhet? :)

Skrevet

Har dere også forslag til briller som dekker tilstrekkelig av (for vinter/vårbruk i fjellet) som har utskiftbare glass? Jeg er interessert i briller som allikevel har noe ventilasjon, slik at de kan brukes under skiturer der man svetter en del.

Tidligere har jeg brukt en billigbrille med forskjellige glass for XXL, men det varte ikke lenge før det ene beiet brakk.

Skrevet

Jeg bruker en slalombrille, scott witness, dug fri med mørkt glass og 100% uv beskyttelse. De funker kjempe fint! Tror de ligger på rundt 6-700kr på intersport :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.