Gå til innhold
  • Bli medlem

Luesveis

+Støttemedlem
  • Innlegg

    372
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    13

Alt skrevet av Luesveis

  1. Unna er et utmerket telt til tur i Breheimen. Det er selvstående, så du er ikke så avhengig av å finne gode pluggfester, som du er med et tunneltelt, det er en fordel i Breheimen hvor det kan være mye stein. Og det er et romslig solotelt som takler det meste av vær. KI-oppsummeringen om Breheimen stemmer godt med min erfaring fra over 20 turer i Breheimen.
  2. Det kommer bilder hver andre til fjerde dag på Copernicus Browser. Hvor mye man ser av landskapet avhenger selvsagt av skydekket. Bildet fra i går, med listing av hvilke datoer det er bilder for uansett skydekke. Det går an å zoome inn på bildene. Et utrolig godt planleggingsverktøy! Selv skal jeg på telttur fra Haugastøl til Finse i neste uke, på nordsiden av toglinja / under Hallingskarvet. Snøen pleier være ganske fast på denne tiden av året, jeg tenker ikke ta med meg truger. Gåing på sommersnø tar bare litt mer tid og energi enn å gå på barmark. Det er så godt som bart rundt Haugastøl, men mer snø mot Finse. Antagelig finner jeg teltplass på barmark nær Finse, men jeg skal helgardere meg ved å ta med spade og fullt sett med snøplugger, så kan jeg få forankret teltet godt, uansett hvor jeg velger å slå meg ned.
  3. Du må regne med snø ja. Satelittbilde fra for en liten uke siden:
  4. Ja, den bussen jeg har tatt er VY 146, som går mellom Oslo og Måløy.
  5. Nok en telttur med utgangspunkt i Maridalen. Pakket sekk etter jobb fredag, spiste middag og syklet hjemmefra sju. Framme etter litt under to timer. Hjemme igjen i går til dusj og sen lunsj. Gammel, naturlig skog er flott!
  6. Vet ikke hva som regnes høye støvler, tror det viktigste er at de går over anklene. De er høye nok for meg, ivertfall. Jeg bruker 42 vanligvis, og Scarpa Kinesis i 42. De passer føttene mine bra, tror jeg har rimelig vanlige føtter. Jeg kjenner ikke Alfa Walk King, og vet ikke hvor stive de er. Hvorfor mener du de kanskje ikke har god nok støtte? Har du tenkt å gå utenom sti i veldig ulendt terreng? (Det hadde vært interessant å høre om i en annen tråd - jeg har gått mye utenom sti i Breheimen.) Crispi Hunter er sikkert bra, men det at de går så langt opp på leggen gjør vel at de blir veldig varme? Det er folk som har gått med LaSportiva Ultra Raptor med tung sekk på sti i Breheimen, se video. Selv synes jeg Ultra Raptor blir for myke selv på skogsstier med steiner og røtter. Så folk er veldig forskjellige.
  7. Til turer utenom sti i Breheimen med tung sekk bruker jeg Scarpa Kinesis. Usikker på hva slags lest de har
  8. Et lite døgn ute, fra fredag ettermiddag jobb til i går. Denne gangen litt lenger innover enn til Maridalsalpene. Framme rundt halv åtte. Hørte mekregauken på natta, en spesiell naturopplevelse: i halvsøvne høre noe som ligner en mekrende geit. Morgensol og rolig formiddag med papiravis og te. Bekken som jeg plumpa i. Fortsatt is på Øyungen og Kalven (her), og svaner (ved en av dem):
  9. Mange her anbefaler La Sportiva ultra raptor. Det er gode sko, men sålene blir for myke for meg - etter noen timer med gåing på røtter og stein blir jeg øm under føttene. Er veldig fornøyd med Scarpa Rush trail (lave sko), som har stivere såler enn ultra raptor. Så fornøyd at jeg også har Scarpa Rush TRK, som er den halvhøye varianten av Rush trail.
  10. Det er vårlig i Oslo for tiden, og det var bare å komme seg ut på tur, det ble Maridalsalpene igjen. Syklet hjemmefra fem i går, fint innover Maridalen i ettermiddagslys. Det er få ting som slår morgensol etter en kjølig natt.
  11. Både Akto og Enan har spiler i kortveggene. Akto har ca. 30 cm lange spiler i hvert hjørne, til sammen fire. Enan har en spile midt på hver kortvegg, til sammen to, disse er ca. 35 cm lange. Enan-spilene er noen cm. kortere enn stangsegmentene, så det er lite å spare på å pakke telt og stenger hver for seg. Det går visst å ta ut spilene på Akto og Enan, men jeg har ikke brydd meg med det.
  12. Det hadde vært fint med 50 (rundt), eller 52-53 (snitt på en utenatt i uka i året), men det ble ikke det i år. Jeg drar først og fremst på tur fordi jeg trives med det og har godt av det, men det å ha mål gjør det lettere å komme over dørstokkmila.
  13. Et lite døgn på tur, Maridalsalpene igjen, rundt to timer sykling og gåing hjemmefra. Kom fram i går kveld i sludd, litt utrivelig, og satte opp teltet på 10-20 cm våt snø. Brukte barmarksplugger, og siden det skulle fryse på, så tråkket jeg dem ikke helt ned, og kunne sparke dem inn for å løsne dem da jeg rev leiren i dag. Da ble det 49 utenetter år, fornøyd med det.
  14. Syklet hjemmefra litt før fire lørdag, når mørket begynte å falle på. Lett medvind innover Maridalen, ihvertfall gikk syklingen lett. Varmgul fullmåne over Maridalsvannet. Såvidt nok dagslys til å gå uten hodelykt på skogsbilveien til Øyungen. På med hodelykt for et stykke på sti, så et stykke utenom sti, for å komme til en liten oase av uberørt natur blant gamle hogstfelt og rotete terreng. Fant godt vann i bekken under en cm. is, overrasket over at den var så tykk allerede. Satte opp teltet på myr som var frosset de første centimetrene. Stort sett klar himmel og fullmåne om kvelden. Småkald natt, skulle hatt med duntøflene, og tenkte ikke på å lage varmeflaske. Hjemtur via Liggeren, Kalven (isdekt) og Øyungen (fortsatt åpent)
  15. "hovedtema er fokusert på kundenes følelser og tanker rundt dette merket". Fjellforum-folk er langt mer opptatt av turutstyr enn hvermannsen, og du finner nok ikke mange Amundsen-kunder her, så det som kommer fram her er nok ikke representativt for Amundsen-kunder. Men artig lesning har det vært
  16. Endelig, etter to måneder, var jeg igjen i form til å sykle en drøy mil hjemmefra inn i Maridalen for å dra på telttur. Har tatt bussen for å dra på tur i mellomtiden, men det er noe eget ved å ta hele turen med egen kraft. Syklet hjemmefra litt over fem, var framme ved teltplassen etter to timer. Utsikt mot vest, like før teltplassen: Tåke på morgenen, deilig å sove lenge. Rolig frokost med te og god papiravis. Plukket traktkantarell ikke langt fra teltet, mesteparten funnet i et område på 5x5 meter. På tide å pakke og komme meg hjemover etter et avslappet døgn ute.
  17. Eller dreie kassene 90 grader?
  18. En natt innover fra Maridalen, en måned siden forrige telttur, det var godt. Et stykke på sti, et stykke utenom sti, til tider ulendt. Så etter traktkantarell i et område jeg har funnet dette tidligere, men ingen spor av dette nå, litt kjedelig. En håndfull hjortelusfluer underveis, ikke spesielt plagsomt. Heller ikke knott eller mygg som jeg merket da jeg var ute og gikk og i leiren. Satte meg ned for å nyte kveldssola ikke lenge før jeg kom til teltplassen som jeg har brukt et par ganger før: en kolle/knaus akkurat stor nok til et solotelt.
  19. Nok en abonnent herfra! Rolige og naturnære videoer, med blikk for skjønnheten i naturen (og hvilken natur!)
  20. Er ikke sikker på hvor tungt lastet Helium 55l-sekken min har vært, men kanskje 15 kg, da begynte skulderremmene å bli merkbare gjennom polstringen. Så jeg synes bæresystemet dens blir for spinkelt og ukomfortabelt for høyere vekt. Gikk fra Haukeliseter til Finse for et par uker siden. Tenkte ikke engang på å ta Helium-sekken, men tok Osprey Kestrel 58, som har bedre bærekomfort ved høyere vekt. Startvekten på sekken var 21 kg, for telt, utstyr og minst åtte dager med mat, og Osprey-sekken var god hele turen.
  21. Jeg gikk rundt Hardangerjøkulen mot klokka for to år siden, og i forrige uke gikk jeg på østsiden av jøkulen, som del av en annen tur. Rundturen tok jeg med telt, og tok det litt med ro. Om man går fra hytte til hytte, så kan dagsetappene bli lange, se på kartet på ut.no. Da jeg tok rundturen for to år siden, så var det regn da jeg gikk fra Rembesdalsseter, og det var småglatt og litt trøblete å komme seg opp lia på sørøstsiden av breelva, der var det mye glatte sva . Jeg ville ikke gått ned den lia i regnvær, da heller gått på sørsiden av Rembesdalsvannet, delvis på sti og anleggsvei. Traff forøvrig på @Håkan S i den litt trøblete lia. Hei!
  22. Har akkurat gått fra Haukeliseter til Finse, og så ikke en eneste knott. Litt mygg enkelte steder, men ikke noe plagsomt.
  23. Det er to veldig forskjellige telt du ser på, og kondensegenskaper er ikke det jeg ville sett mest på. Det blir kondens i alle telt, under de rette (gale...) forholdene. Selv har jeg Soulo (og noen andre telt), og har aldri opplevd særlig kondens i det, utenom når man må forvente kondens (som ved lav temperatur og høy luftfuktighet). Soulo er litt tungt solotelt, kanskje for tungt til å være en allrounder. Der det kommer til sin rett når det kan bli høy vind, og der det er vanskelig å finne gode teltplasser. Så jeg bruker Soulo-teltet stort sett bare i høyfjellet. Reinsfjell har to dører, som gir herlig lufting når det er varmt og sola står på. For å sette opp Reinsfjell trenger man en større flate enn med Soulo.
  24. En uke i basecamp ikke langt fra Finse. Koble ut, lese, rusle noen dagsturer. Varierende vær, fra fint til sludd og kuling, uansett herlig på fjellet. Morgenstemning fra i dag, siste natt på fjellet denne gang:
  25. Allak er i Hillebergs Red label-serie, altså lettvekts helårstelt. Til ekstreme forhold på vinteren ville jeg valgt et mer solid telt, som Hillebergs Black label-serie.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.