Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hei. Jeg er fersk i friluftsliv, men fikk plutselig en sterk trang til å reise rundt i Norge med bil og telt. Siden jeg ikke egentlig er noe særlig friluftsmenneske(men vil prøve å bli det), sier det seg selv at jeg ikke har så fryktelig mye utstyr. Jeg må faktisk kjøpe inn det meste utenom sekk, klær og sko. Jeg har til nå funnet meg et brukbart telt, men føler meg helt fortapt i valg av sovepose og evt et liggeunderlag. Jeg lurer på om noen kan gi meg noen tips til greie soveposer til bruk om sommer og tidlig høst. Jeg vil ikke bruke for mye penger på dette, i tilfelle jeg finner ut at jeg hater å telte, men kan strekke meg til en 1000 lapp for en pose. Skal ikke opp i noe fjell med telt, det blir hovedsakelig i skog, mark og campingplasser.  Tenkte her er en fin plass å spørre, så kan noen gi meg noen tips?

  • Like 1
Annonse
Posted

Det holder sikkert med 1000 kroner om du kjøper en syntetpose på tilbud, comf temp på rundt 0 holder sikkert lenge.

Ift liggeunderlag er Exped synmat 7m et godt alternativ, jeg ligger like godt på den som i senga. Om du vil ha ekstra tumleplass så prøve large wide varianten. Altså Exped synmat 7 large wide da sover du iallfall godt pp turen din. Jeg har et til utleie i Oslo om du vil teste før kjøp. 

Posted

Takk for tips. Jeg skal vurdere soveposen :) Den så grei ut. Takk for tilbud om å låne, men jeg er mange timer unna Oslo så det blir litt vanskelig.  

Posted

Ganske tung, men et eller annet kompromiss må det jo være, kanskje varm for de varmeste sommernettene men utover høsten er det helt greit med litt å gå på i komfortemperatur, overskuddsvarme kan luftes vekk.  https://www.xxl.no/the-north-face-aleutian-0-18-drkstsprc-zncgy-gronn/p/1129650_1_style 

Viktig med godt liggeunderlag! Ikke kjøp et hvor det ikke er oppgitt r-verdi (dvs. kjøp et fra en seriøs forhandler) 

 

Posted
15 timer siden, Sovjetunionen skrev:

Ift liggeunderlag er Exped synmat 7m et godt alternativ, jeg ligger like godt på den som i senga. Om du vil ha ekstra tumleplass så prøve large wide varianten. Altså Exped synmat 7 large wide da sover du iallfall godt pp turen din.

Når man ser på prisforskjellen mellom et billig skumunderlag og et Exped synmat så kan man bli fristet til å gå for den billige varianten. Men husk på at det er få ting som tærer så hardt på på turgleden som å ligge vondt og sove dårlig! Så legg gjerne litt ekstra penger i underlaget. Jeg hadde egentlig lagt teltlivet på hylla før jeg oppdaget at det fantes bedre underlag. Når jeg nå har kroet meg ned i den litt for varme soveposen, på mitt Exped 7LW underlag, føler jeg ingen behov for å stå opp igjen.

  • Like 2
Posted
30 minutter siden, Boggabogg skrev:

Når man ser på prisforskjellen mellom et billig skumunderlag og et Exped synmat så kan man bli fristet til å gå for den billige varianten. Men husk på at det er få ting som tærer så hardt på på turgleden som å ligge vondt og sove dårlig! Så legg gjerne litt ekstra penger i underlaget. Jeg hadde egentlig lagt teltlivet på hylla før jeg oppdaget at det fantes bedre underlag. Når jeg nå har kroet meg ned i den litt for varme soveposen, på mitt Exped 7LW underlag, føler jeg ingen behov for å stå opp igjen.

Hør hør :D Og om du ikke er overbevist enda så har jeg en del venninner som har skullet "spare" på å kjøpe annet liggeunderlag og de har _alle_ endt med Exped til slutt og/eller klager over kalde/vonde underlag når vi er på tur.

Det siste som skjedde var en venninne som var på Piteraq og skulle kjøpe Exped underlag (som jeg hadde instruert henne om), Piteraq løy/feilinformerte henne da og sa at Exped hadde sluttet å produsere liggeunderlag og solgte henne et ME underlag. Det var såpass frekt at jeg sa ifra til Exped. 

 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy