Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Har ein aktiv bc mix som har runda 11 år i år. Fremdeles med på turer som før og drar friskt i selen enda. Ser egentlig ikkje at vofsen er 11 ;) Dog har eg sluttet med hundekjøring (med vogn) for å spare skjelettet og hoftene hans. Nå til sommeren planlegger eg som vanlig tur i fjellet med telt og fiskestang...og hund :) Før har han fått båret litt i kløven (nåken store greier har det ikkje vert, maks 4 - 5 kg; bruksfølelsen har vert det viktigste hos oss). Nå er eg begynt å bli skeptisk på om eg skal la han bære kløv. I såfall blir det maks 2 - 3 kg. Varmen er og ein faktor - han blir veldig fort varm sommerstid og da synes eg det er fælt å laste på han ein tett kløv. Det er vel sikkert ein smakssak tenker eg. Men spørsmålet blir da som følger - når er hunden for gammel for å bære kløv med litt vekt i? Takk for eventuelle svar.

Annonse
Skrevet

Jeg synes i utgangspunktet ikke at det er alderen som skal bestemme når hunden er for gammel til å jobbe. Det er som du nevner heller hundens helse og fysiske form som bør være avgjørende. Jeg ville vurdert dette opp mot andre faktorer som terreng, temperatur og vekt i kløven. Prøv deg litt frem, så ser du hvordan det går med hunden. Du vil vel også fort merke på hunden om den trives med å bære vekt i kløven eller ikke. Hvis hunden trives med det, ikke får smerter eller blir unormalt stiv/støl så er det nok ingen stor fare med å la den jobbe.

Så lenge du avpasser vekten burde det heller ikke være noe problem å la hunden trekke vogn. Det er mindre belastende for skjelettet å trekke enn å bære kløv. Det er hundens form som avgjør og som må være det styrende.

  • Liker 3
Skrevet

Jeg hadde kløv på min siberian tispe ut forrige sommer, da var hun 13. Fikk litt stiv bakrygg de siste årene så jjeg reduserte vekta etterhvert. Bar vel ikke mer enn 2-4 kilo på siste tiden.

  • Liker 1
Skrevet

Hadde kløv på grønlendertispa mi også sist sommer, da var hun tolv. Med en karriere som hovedsakelig spannhund hadde hun ikke båret ekstremt med kløv opp igjennom(mer sporadisk) og følgelig var ikke lasten på de siste turene veldig stor men det var fin hjelp i at hun bar litt egen mat og den søpla som ble til overs fra oss andre(fylte kløven men ga ikke egentlig noe vekt).

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.