Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg lurer sånn på når vinteren egentlig starter i nord-norge? Altså jeg planlegger å være i området Sulitjelma rundt 7.okt.. og gå til Dividalen å være fremme der til 27.okt... Hva kan jeg forvente av snøvær, kuldegrader og generelt klima i nord på denne tiden? Vil det være risiko å gå på beina, kan jeg risikere å bli snødd inne? Selv om jeg tviler på dette, har jeg noen som mener det er veeeldig tidlig vinter i nord, men vil høre flere meninger..

Fra Dividalen til Lakselv strekker seg fra tidlig oktober til uti november, da må det jo bli skiføre? Og ganske mange kuldegrader!? Hva med lyset, mørketid?

TAKKER FOR SVAR :-)

Annonse
Skrevet

Jeg tror jeg vet hvem du er og hva du driver med. Leser bloggen din. :-) Strengt tatt kan du vel forvente deg det meste av vær. Jeg er ikke så kjent med forholdene der oppe egentlig. Er sikkert flere her som kan mye mer enn meg om dette. Jeg vil anta at kanskje mørket etterhvert blir et lite problem. Eller snarere mangelen på dagslys. Stå på! Jeg er sikker på at du er kapabel til å fullføre. Hadde jeg vært ung og gjeldfri, og hatt masse tid skulle jeg ha slått følge.

Gjest Srx (Ron)
Skrevet

Jeg følger også med på bloggen din, er mektig imponert.

Langtur på denne tia kan fort bli veldig slitsomt.

Snevær må du regne med, alt fra regn, slaps, sludd og kansje skikkelig vintervær.

Må regne med og kansje måtte grunne i snø som ikke bærer, truger er kansje bedre alternativ enn ski.

Med en ordentlig hodelykt, gps,kansje truger og skikkelig klær bør det være fullt overkommelig.

Å sne inne tror jeg ikke er farlig, ikke om du har utstyr (ski/truger)

Hva med å avtale med noen om å levert ski evt. truger om føret blir så ille eller føret tillater det?

I november bør det være skiføre.

Sola "snur" ca 20-22 desember, i november er det korte dager nord for polarsirkelen.

Aller lengst nord Hammerfest / Honningsvåg er det på den mørkeste tida noen få timer med litt lys om dagen da ikke engang skikkelig lyst.

Hilsen Finnmarking som bor i Nordreisa.

Skrevet

Må bare regne med mye vær - som nevnt over. I starten av vinteren kan du fort få skiføre - som forsvinner like fort innen kulda setter inn for fullt.

Lite snø eller dårlig bærende snø blir et stort problem i høyden hvor det er mye steiner og ur siden alt blir dekket til og du ikke har peiling på hva du setter foten ned i før du har lagt kroppsvekten på foten.

Dagene blir veldig korte - men om et er ok vær og snø så kan man helt greit bevege seg rundt uten fullt dagslys. Men blir mye verre når det er overskyet og snøvær i luften så klart.

  • 3 uker senere...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.