Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Årets pinsetur for Rogalendingane nærmer seg! I år har det vært unormale snøforhold her sør, og vi har hørt rykte om at det samme gjelder i Jotunheimen.

Vi har enten Leirdalen/Geitsætra eller Valdresflya/Leirungsdalen som mål. Er det noen som vet noe om snøforholdene på begge steder i år i forhold til et normalår, og som kan indikere hvilket område vi bør lese oss opp på?

I et normalår er jo Valdresflya så godt som snøfri til pinse, mens Leirdalen med breene i Ymelsfjellmassivet har mye snø.

Uansett er det aktuelt med skitur med sikring på breene, for de er jo snødekte, men vi lurte på om det kunne være et aktuelt år å prøve seg i øst.

Takker for svar!

Annonse
Skrevet

Hentet fra Vegvesen.no (Trafikkinformasjon - fjelloverganger i Sør-Norge):

Rv 51

Valdresflye

Oppland - Vinterstengt

Vinterstengt. Ventes åpnet 15.04.2010.

Skrevet

I Leirdalsområdet er det også lite snø. Hva som har skjedd siste uken vet jeg ikke, men det spørs om snøen setter seg noe særlig nå. Var på Leirvassbu på turer i påsken, og der var det tiltrekkelig snø til mange toppturer - flotte forhold, men det lite på eggene og enkelte rygger, samt at breene ikke fremstår som trygge. Det er juniforhold på breene der oppe nå. Mitt inntrykk er at Smørstabbområdet og Galdhøområdet fremstår ganske likt i så måte.

Skrevet

Rv 51 over Valdresflya er ferdig brøytet og har vært åpen, men er stengt igjen i dag grunnet dårlig vær. Til OBS :lol:

  • 3 uker senere...
Skrevet

Hei igjen, nå er pinseturen vår kommet ganske mye nærmere, og jeg tenkte å fritte ut de som har vært hhv. øst og vest i Jotunheimen i det siste om hvilken side vi bør velge for årets tur.

Som tidligere nevnt, er det toppturer enten fra Leirungsdalen eller fra Leirdalen/Geitsætra vi tenker på. Håper å få gå mest mulig på ski, og vi mistenker vel at det er best snøforhold i vest.

By the way; det er åpent til Geitsætra nå framover?

Takker for svar!

Skrevet

Ligger ganske mye snø i hele Jotunheimen generelt nå. Så tror dere kan velge og vrake mtp på Pinsen. :P Dersom snøsmeltingen begynner for fullt må dere kanskje regne litt skibæring i starten, det gjelder begge utgangspunkt. Veien er åpen til Geitsætre ja.

God tur, vi satser på en solfylt Pinse i år også. :)

Skrevet

Ja, det er kommet masse snø ukene etter påske. 50-100 cm, og i tillegg har det vært ganske kaldt frem til nå. Ikke noen vårtendenser så langt...

Mot Leirdalen og Skardstind fra Hurrbrean. 22. april.

P4220229.jpg

Fra Galdhøpiggen mot Storjuvtinden og Bukkehøe.

https://www.fjellforum.no/oldLinkConverter.php?oldAttach=22228

Fra Tjønnholstinden mot Skarvflytinder. 2. mai.

http://wwv.no/photogallery.asp?MountainId=2117&no=1&p2000m=1&UserId=Otto

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.