Jump to content

Isfrie vann trondheim omhegn kan kjøre 10mil


Recommended Posts

Posted

Noen som vet om skogsområder/vann som er isfrie, i en radius på ca 10mil trondheim. Områder der snøen får fort, kanskje noen vet om noen isfrie vann alerede? Sett pris på alle svar 🙂

Mvh Emil 

Annonse
Posted

De vannene som eventuelt er isfrie er nok de som ligger i lavlandet, eller nærmere ut mot kysten.

Anbefaler å ta en titt på satellittbildene fra Sentinel Hub Playground, der kan du se hvordan det ser ut med ganske oppdaterte bilder. For eksempel er det tydelig at isen har begynt å gå i østre deler av Jonsvatnet, og at det er isfritt i Selbusjøen, Stammyrvatnet (Stjørdal), Hovdalsvatnet og Liavatnet (Frosta), Hammervatnet, Movatnet, Hoklingen, Nesvatnet, Lynvatnet med flere (Levanger), Leksdalsvatnet (Verdal) og sikkert noen fler. Har ikke oversikt på stående fot hvorvidt det er tillatt å fiske i samtlige av disse, eller hvor man eventuelt skaffer fiskekort til hvert enkelt. Men det er i alle fall et greit utgangspunkt å jobbe videre ut fra, tenker jeg :)

Posted (edited)

Movatne og Hoklingen er isfrie nå. De ble omtalt i ørret spesial-utgaven til Villmarksliv i fjor og har masse fin ørret.  Møtte en østlending der i fjor som fikk ørret på over kiloen - han stod oppe på broen i joggebukse og sandaler. Selv fikk jeg masse mellom 4-700g. 
 

100 båter har en båt stående der, også.  
 

image.jpg

Edited by Hasseh
  • Like 1
Posted

Jess, fiskekortet ligger på inatur - søk hoplavassdraget. 
 

De lokale har en liten runde de går ved utgangen av Hoklingen - men nærområdet består av gårder og matjord. Ikke en plass jeg ville avlagt flere dager. 

Det er kun fiske som er imponerende i området. Lån deg båt og hold deg noenlunde nært land så kan jeg nesten garantere fisk - og er fisken virkelig villig  er det mulig og ta ei natt for så å fiske dagen etter. 

Posted (edited)
Måssåbjønn skrev (På 6.5.2023 den 12.42):

Anbefaler å ta en titt på satellittbildene fra Sentinel Hub Playground

For å utbrodere litt mer omkring dette verktøyet og isfrie vann: om du ønsker å få isfrie/åpne vann fremhevet og godt synlig på satelittbildene, så kan det være lurt å velge renderingen "NDWI" (Normalized Difference Water Index) som fremhever nettopp vannoverflater. Snø og is vil få en litt lys blåfarge, mens vann vil få en tydelig dyp blåfarge.

Naturlige farger:
bilde.png.e49edd64f0012a5411141c8f1749cec6.png

NDWI:
bilde.png.30959dfe82d6cc665008b28149639479.png

Som du ser over er det veldig tydelig at Jonsvatnet har noe is i vestlige deler fortsatt, mens Selbusjøen er dels islagt i øst.

Ved å bruke denne fargesettinga kan man ganske fort navigere seg rundt i et relativt stort område og få grei oversikt over hvilke vann som er isfrie. Alternativt kan man også bruke "Color Infrared (vegetation)", i og med at vann og is/snø blir forskjellige også på denne:
bilde.png.767b53330b504f25c6ece0db5c6da678.png

Edited by Måssåbjønn
  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy