Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

9 dager igjen til jeg skal gå Høgruta i jotunheimen :)

På stegjernene mine er det avtagbare antikladd-plater. Bør jeg ha disse på, eller kan jeg spare noen gram der også ved å ligge de igjen hjemme? Er det stor forskjell på kladdingen med og uten disse platene?

(Det er lite snø, og meldt veldig kaldt, om det har betydning).

Skrevet

De veier max 200 g for plater til begge stegjerna (antagelig mindre om du har lette stegjern til rando)?

Personlig ville jeg ikke tatt dem av da det fort kan pakkes litt snø uansett/bygge opp snø mellom sko og stegjern som gjør at du bruker mer energi/krefter på å gå dersom du får kladding.

Men er det veldig lite sannsynlig at du får bruk for stegjerna så er det jo greit å minimere vekta. (Lite snø gir antagelig økt sannsynlighet for bruk av stegjern i enkelte pasasjer)

antibott_pictogram_2_1024x1024.png.a3f1ec30105cb55c773f80326326068c.png

Skrevet

Om det er meldt kaldt så avtar nytten veldig (om du unngår vann). I våt/kram snø f.eks ved sol i renner så bør de være med. 

Skrevet
Terka skrev (3 timer siden):

De veier max 200 g for plater til begge stegjerna (antagelig mindre om du har lette stegjern til rando)?

antibott_pictogram_2_1024x1024.png.a3f1ec30105cb55c773f80326326068c.png

Petzl Irvis hybrid (stål foran, alu bak). Så ca. 50 gram bare.

PTG skrev (47 minutter siden):

Om det er meldt kaldt så avtar nytten veldig (om du unngår vann). I våt/kram snø f.eks ved sol i renner så bør de være med. 

Der er meldt mellom -15C nede til nærmere -30C på toppene, foreløbig. Tipper det er for kaldt til at det blir kram snø i solen, men det er vel mulig, så da blir de kanskje med allikevel ;) 

  • Liker 1
Skrevet

JFR med trä och plast skidor,vikten på kramsnö ned till taggar.(trogitvis flera hundra gram per fot)

Funktionen med stegjärn går kraftigt ned med snö under samt som andra skrivit så kommer mindre att fastna i sulan på kängor och komma upp på sidan av kängor.

Prova i snö från ishall om du har nära tex om du ej har snö utanför huset nu.

Men går du upp på en topp på morgonen och ev i norrläge så kanske det ej hunnit töa/smälta.

Måste var temp för Lila valla för att bli kramsnö som fastnar och hög vattenhalt i snön.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.