Gå til innhold
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fjellforum

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Ringstind Superlight som sagger når vått?

Featured Replies

Skrevet

Noen sonm har eksperimentert med forskjellige liner som er selvstrammende? Dette Helsport RSL 1-2 silnylon teltet sagger veldig i vått vær og det hadde vært flott med en løsning som gjør at dette ikke skjer. Tips?

Skrevet

Noen som hadde Fjellheimen SL var oppe midt på natta og strammet det i vått vær da ytterduken klistret seg til innerduken. Du kan stramme det godt før du legger deg, ellers lite å få gjort - dessverre.

Skrevet

Vet ikke hvor relevant dette er, men i mitt yrke som er transport bruker vi mye spennsett av vevd nylon. Når disse er nye kan man stramme dem opp som en gitarstreng og komme tilbake en time senere og de er relativt slappe, men da har også materialet satt seg og vil ikke strekke seg noe særlig for ettertiden. Kan kanskje være aktuelt å strekke nylonliner el. i forkant av tur, spesielt om de er nye?

Skrevet

Nye nylon liner strekker seg nok litt når de er nye men hovedproblemet er at SL duken i silnylon har den egenskapen at den strekker seg når den blir våt, derved sagger den.

Mener å ha hørt at noen strikk festet enten i enden av bardunen og i pluggen skal hjelpe noe. Strikken skal da stramme inn noe av slakken som oppstår.

Har ikke prøvd selv men tenkte å handle strikktau på Biltema i løpemeter og teste selv :)

Skrevet

Hadde samme problemet, men ble litt bedre når jeg brukte denne metoden: Begynn å se etter 4:30 -

 

Skrevet
8 timer siden, Erik Haaland skrev:

Dette er måten å gjøre det på! Det fungerer skikkelig bra, og om strikket ryker i storm er bardunen fortsatt hel og holder teltet like bra.

Om du har telt med barduner som går i loop med bardunstrammer i begge ender (slik som mange hillebergtelt, og fjellreven keb serien), kan du fjerne den ene bardunstrammeren og montere strikk der eller montere strikk nær den ene bardunstrammeren hvis du fortsatt ønsker muligheten til å stramme bardunen i begge løkker.

 

Skrevet

Monterte dette på mitt telt for noen år siden, men ikke brukt det så mye at jeg har brukererfaring :(

Det er "surgical tubing" som bardunsnora trees igjennom, så festes den slik at den strammes når bardunen strekkes ut. Når teltet blir fuktig og sagger vil det strammes opp av "surgical tubing'en".

I prinsippet er det vel det samme som å ha en strikk i enden, men her går burdunen hele veien fra teltet til pluggen, og hvis siliconen morker er bardunen like fin.

 

https://backpackinglight.com/forums/topic/19526/

line-tensioner1.jpg

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.
Obs: ditt innlegg krever moderatorgodkjenning før det blir synlig.

Gjest
Skriv svar til emnet...

Account

Navigasjon

Søk

Søk

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.