Ivan77 Skrevet 12. august 2010 Skrevet 12. august 2010 Hei, var litt uheldig å brakk Essing og Vannlinje stagene på en tur i sommer, er det noen som har fikset slike brudd før, hvis det finnes noen dær ute så ville jeg satt veldig pris på en fremgangsmåte og gjerne med bilder.? Også hvis det er noen som har liggende slike deler til Ally 16,5" med høy baug, kan jeg være interessert i å kjøpe. Forresten noen som vet priser på disse fra Bergans?
knutis Skrevet 12. august 2010 Skrevet 12. august 2010 Kjøpte et spant til min for noen år siden. Husker ikke prisen, men det var ikke avskrekkende. Send dem en mail og spør!
jankj Skrevet 12. august 2010 Skrevet 12. august 2010 Brudd i aluminiumsrør lar seg ikke reparere sånn uten videre. Andre kan sikkert fortelle deg masse teknisk om sveising av aluminium, men den praktiske konklusjonen er at man skifter de delene som har knekt eller er bøyd så mye at de ikke lar seg rette ut igjen. Med mindre du kjenner noen som er rå på å sveise aluminium og trenger noe å gjøre, da... Bergans er greie å snakke med de, ta en telefon. For ca. tre år siden manglet jeg minst ett langsgående stag og jeg hadde flere tverrstag som var bøyd - noen lett bendbare, andre hinsides reparasjon. Jeg sendte skjelettet til Bergans, de fikset det som lot seg fikse og ga meg nye biter på resten. Totalt betalte jeg om lag 1400 inklusive frakt, ekstra lim og ekstra lapper.
utemannen Skrevet 12. august 2010 Skrevet 12. august 2010 Thomic Aluminium AS, (Industritoppen 15, 4848 Arendal) sveiser aluminium. Men er ikke sikkert det lønner seg.
Ivan77 Skrevet 12. august 2010 Forfatter Skrevet 12. august 2010 Takker for svar, har send en forespørsel til Bergans så får vi se om vi ikke bare kjøper nytt da... blir nok et dyrt stryk...
Lindap Skrevet 13. august 2010 Skrevet 13. august 2010 Professorisk (mens du er på tur) bør man kunne reparere ved å stappe en kvist på innsiden av aluminiumsrøret.
jankj Skrevet 13. august 2010 Skrevet 13. august 2010 Professorisk (mens du er på tur) bør man kunne reparere ved å stappe en kvist på innsiden av aluminiumsrøret. Kvist i rør funker sånn halveis fordi kvisten må være ganske tynn for å passe i røret og derfor blir ganske svak - men det er et greit utgangspunkt fordi den holder rørstumpene på plass. I tillegg bør du spjelke med et par tykkere greiner på utsiden for å få en sterkere konstruksjon. Selv da er resultatet heller slarkete .... Har du greid å gi Ally såpass juling at noe er knekt så er det vel også minst 15 biter som er mer eller mindre bøyd. Med Ally klarer du likevel alltid å lappe sammen noe som flyter, men resultatet er vel oftest en ganske slarkete konstruksjon gir mindre manøvrerbar kano.
Ivan77 Skrevet 13. august 2010 Forfatter Skrevet 13. august 2010 Kvist i rør funker sånn halveis fordi kvisten må være ganske tynn for å passe i røret og derfor blir ganske svak - men det er et greit utgangspunkt fordi den holder rørstumpene på plass. I tillegg bør du spjelke med et par tykkere greiner på utsiden for å få en sterkere konstruksjon. Selv da er resultatet heller slarkete .... Har du greid å gi Ally såpass juling at noe er knekt så er det vel også minst 15 biter som er mer eller mindre bøyd. Med Ally klarer du likevel alltid å lappe sammen noe som flyter, men resultatet er vel oftest en ganske slarkete konstruksjon gir mindre manøvrerbar kano. Takk for tips, Vannlinje og Essing stagene ble bøyd såppass at når jeg kom hjem og prøvde å bøye de litt tilbake for å få fasongen på kanoen sånn nogen lunde bra, knakk de...=) var ikke noen overaskelse... Jeg har klart å fikse vannlinje staget sånn passe ved å sprette opp ett plastrør for så å tre over begge ender og deretter noen gode omganger med gaffa teip. Værre med Essing staget var det pga det brakk i sporet som spantene settes inn i. Har idag fått prisliste på deler_ 1601 Gunwale to 16.5' - kr 520,- 1604 Waterline to 16.5' - Kr 890,- Kan sende prisliste på epost hvis det er noen som er interessert i den, er veil. priser så jeg får høre med en leverandør om de kanskje kan gi meg noe lavere pris....skeptisk meeeen. Skal også ta direkte kontakt pr tlf til Bergans for å høre om det er mulig å kjøpe kun den ene sida av Vannlinje staget siden det er i to deler og skrudd i sammen på hvær ende. Det koster å ha det gøy..eller hur
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå