Jump to content

Recommended Posts

Posted

Startet gass-sesongen på primusen i morges. Skulle varme og tørke teltet etter natten og hadde tatt med en boks med 3 sesongs gass fra Primus som jeg hadde kjøpt for 3 år siden. Jeg har brukt av boksen flere ganger siden da, men det var fortsatt nok gass på den til at jeg burde kunne fyre en times tid uten problemer. Det var 4-5 varmegrader (minst), men jeg slet seriøst med å holde flammen i gang. Den slokket jevnlig. Jeg har aldri opplevd dette før. Bruker mest bensin vinterstid, men har og brukt 3 sesongs gass i flere minusgrader uten nevneverdige problemer.

Min teori er at jeg har brukt boksen i kuldegrader og brukt opp mye av propanen slik at det er mest butan igjen og den funker som kjent dårlig når det er kjølig. Noen som har hatt tilsvarende problemer med litt eldre gassbokser som har vært brukt noen ganger før?

Annonse
Posted

Du har nok rett i det. Sitat fra en test i siste utgave av bladet Friluftsliv: "En vanlig gassbrenner tapper fra gassfasen i boksen. Det betyr at man i kalde forhold bruker opp propanet i gassblandingen først. Når propanet er brukt opp kommer det ikke mer gass ut."!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy