Gå til innhold
  • Bli medlem

Dompappen

+Støttemedlem
  • Innlegg

    469
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    3

Alt skrevet av Dompappen

  1. Hatt noen par med Fisher ski og kan ikke si at jeg har opplevde det samme. Hadde et par Fisher crown ski uten stålkanter som fikk kjørt seg sikkelig bak bikkjene med pulk eller ved snøreskjøring i 4 vintersesonger. Opplevede at kantene bli flisete og at trekjernen tittet frem, men ikke at sålen gikk opp i limingen. Måtte bruke kniven et par ganger for å få vekk de største flisene, men skia er like brukbare enda, dog de smørefrie sålen er nok ikke like "smørefri" nå som før. Ser ut som en konstruksjonsfeil for meg på bildet øverst, eller så har du hoppa utenfor en skrent på 10 meter og lande i et grustak. Vurdere selv å anskaffe meg tre ski fra Rønningen. Ulempen med moderne ski er hvordan de bygget opp med flere komponenter og materiale som er limt sammen. Sannsynligvis så sparer produsentene mest mulig på materialet og limet de bruker. Tre ski knekker også, men du slipper i allefall at sålen løsner fra skien . Tar du vare på treskia, så vare de lenger også. Om du skulle knekke tuppen kan du altids ha med en reserve tupp i sekken eller mekke til en nødløsning til du kommer fra ned i bygda eller sivilisasjonen.
  2. Vil anbefale deg å ta turen til en butikk først, før du hiver deg på en finn.no. Min anbefaling er finne en støvel som passer deg og som er komfortabel å gå med. Ski og binding er sekundært for en "gammel hund". Har du gode støvler som passer foten din kommer du langt, både oppover og nedover (spesielt nedover). På denne tiden kan du også gjøre ett bra kupp i butikken og finne utgående modeller som butikken vil bli kvitt før sesongen starter rundt desember. Mange butikker holder nå på klargjøre for sesongen. Finner du ski og binding som du ønsker å kjøpe, så kan du søke på finn spesifikk etter ski/binding modell og sammenligne pris etc.
  3. Har fått testa LY-1 4 netter Relativt vindstille med temperatur fra +2 til -14, samt i underkjølt regn med 10 - 20 m.m nedbør. Må si teltet sto til forventningene. Overraske hvor god ventilering teltet har, dette merkes godt når du fyrer med primus og det ikke blir helt badstue der inne. Selv med koking av vann og noe vanndamp, opplevde jeg ikke nevneverdig kondens eller rim på innerteltet. Det lille som samlet seg der, forsvant etter par minutter med fyring av primus. Våkna opp lørdag med rundt 10 - 14 minus. Det var relativt vindstille med 2-3 m/s vindkast. Innerteltet holdt seg relativt tørt samtlige 4 netter, selv om teltet ble slått ned og tatt opp opptil 2 ganger i løpet av turen. Innerteltet er lite, men det var nokså behagelig å oppholde seg der, spesielt med å sitte på teltstol med støtte i ryggen. Du kan enkelt sitte i stolen med fin plassering av primus, enkelt snu deg og hente ting og tang i forteltet bak deg, samt enkelt kunne regulere begge luftelukene, som du også kan rulle ned for å titte ut. Noe du kan gjøre fra sitteplassen uten å måtte anstrenge deg. Dette er luksus når du er på tur, synes jeg. Eneste minuset jeg fant på teltet, var at jeg synes glidelåsene er litt "hard" å ta opp ned. Kunne tenkt meg hatt litt større og bedre glidelås. Spesielt når det er fuktig og dette fryser til is. Ellers følte jeg at de tekniske detaljene og løsningene er gjennomtenkt, Ikke bare satt opp, fordi det er en god ide. Gleder meg til å teste teltet på vinterføre.
  4. Jepp, vil påstå hardnakka at 70 % på tur, gjør det fordi det er tilrettelagt for det, tar du dette bort, vil disse holde seg hjemme eller dra ett annet sted. 95 % går på sti, slutter man å merke og vedlikeholde stien, samt lar det gro igjen, så er det få folk på tur. Dette ser jeg her jeg bor. Så med andre ord, veldig effektivt tiltak. Skal man gå utenfor kjent sti nettverk, krever det lokal kunnskap eller ekstreme ferdigheter på kart og kompass, noe de færreste har eller gidde å bruke tid på.
  5. Null poeng å kjøpe ekstrem sovepose som kun skal bli brukt 1 - 2 netter i løpet av vinteren. Kjører selv Mammut Protect fiber, som har komfor -10 med en grevling som jeg bruker fint ned til -15. Når tempen kryper ned mot -20, har jeg en Hagløfs ultra lett quilt sove pose som jeg har på innsiden. Noen ganger har jeg opplevd at dette blir for varmt, da er det enkelt å bare ta den ut. Har sovet godt med dette ned til -30 uten problem. Så lenge du ikke skal på langtur og til områder i Sør-Norge hvor det er kjent for å være kaldt er det ingen vits med ekstrem sovepose for helge turer, hvor man pleier å sjekke værmelding før man drar på tur. Liten quilt er også letter å tørke i telt, kontra en feit sovepose i dun/fiber. Hadde jeg bodd i Nordland/Finnmark, så hadde jeg nok investert i bedre pose Ha med ekstra ligge underlag og fjellduk, så går det greit om det blir veldig kaldt på nyttårsaften!
  6. Synes at Terra er hakket bedre enn Saivo. Men tipper at man bruker like lang tid å sette opp som Saivo? Henger meg veldig opp i oppgitt høyde. Viser bare maks høyde innvendig og utvendig (kuppel), Hilleberg viser ikke høyden på forteltet osv. Slik det ser ut for meg er Terra er hakket høyere fortelt fram og bak (ser like ut) enn Saivo. "Saivo-Terra" heftig ventilasjonsluka ja, en liten små vokst bjørn kan krype inn der uten å rive ned hele teltet . Ser at Terra ikke er mulig å kjøpe, men tysk nettselskap har den til 22 tusen, du får kjøpt deg 4 telt LY1 for den prisen. Skal teste LY1 neste helg 2-3 netter, usikkert på om det blir/nok snø . Men tipper at det blir en del minus grader. Så får i alle fall testa fyring og sett om det kommer noe kondens på innsiden.
  7. Har/står fortsatt på ønskelista mi. Skal teste LY 1 i vinter og hvis det ikke står til forventning så blir det kanskje Barents SP 2. Men som SY skriver er det tynt utvalg for oss som vil ha mindre vintertelt for 1 person. Skråningen på Barents SP 2 er forsåvidt grei, men når du kun har ett fortelt, så kan det bli litt trangt der om du skal ha inn utstyr som sekk/pulk osv. Det var en av kriteriene jeg gikk for i valget av LY 1, det store spørsmålet her er om det funker å ligge på tvers, i stedet for å ligge på langs, som er mer normalt . Sjekka Saivo litt ut, er nok ikke ett telt for meg. Ser unektelig bra ut når det er fult satt opp, samt et telt for tøffe værforhold. Men det første som treffer meg er, hvor mye tid tar dette teltet å sette opp? Spesielt når instruksjons videoen er på halv time. Synes det tar for lang tid å sette opp mitt HS fjellheimen extrem 3 C. Savio synes jeg det er alt for lav inngang og fortelt etter min smak. Er du rigga med flere lag med klær og attpåtil har tjukk parkas, så må du krype inn på alle fire for å komme inn. Fint at de legger mye vekt på innerteltet, men for meg er innerteltet kun for å ligge i soveposen, nesten alt annet skjer enten utenfor teltet eller i forteltet. Har Svaio to fortelt og to innganger, eller bare to fortelt og en inngang? Ser nå at det er to innganger, det var en lettelse. Var på nippe til å katogorise Savio som et "instragram telt"
  8. Jepp. Ser ut som en billig variant. Lufte luka ser litt stusselig ut selv om den er plassert høyt. Mulig å se filmen som er lagt ut på gruppa Hekta på tur uten å logge på FB. https://www.facebook.com/HektaPaTur/videos/falkeberg-aeroshield-1p️når-været-tester-deg-står-aeroshield-imot-laget-for-de-t/3868409406784225/
  9. Ser man det ja. Så og si de samme målene også Ser de har lagt ca 1200 kr billigere også. Googla litt Falkenberg Aeroshield og det så ut til å være rimelig ferskt, men info som er 3-5 dager gamle. Har du noen kommentarer @sneakyowl som kjenner Vern 1?
  10. Svaret er at det ikke finnes en konkret bukse som passer til alt bruk og all type vær vinterstid. Skal du på tur over flere dager, kan det være greit å ha flere typer bukser med seg på turen. Når det er gode og fine forhold, så trenger du nødvendigvis ikke ha bukse og jakke til 10000 - 15000 tusen, men kan være greit investere i jakke og bukse som tåler de mest røffe og ekstreme værforholdene du potensielt kan møte på. Da kan en tung og stiv ekspedisjons bukse med sæler funke kjempe bra, men kanskje ikke like godt i vindstille, sol og -5 til +10. Potensielt kan mye vind og nedbør som tungsnø eller regn være sikkelig dritt på tur, men da kan regntøy funke fint. I forbindelse PFC problematikken og at det kommer ett forbund, samt mer fokus at klærne skal tåle hardt bruk og vare lengere, vil produsentene velgermateriale som ikke nødvendigvis puster og er like vanntett som Gore-Tex. Men har rota og baska i bushen med kniv og øks med splitter ny GT jakke, som medførte at den lakk som ei sil helga etter. Muligens GT jakke kun funker fra hytte til hytte tur i oppkjørte løyper. Har kjøpt meg ei regntøy sett fra Urberg som skal vist puste og som er vindtett og har ei grei vannsøyle, har smått testa den, men skal se om det funker i typisk dårlig vintervær med mye nedbør og vind. Skal også funke som nødtøy i tilfelle alt annet er pisse vått eller fryst til is. Når jeg er på tur, har jeg sjelden tilgang til tørke, enn de tørke mulighetene du har i telt. Det er også viktig å ta med i betraktning på valg av materiale. Digger bomulls plagg, men opplevd stive jakker som står av seg selv i høy aktivitet og temperaturer ned og forbi -20, da er det ikke så gøy å være i telt og skal tørke dette, om du er heldig får du smelta isen, men ikke nok til å få tøyet tørt igjen.
  11. @vemlos Har ikke testa buksa enda. Kun hatt den på meg. Er nokså stor i størrelse. Fikk den i xl, men burde nok hatt den large. Er designet for hundekjøring og er laget for å være solid. Fint alternativ til den populære artic buksa og er ikke fora. Ikke noe særlig lett bukse, kommer med solide glidelås begge sider som går fra bunn til topp. God forsterkning på knær med lommer for kneputer. God bukse for hundekjøring iallefall, usikker på om buksa egner seg kun for tur og skitur med tung sekk/pulk. Kan funke fint om det er kaldt og tøft vær hvor du har behov for solide klær.
  12. Ser ut som det skal snu værmessig nå, yr har meldt en stund om at været skal snu, men det er blitt flytta på flere ganger. Skal komme noe snø på rundt 1000 moh på Haukeli området (vest siden). Ser ut som det kan bli våt og tungsnø på 20 - 30 cm, noe som er gull, spesielt om det kommer kaldt og stabil vær etterpå. Da kan det blir gode forhold om snøen for satt seg og blir liggende. Om man i tillegg da får 5 - 10 cm med ny snø på toppen blir det bra føre, kanskje ikke så bra i terrenget og på plasser som er utsatt for vind, men om man benytter seg av anleggsveier og grusveier som ikke blir brøyta, som det finnes flust av i området. Vær obs på at det kan være veier som fortsatt blir brukt i anleggsarbeid og blir brøyta i starten av sesongen. Slik prognosene ser ut nå, kan det være gode muligheter for at blir skiføre i starten av november. https://www.yr.no/nb/værvarsel/daglig-tabell/1-66792/Norge/Telemark/Vinje/Haukeliseter Fjellstue Litt høyere opp: https://www.yr.no/nb/værvarsel/daglig-tabell/1-509039/Norge/Vestland/Ullensvang/Haukelitunnelen
  13. Har kjørt to sesonger med Breidablikk bak pulk og 3 - 4 bikkjer. Har ingen erfaring med Finnmark modellen, men om du skal mye over skog grensa og gå uspora ville jeg valgt Breidablikk framfor Finnmark. Har kjørt mye uspora i dypsnø og Breidablikk flyter godt, selv om jeg kjører 190 cm lengde. Skulle jeg hatt denne uten hund, hadde jeg valgt lengde 200 cm. Jeg veier rundt 85 kg, 185 cm høy og er sannsynlig over snittet på skiferdigheter. Tenker 190 cm er grei lengde mtp på fleks og at waxless/kortfell skal funke, samt at du har god gli bortover og nedover. Men du kan også velge 180 cm, men da kan vekta di bli litt i overkant med hensyn til flex og gli. Du får nok greit feste med fell/waxless, men ikke like god gli. Dessuten vil den ikke flyte på snøen like godt som 190 cm. Men der ikke ulempe med kortere ski om du skal gå bak pulken, samt at håndtering av hund på ski er mye lettere med kort ski enn lang ski. Det er anbefalt å ha litt kortere ski som nybegynner. Synes Breidablikk håndtere dårlig føre nokså greit, er nok best der det er litt løst. På hardt føre er det uansett smalere ski med stålkanter som er best.
  14. Uttalelsen ble tatt litt for mye på sparket Er nok ikke helt riktig person om å uttale meg om "mote", spesielt ikke om dame mote
  15. Mer enn nok stor, samt at duken har en metal streng (ish) som gir god åpning selv uten å bruke bardunen. Men tenkte også at det hadde vært bra med mesh her, spesielt om du skal bruke den på vår/sommer/høst og benytte deg av "open air systemet". så slipper man å ha alt av innsekter som flyr rett inn. Men tipper at prisen på teltet stiger betraktelig om man skal ha dette på alle dørene, på begge sider. Samt at vekta øker noe. Kan kanskje være mulig å få dette sydd på selv? Eventuelt kun på de stedene man trenger og ikke på begge sider, men tipper BO skal fin sum for dette Var super gira på Vern, helt til LY 1 kom, hadde den på Finn-søk og tipper jeg fikk 2 treff totalt på 1,5 år. Følger litt med på facebook grupper av Nortent fans, det kommer titt og ofte Vern/gamme og andre modeller, men enda ikke sett har det blitt lagt ut LY enda.
  16. Handler stort sett om folk som ikke har peiling og så som bor i byen, hvor det er opplyst 24/7/365 og som drar til et sted hvor det er "mørkt". Ja ja, sprang nå selv rundt med ei feit hodelykt når det populært med ekstremt mye lumen, type 5000 - 10 000 etc. Men lærte fort at batteritida ikke varte lenge med denne styrken Bor nå slik at jeg må ha hodelykt for å hente noe i bilen som står 1 meter fra huset eller hente ved i låven. Bruker sjelden mer enn 1000 lumen når jeg kjører bikkjene i svarte natta, fra oktober til mars., men greit å ha litt ekstra lys hvis det er behov. Blitt veldig god på å drøye batteritiden lengst mulig, slik at jeg kan få 2-3 turer før jeg må lade. Det blir fryktelig mye lading av batterier, når man har 3 forskjellige lykter og det tar minst 3-4 timer lading før batteriene er klar. Her må lykta på hode tidlig morgen når jeg skal ta morgen stellet med bikkjene, samt på kvelden når kveldstellet skal tas. Har bodd urbant og hodelykt ble kun brukt på tur i skogen og heia, som stort sett skjedde 2-3 ganger i løpet av mnd fra oktober til mars.
  17. Jeg tenker at det er "solid" telt for mitt bruk. Ikke det letteste og neddpakka, tar det mye plass i sekken om du kjører liten sekk og skal spare kilo. Ser at det kunne blitt spart mye gram, feks om mindre pakksekk, poser etc. Får plass til alle 4 stengene i posen til stenger. Er det behov for 24 plugger osv. Mye som er godt sydd og det er ikke spart på materiale for å si det sånn. Kunne sikkert laga en lettvekt versjon på dette teltelt som kunne spart opp mot 1 kg minst. Ikke mist prisen er bra, 6 tusen spenn. Du får knapt innertelt for denne prisen om du kjøper fjellreven osv. Om du er heldig for du en godt brukt til halvpris på finn, eller enda heldiger på outletten.
  18. Glemte å hente telte på butikken etter jobb fredag, så fikk ikke testa det i helgen. Måtte komme meg fort av gårde før Amy satte en stopper for turen. Regna og det suste litt i tretoppene i helga, men var ikke så mye uvær der jeg var. Testa ly 1 i hagen nå. Solid første inntrykk og alt stemte med opplysningene son Norten oppgir ihht til mål og tekniske løsninger. Kort oppsumert. "Lite telt", med "mye" plass innvendig Tok ca 2 min sette opp, med doble stenger. Står støtt uten bardunering og med 4 telt plugger. Høyt under taket, målt 105 cm fra bunn til tak i innerteltet. 90 cm golv i "forteltet" begge sider, som gir mye plass. Grei skråning som gir greit med plass til fyring og kokelering etc. Solid telt, godt syd og mye bra tekniske løsning og telt som vil egne seg til vinterbruk. Er 185 cm, men tipper det blir litt i korteste laget om du nærmer deg 190 eller mer. Det er mye rom mellom innerteltet og ytterteltet, tipper dobbelt så mye som jeg har fjellheimen ekstrem, som kan bøte på kodensen problemer i innerteltet og problemet med "sammen sklistring" av inner- og yttertelt, spesielt når det er vått og mye vind som presser på duken. Man kan enkelt stramme til litt mer lengde i bunn av innertelt. Men har hørt at denn kan ryke ved mye vind. Synes også at det var god innergang/dør på teltet, selv med mye skrå duk. Lufte luke var helt grei, kan justeres mye luft uten at det kommer snø regn inn.
  19. Ser ut som vekta er 150 gram for 500 lumen i følge linken du la til. Litt for stort og tungt for så lite lumen, spør du meg. Men 500 lumen funker fett og ikke så stort behov for mer enn det i svarte natta. Har selv Petzl IKO Core som veier 79 gram. Kjøpt denne på grunn av vekta, denne har også 500 lumen. For de fleste vil nok ikke dette med vekt så mye si for en tur på et par timer. Men bruker mye lykta og 150 gram kjenner jeg fort på hode etter å hatt denne på i 8 - 10 timer. Bruker en BAD 3600 på vogna og sleden når jeg kjører hund, i tillegg til enkel hodelykt. Starta med BAD 3600 på hode . Ikke så fett ha den på hode...
  20. Jepp, da har jeg bestilt Nortent LY 1, bestilte den på onsdag og fikk nettopp sms om den er klar for henting på butikken. Hadde forventa at det skulle ta noen uker, siden den blir laga i Kina. Skal på en samling i helgen, hvor det ikke er meldt så halvgale vær med noe vind og nedbør på lørdagen (vindkast opp mot 16 m/s og 25 mm nedbør), så burde være greie muligheter å teste det i dårlig vær. Kjøpte dette i hovedsak for å bruke til hundekjøring og har stort behov for lite telt og som ikke tar opp alt for mye plass sleden og pulken (nordisk). Samt at dette kan også kan brukes som dagstur telt når jeg har behov for det, da det trenger vesentlig mindre areal og skal være effektiv å sette opp/ned. Kjøpt med to sett stenger, har per nå ikke sett noen har testa dette på youtube (doble stangsett og på vinteren), bortsett fra noen instapost som jeg ikke gadd å lese teksten på. Legger ut etter hvert erfaringer med teltet om det er av interesse.
  21. Ja, men erfaring min på google søk og smock jakke og anorakk er dårlig, da du nesten kun får kjente leverandører som norrøna, fjellreven osv. Søk på youtube og du finner mye (kanskje for mye) info om smock som er veldig populært blant annet bushcraft folka. Fikk flere treff på "smock wool", riktig nok mye "homemade". Men kan vært verdt å bruke tid, spesielt om du er på jakt etter dame størrelse. Første gang jeg har hørt en fra det mottsatte kjønn ønsker seg smock Skal bruke min hovedsakelig til hundekjøring, hvor det er greit å tilgang til mange og store lommer. Ser også at mange kjører med smock anroakker. Fikk et tips om en produsent, men denne melding ble dessverre sletta.
  22. Bor ca litt over 100 km i luftlinje fra Skagerrak og her har det begynt å blåse. Er noe i le for vinden som kommer fra sør, men tipper det blåser godt på heia nå. Det er alltid plass og muligheter finne steder som ikke er så utsatt for vinden, men det er også meldt mye nedbør, hvis dette slår til og det kommer mye på kort tid, er dette mye verre enn mye vind, da bekker og elever kan bli store og et lite feil skjer her, i forbindelse med kryssing, så kan det gå ille. Tipper det var en riktig avgjørelse. Uansett tror jeg at det ikke hadde blitt så gøy uansett.
  23. Smock jakke uten lommer, er ikke en smock jakka Genialt med lommer på rygg, når man ikke har sekk/hoftebelte. Grunnen til at jeg kjøpte fjellreven sin nr. 1.
  24. Tvilsomt. Smock er for spesielt interesserte og andre som har fasinasjon for militære uniformer. Ikke mange som takler snittet på jakka for sivilist bruk, i iallfall ikke her i landet. Kvinner generelt, men også i frilufts bransjen er ekstrem opptatt av mote enn at ting skal være praktisk og forskjellig jakke har sitt bruk. Har kjøpt meg Smock jakke fra Fjellreven, googla mye og fant lite, men kommer over mange kanaler og fant mange merker som kjører Smock stil. Storbritannia, Tyskland og Finland har flere Smock merker. Finnes en del merker og Smock brukere i Usa og flere merker som lager skreddersydde til en ok pris. Kommer ikke på navn her og nå, men ville ha sjekka youtube.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.