Gå til innhold
  • Bli medlem

Larsaholt

Aktiv medlem
  • Innlegg

    26
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

1 følger

Om Larsaholt

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Sted
    Larvik

Nylige profilbesøk

2 625 profilvisninger

Larsaholt sine prestasjoner

Apprentice

Apprentice (3/14)

  • Collaborator
  • Dedicated Sjeldent
  • Reacting Well Sjeldent
  • First Post
  • Conversation Starter

Nylige merker

28

Nettsamfunnsomdømme

  1. Jeg synes det passer veldig bra. Du vil touche begge endeveggene så vidt med beina og hodet, men det er ingen hindring. Kan varmt anbefales!
  2. Big Agnes-teltet ditt kjenner jeg ikke til, men Reinsfjell 3 SL gjør jobben. Vær alltid nøye med god bardunering i høyfjellet, så slipper du å få deg en overraskelse i løpet av natta. Du kan alltids trekke litt ned fra høyden, ned i en dal, bak en stor stein, unngå åpne sletter etc for å minimere risiko dersom du er i tvil.
  3. Lufta er tørrere om vinteren, så det blir ikke helt riktig å si at fuktigheten "legger seg på posen". Det er mer et resultat av at soveposen ikke klarer å isolere alt varmetapet ditt og møter den kaldere luften i yttertrekket. Det er flere ting du kan prøve, feks. grevlingtrekk som nevnt i kommentar over her, eller en tynnere sovepose til å trekke utenpå dunposen du bruker. Dette for å flytte møtepunktet varm/kald luft vekk fra det ytterste laget på soveposen din. Dampsperre er også et alternativ, men ikke noe jeg har erfaring med. Man svetter også en god del i løpet av natta, så det kan være lurt å ha på seg ull fra topp til tå som tar til seg deler av fuktigheten. I sum fungerer dette ganske fint for meg på vinterstid. En fuktig sovepose tørker også overraskende fort selv i kald og tørr vinterluft, med sol i tillegg er den tørr etter en liten times lufting.
  4. Det vil sikkert komme noen svar fra lokalkjente ifht snømengde, men 10. juni høres litt tidlig ut, synes jeg.. Ut i fra snøkartet på SeNorge.no så er det store snømengder og jeg har vanskelig for å tro at alt er borte på 1 mnd. Bjørn trenger du ikke å tenke på. Ei heller fiskeslo og tiltrekning av bjørn. Får du øye på en i løpet av turen er det lureste du kan gjøre å finne en høyde med mobildekning og sette en lottokupong eller tre, for da har du flaksen med deg Fisket i Jengelskardvatnet kjenner jeg ikke til, men Jengelvatnet har jeg god erfaring med, sannsynligvis noe av det samme. Det meste av isen på vannene har nok gått innen 10. juni, men jeg ville ikke vært for skråsikker på at midten av juni er tiden for å besøke Børgefjell til fots i år. Bruk SeNorge.no (snødybde, snøsmelting osv) nå i forberedelsesfasen og kanskje du får mer eksakt info fra noen lokale her i tråden.
  5. Jeg starter turen siste helga i mai. Jeg har også konkludert med at ski utgår helt. Rutevalget i starten klarer jeg ikke å bli enig med meg selv om, om det blir Rjukan/Geilo eller om det blir farbart over Haukeli-Sandhaug-Geilo. Det vil bli tatt litt på sparket. Kjekt at dere går i forveien og sjekker forholdene
  6. Nå begynner det å bli endel folk som legger ut på tur i sommer, jeg begynner selv i slutten av mai. Rutevalg tenker jeg det kan være greit å ha et relativt avslappet forhold til. Foreløpig ser det ut til at lite snø og en tidlig vår kan tale til vår fordel, men kan også risikere en kald mai og da snus alt på hodet. Plan A er skissert, men jeg ser for meg at rutevalget uansett vil måtte endres kjapt hver uke pga lokale forhold. Da er det om å gjøre å ikke la seg påvirke nevneverdig, men være tilpasningsdyktig selv om Plan A ikke ble en realitet. Eksempelvis dersom planen er å krysse Hardangervidda og den ikke er farbar til fots og man i stedet må legge ruta øst om Rjukan/Geilo. Eller at Setesdalsheiene er ufremkommelig i vårløsninga og man må trekke ned til asfalten. Begge scenarioene er høyaktuelle hvis man er tidlig ute på våren. For egen del har jeg planlagt ca 12-13 depoter der hvert enkelt sted har ulike ankomstveier. Nettopp for å kunne ta veivalg basert på vurderinger jeg tar i felten fremfor på Norgeskart og SeNorge hjemme på kontoret.
  7. Flotte bilder! Fascinerende å se hvor mye mindre snø det var på bildene sammenlignet med når jeg gikk der for nøyaktig ett år siden. Samme med de tidligere bildene du har postet fra turen. Også interessant å høre at skiruta er lagt om, all fornuft tilsier at det er lurt. Erfaringsmessig kan stigningen opp Breistølfjellet i dårlig vær og skareføre være brutal.
  8. Jeg veier ca 105 kg og har brukt skumunderlag (Bamse etc.) + Versa 5r LW og Synmat 7 LW på utallige vinterturer, uten å fryse ei eneste natt. Underlaget under det oppblåsbare er alfa og omega. Har ingen erfaring med de oppblåsbare variantene med dun, men personlig tror jeg det blir for puslete og at skumunderlag gir en bedre garanti for temperatur og komfort.
  9. Ny versjon tilbake på lager hos Lundhags. Også ny versjon av lomme på 3L. https://lundhags.com/no/core-padje-light-multi-pockets-1-1-l--49750-23-10000
  10. Veldig tragisk. Vanskelig å komme utenom tankene om forgiftning sånn umiddelbart, men nå er vel dødsårsak fortsatt ikke bekreftet, så da tenker jeg det er greit å holde tilbake spekulasjoner enn så lenge. Det har vært og er fortsatt et skikkelig uvær de siste dagene der oppe.
  11. Begge modellene vil passe til formålet. Personlig har jeg Javri 260 og er veldig fornøyd. Opplevelsen av de to modellene du nevner vil jeg tro er tilnærmet like. Manøvrering og hvordan de oppfører seg i stryk/valser tror jeg ikke er spesielt merkbar. Sett deg inntil en vegg og mål lengden fra veggen og ut til fotenden, sammenlign deretter med innvendig mål på packraften. Det er stor forskjell på å kunne sitte i packraften med utstrakte bein kontra dårlig plass. Tizip-funksjonen er for meg unødvendig og vil bare skape ubalanse i packraften, men kan sikkert være kjekk hvis du skal ha med deg masse mat og utstyr. Ellers er et hot tips å ta med deg en litt tjukk bjørkepinne eller lignende som du har på tvers over leggene mellom sekken og tubene, slik at sekken ikke vipper ned mot beina. Dette gjør det blant annet enklere å komme inn/ut av båten, samt større plass å bevege deg på. Ha en god tur og ikke hugg ned noen trær
  12. Er på utkikk etter det samme, både til pulksele og ryggsekk. Har vært i kontakt med Lundhags og de forventer disse lommene inn i starten av februar (i sort farge).
  13. Spennende, det høres absolutt overkommelig ut. Er vel ca det antallet hviledager jeg har planlagt selv, også er det det klassiske "turen blir til mens man går". Hele ruta kan sies å være tentativ, alt avhenger av vær og føre, spesielt snø og smelting helt i sør.
  14. Spenstig! Hvor ofte har dere planlagt hviledager og hvor lange dagsetapper (ca)?
  15. Følger tråden. Jeg skal også ut på samme tur i 2025, sør til nord, med start omtrent samtidig. Hvor lang tid har du/dere til rådighet? Hittil har jeg kun sovepose og sekk som bør vurderes nytt og reduseres i vekt. Spesielt teltet som skal være med er jeg godt fornøyd med, Barents Snota (ca 1,3 kg). Foreløpig mange fine betraktninger som er verdt å ta med seg
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.