Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.   En slektning, dame, skal kjøpe et reinskinn som skal brukes i både telt og hengekøye. Felleskjøpet har skinn som er garvet oog impregnert med målene 125 x 135.   

Er bredde 125 cm for bredt for hengekøye?

Et alternativ er å kjøpe et vanlig flådd og tørket reinskinn, men er det for stivt i en hengekøye?

 

 

Annonse
Skrevet

De skinnene på FK er ikke 125cm brede. Lengdemålet er mellom 125 og 135 cm. Bredde er ikke oppgitt. Dette er ganske små skinn, jeg kjøpte et på xxl som er ca 155 cm.
Jeg skjærer skinnene til en mer rektangulær form i ønsket bredde. Skjær fra baksiden med en skarp kniv, akkurat gjennom skinnet/huden.

Skrevet (endret)
Bjørn J skrev (16 minutter siden):

De skinnene på FK er ikke 125cm brede. Lengdemålet er mellom 125 og 135 cm. Bredde er ikke oppgitt. Dette er ganske små skinn, jeg kjøpte et på xxl som er ca 155 cm.
Jeg skjærer skinnene til en mer rektangulær form i ønsket bredde. Skjær fra baksiden med en skarp kniv, akkurat gjennom skinnet/huden.

Men  hva er best impregnert eller bare som det er? Hun skal ikke ligg ute i naturen på vinteren.   Søkte på XXL, og de hadde bare dette skinnet, men hcerken bredd eller lengde er oppgitt

ploooo.png.85d3a4f95523687c0056cc200e05da49.png

Endret av Tom42
Skrevet

Da jeg kjøpte på xxl hadde de en binge full av skinn, i svært varierennde størrelser og kvalitet. Jeg plukket ut et litt over middels stort, i det jeg anså som god kvalitet. Dette var garvete og impregnerte skinn. Skinn som er garvet men ikke impregnert suger vann som en svamp.
På lengre vinterturer med telt har jeg alltid brukt tørket skinn, skjært rektangulært som et liggeunderlag. Tørkede skinn trekker ikke vann, men alle skinn bør henges til tørk etter bruk. Tørkede skinn er stivere enn garvede skinn, men også lettere.

  • Takk 1
Skrevet

Tørket skinn er kanskje stivere, men også disse blir myke på tur når "baksiden" blir litt fuktig av å være på bakken e.l.. Det blir "stivt" igjen etter å ha blitt hengt opp til tørk igjen.

Jeg har brukt mitt tørkede i hengekøye, null problem. Jeg har også skjært av "utstikkere" på sidene for å gjøre det litt mer pakkvennlig på sekken.

Skrevet

Jeg har et garvet og impregnert skinn som jeg kjøpte på G sport. Godt fornøyd. Et annet viktig kriterie er hvor mye det røyter... Liker ikke å kjøpe reinsdyrskinn uten å ta på det først. 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.