Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg er av typen som skulle ha enklest mulig GPS, så jeg kjøpte en Magellan Sportrak 100, bestilt fra USA for 900 kr. Jeg vil anbefale denne framfor den enkleste Garmin, Magellan'en har enklere betjening, og den er også 14 kanalers kontra 12 på Garmin (uten at jeg vet presist hvor mye det slår ut i praksis).

GPS for meg er sikkerhetsløsning, og da flekker jeg ikke ut 3000 kr ekstra for å få en ok versjon med kart, det er mye annet turutstyr jeg prioriterer høyere.

Kart og kompass er obligatorisk, en gps med kart kan jeg aldri tenke meg kan erstatte det å lese et kart. "Oppløsning og skjermstørrelse" på fysisk kart er uendelig mye bedre når det gjelder å planlegge veivalg underveis og på forhånd.

Hilsen gammel o-løper.

Annonse
Gjest Anonymous
Skrevet

Jeg forundrer meg over hvorfor mange skal sette GPS og kart opp mot hverandre. Siden jeg bor slik til at jeg må gå de fleste fjell fra bånn, så tar det litt tid før GPSen får ordentlige signaler. Da går jeg på kart. Når jeg er over tregrensa fortsetter jeg med det, og bruker GPS for å sjekke at jeg er der jeg tror jeg er.

Går vi på høyfjellet i skodda bruker vi kart og kompass og benytter GPS for å finne hvilken høydekote vi er på. På bre er dette veldig kjekt. Har vi i tillegg kart på GPSen, så er det kun enda et sikkerhetsnivå vi *kan* ha nytte av.

Jeg er ingen erfaren kartnavigator, men gjør mitt beste for å få den nødvendige kunnskap. Går en på trynet kan fort GPSen gå heden.

GPS er kort sagt et fantastisk *supplement* for alle fjellvandrere.

Men jeg har vanskelig for å forestille meg hvordan det er å lese et lite kartutsnitt i vinduet i en GPS som jo er ganske lite.

Siden det er vektorer kan du zoome og scrolle. Jeg har ikke engang tenkt tanken på at displayet er for lite. Kanskje fordi jeg primært bruker kartet for oversikt og GPSen for detaljer.

Arnt.

  • 5 måneder senere...
Gjest Anonymous
Skrevet

Har alltid med kart og kompass på lengre turer. Kartet er det som gir meg best informasjon pga det er mere detaljert og lettere å lese enn kartet på en liten skjerm på GPSen. Har brukt mange GPSer, men er godt fornøyd med en gammel Magellan 310 uten kart. Den viser posisjenen jeg er på (pluss alle andre vanlige opplysninger) og bruker lite strøm pga enkel skjerm uten farger. Den er mer enn bra nok til å komme på rett spor igjen hvis jeg har gått meg vill. Hvis man liker elektriske ting med knapper er det seffern fett med med alle mulige funksjoner man kan få, men ikke nødvendig for å gjennomføre en sikker tur i fjellet.

Skrevet

Hvis du har grunnkunnskap om koordinatsystem og gps slik at du klarer å ta ut koordinater fra et kart eller lese av på gps og finne igjen på kartet, trenger du ikke noe mer enn det! Enkelte av de billigste GPS'ene har også sporlogg funksjoner slik at de tegner et kart over der du har gått.

Jeg ser mange fordeler med en avansert GPS med kart ++, men du kommer langt med en Magelan explorist 100 eller en garmin eTrex (gule) uten å blakke deg helt.

Så kan du jo avansere senere hvis du føler behovet!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.