Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

Vi er en liten gjeng som lenge har planlagt årets første telttur, som vi har tenkt til slutten av mai, eventuelt starten av juni, om ikke været i trøndelag får en kraftig bedring snart.

Vi har lite erfaring med fjellturer tidligere, og trenger litt tips til greie turområder i og rundt trøndelag. Det bør være snøfritt og helst nokså tørt, så noen tur på høyfjellet blir det vel altså ikke.

Er det noen fine turområder rundt trøndelag, med fine fiskevann, som er snøfrie, og ganske tørt så tidlig på året? Kan godt være et par timers kjøretur fra trondheim, men helst ikke så mye mer.

mvh Ørjan

Skrevet

Fosenhalvøya har mange fine turområder. Det er litt høyfjellet i lavlandet, om du vil.

Ellers er det et fint område i Sylans formark, Sildra og sonvatna. i østre sonvatna ble det tatt ørret på 6,5 kg for et par år siden, men vannene er store, så man kan ikke påregne å finnegromplassen på førsteturen. Hvorvidt det er snøfritt der så tidlig tør jeg ikke love, men en kjapp telefon til Nord-Trøndelag Turistforening burde avklare det. De kan sikkert gi dere andre tips også. NTT og TT har flere hytter i området her, og de t-merkede stiene går helt til østersund om dere skulle ha behov for langtur :lol: Kjentmannskartet for Stjørdal er godt kartmateriale for dette området.

Om dere tar en titt på denne boka burde det finnes flere tips til fine turer: http://www.bokkilden.no/SamboWeb/produkt.do?produktId=147995

Dere bør uansett turområde ta høyde for at det gjerne blir noen minusgrader på natta selv i mai.

Lykke til!

Skrevet

I fjor var jeg i området rundt Samsjøen i månedsskiftet mai/juni. Stort sett snøfritt da selv om det selvsagt var snøfonner her og der i fjellet. I tillegg var det ekstremt vått i myrene. Likevel.. jeg hadde en fantastisk tur i området, og nøler ikke med å anbefale det. NB! Bomvei som koster 75 kr. på vei opp.

  • 5 uker senere...
Skrevet

tusen takk for flere gode tips. ble litt utsatt, så drar ikke før til neste helg. tenkte og prøve ved nasjonalparken i budalen.

fosenhalvøya hørtes også interesant ut. får se om det blir en tur dit utover sommeren :!:

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.