Gå til innhold
  • Bli medlem

All aktivitet

Denne strømmen auto-oppdateres

  1. Siste time
  2. Kartverket har endra en del på cache-tjenestene sine i det siste, og det ser ut som kartmannen.no ikke har riktig URL til tjenestene liggende inne. Det vil nok være en del karttjenester som har disse problemene nå i en overgangsperiode, frem til de får oppdatert systemene sine. Burde være en kjapp fiks. Det funker i alle fall knirkefritt å hente Kartverkets Sjøkartraster inn i GIS-verktøy om man benytter riktig tjeneste, så kan man skrive ut fra der i selvvalgt målestokk og med rutenett 😉 Jeg har like godt lagt disse til i kartappen på telefonen, så jeg får sjøkartrasteret rett inn der, og kan lagre for offline bruk.
  3. Det ser ut som at UTM rutenett er enkelt å aktivere, men finner ikke noen funksjon for lengde/breddegrad i farten. Har ikke sett så mye etter misvisning der inne, jeg bruker denne siden hvis jeg lurer på det https://www.magnetic-declination.com/
  4. Prøv hos Kartverkets tjeneste kystinfo. Hvis du trykker på del knappen får du opp "lag fil for utskrift".
  5. I dag
  6. Ser ut som den fungerer ok ja. Var ikke klar over at det var mulig der. Litt lavere oppløsning enn kartmannen.no på utskriften. Og så kan man dessverre ikke velge noe mellom 1:50000 og 1:100000. Jeg liker best noe midt i mellom til bruk i kajakk. Samtidig fikk jeg ikke inn rutenett på kartet, og misvisning er ikke oppgitt. Men greit nok, bedre sjøkart enn ingenting
  7. Jeg har ikke prøvd med utskrift av sjøkart hos norgeskart.no, fungerer det ikke noe særlig der? Prøvde å trykke litt rundt her nå og ser tilsynelatende greit ut, men jeg har ikke noen printer tilgjengelig nå.
  8. Jeg har hatt problemer her i flere dager. Kartet til høyre på skjermen er borte, så man vet ikke hvilke område man generer kart for. Det er eneste tjenesten jeg vet om, hvor man får skrevet ut sjøkart.
  9. «Lett» som en petite dame 😂 typen som er en gjennomsnittlig mann, merker ikke noe til de horisontale rillene. Håper det var bedre forklart
  10. De hadde ikke andersson inne. Men jeg fant en som tilsvarer andersson på papiret. Display, hurtiglading etc. Og 400 gram. 219kr er et godt kjøp tenker jeg. https://www.teknikkdeler.no/produkt/sign-super-powerbank-20000mah-225w-hvit#aw_source=ps-fabe90ba-26f7-4fb5-9ec4-b8161cc13ba2|66286b12f3d8b43608fc7790|sign ekstre|pos:1|per:false| Men det er stor variasjon i batterier. Så om en powerbank leverte 70% kapasitet i en test, kan neste måneds produksjon opptre litt annerledes. Samtidig ble det to korte ladeledninger til turbruk. Jeg har både USB-C, Micro-USB og lightning enheter som jeg har med på tur:
  11. Litt sent svar, men rondane har mye fin natur.
  12. Hvis du vil gå langs sti, så kan jeg anbefale utno sin Hardangervidda på langs. Og går du litt utenfor sti så er det greit med fiske.
  13. Bergans Extreme er et liggeunderlag jeg 100% elsker. Har brukt det ned mot -5, har holdt greit for mitt bruk.
  14. Hvis en er "for lett" kan det ofte hjelpe på komforten, å gå litt ned på trykket, er min, generelle, erfaring. Men det kan det jo hende er prøvd.
  15. Kan du definere "lette", så kan man ta det i betraktning? Planlegger innkjøp av nytt underlag selv
  16. Jeg har en poncho men etter å ha brukt den et par ganger har den blitt igjen hjemme. Mest fordi da jeg krøp inn og ut av teltet så trampa jeg alltid på den. Men den er ganske grei og luftig når man går. Ikke prøvd med mye vind men. I camp bruker jeg skallbukse og sånn god gammeldags regnjakke stort sett. Personlig ville jeg ikke valgt en sånn fjellduk i stedet for skalljakke/bukse, da måtte jeg ha tatt med begge deler. Men det er meg
  17. Slike fjellduker er jo veldig greie å ha med seg, men de fungerer jo også best hvis man sitter stille og du får fremdeles kondensasjon på innsiden av den når den ligger helt inntil kroppen din. De er jo heller ikke det beste å gå rundt i. Tror de fleste her fremdeles leter etter den perfekte løsningen på regnvær i fjellet.
  18. Hei Mitt faste turtøy er kostbare, men fantastiske, Ventile-plagg fra Brynje. Både bukse og jakke har jeg i det stoffet. Det er vindtett og vannavvisende, men i heftig regn så vil jeg bli våt. Heldigvis tørker de ganske raskt. I sommer har jeg tenkt meg på en tur over noen dager i fjellheimen, og risikoen for nedbør er selvfølgelig der. Det jeg lurer på er om jeg bør ha med en 100% vanntett jakke og bukse og kanskje et regntrekk til sekken, eller om en vindsekk/fjellduk vil være vel så effektivt? https://www.xxl.no/helsport-nordmarka-fjellduk-fjellduk-gronn/p/1056061_1_Style Den vil ta mindre plass og veie mindre enn 3-lags skalljakke/bukse. Hvordan er forumets forhold til slike sekker kontra klassisk regntøy?
  19. Ja det var det fordi jeg la de ikke ut selv. Det var et media selskap som hadde kontroll på instaen min mens jeg var på tur, da jeg kun hadde nett rundt 12-14 dager på hele ekspedisjonen.
  20. Ja noe skal d bli. Er faktisk i kontakt med et produksjonsselskap om å gjøre det enda litt mer profft. Så det kan bli spennende.
  21. Som liten powerbank ble det denne. Jeg synes det virker greit med fast USB-C og Lightning kabel på en enkel hverdags- og helgepowerbank. https://www.teknikkdeler.no/produkt/joyroom-225-w-powerbank-10000-mah-hurtiglading-med-doble-kabler-bla Men jeg ser de har en tilsvarende med faste kabler, som er både vanntett og støvtett, med deksler foran de ledige portene, og lommelykt. Virker jo ikke dumt det egentlig. Hadde jeg hatt en slik i forrige uke, når bakluken på kajakken ikke var skikkelig lukket og vi padlet i medsjø og 17m/s medvind fra Selje og forbi Måløy, ville den ha overlevd. Men de blir større og tyngre, og da er de mindre egnet til hverdags og å sende med jentungen når hun har glemt å lade mobilen. https://www.teknikkdeler.no/produkt/joyroom-225-w-powerbank-med-usb-a-og-usb-c-kabler-10000mah-svart
  22. Jeg har også likt horisontale best. Men når det gjelder Megamat Ultra, synes jeg Neoloft var klart best for min rygg. her er vi nok forskjellig alle sammen
  23. I går
  24. Ønsker å kjøpe Lupine Blika RX4. Send pm
  25. Hm, jeg kan få Rabot light til halv pris, 1999,- Tenkte den kunne være fin til lettere bruk når det ikke er for mye vær. Tror det står på lappen på innsiden av jakken om det er light utgaven. Hvis det er den du har og du er fornøyd, så går jeg for det
  1. Last inn mer aktivitet
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.