Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

Har planer om å gå fra Finse til Haugastøl på ski i slutten av mars.

Er det stor forskjell på hvilken vei man går, med tanke på hvor tungt det er å gå?

Har tenkt å overnatte på Geiteryggshytta og i Raggesteinsdalen.

VA

Annonse
Skrevet

Har ikke gått der på ski, men syklet Rallarveien. Finse (1222 moh) ligger 234m høyere enn Haugastøl (988 moh) og avstanden er snaue 30 km. så det spørs hva du ønsker.

Skrevet

Den korteste og raskeste veien er jo å gå direkte langs jernbanen og Rallarveien. Men du vil vel gå enn litt lengre tur og da er vel den ruta du nevner grei nok.

God tur !

Skrevet

Har gått i området tidligere - mista to kamerater som tok seg ned på jernbanelinja da det blei dårlig være og dårlig sikt. Det er et fint turområde , men unngå jernbanelinja uansett!

God tur!

Skrevet

Det blir jo noen flere høydemetre om du starter på Haugastøl. Dominerende vindretning er vestfra. Jeg ville derfor startet på Finse.

  • 3 uker senere...
Skrevet

Hei!

Takk for rådene.

Jeg har nå tatt turen og det gikk bra. Jeg brukte broa på Haugastøl og planovergangen på Finse.

Fikk litt dårligere vær enn beregnet på vei fra Haugastøl til Raggsteinsdalen. Det ble en del vekslende føre og litt smøreproblemer. Måtte søke ly en times tid før jeg gikk opp mot Lordehytta, på grunn av sterk vind, snø og dermed svært dårlig sikt.

Det var veldig bratt ned fra Lordehytta og det hadde gått skred over den kvista løypa, men det var ikke noe fare for nye skred så det ut til.

Det var ganske lite snø nede rundt Raggsteindalen Fjellstue. Fjellstua var et hyggelig sted, men vi ble vel ikke mer enn 8 overnattingsgjester.

Neste dag gikk turen fra Raggsteindalen til Geiterygghytta. Det var som jeg ble tipset om her, vestavind. Det blåste kuling ca 14 m/s mot hele veien og tempraturen var ca 9 grader. Det ble derfor en ganske tung tur for meg. Snøen var "råtten" og det var overvann på vannene. Mange steder manglet det snø i den kvista løypa, men det gikk greit.

På Geitryggshytta var det full fres. Helt fullt tror jeg de sa, men jeg var såpass tidlig ute at jeg fikk madrassplass på sovesal i andre etg. Ei fin hytte med meget god mat og service.

Siste etappe gikk fra Geiterygghytta til Finse st. Dette var fredag 23. mars 2012. Et utrolig flott vær. Nærmest vindstille og knall sol, bedre kan det ikke bli. Jeg tok den korteste løypa over fjellet. Fint skareføre. Jeg brukte feller hele veien opp til toppen. Derfra var det bare å skli nedover nesten hele veien til Finse. Hadde jeg ventet for leng ut på dagen før jeg gikk, så ville nok turen blitt noe tyngre. Da tror jeg at jeg ville gått gjennom skaren mange plasser da solen stekte veldig godt. En skikkelig vitamininnsprøytning og en flott avsluttning på en lærerik tur.

Neste gang blir det litt mindre i sekken som nå veide i overkant av 20 kg. Neste gang burde den komme ned i maks 15 kg. Hadde anskaffet ny sekk for turen. En Arcteryx Altra 75. En meget god sekk som passet meg meget godt. Eneste måtte være at hoftebeltet måtte strammes med jevne mellomrom, men etterhver knøt jeg en knute på reimene og da gikk det bra.

Alt i alt en fin tur som kan anbefales.

Synd det er så lite snø i år, hadde håpet på en tur rundt Hardangerjøkulen om fem uker, men det spørs på snøforholdene.

Skrevet
Hei!

Neste gang blir det litt mindre i sekken som nå veide i overkant av 20 kg. Neste gang burde den komme ned i maks 15 kg. Hadde anskaffet ny sekk for turen. En Arcteryx Altra 75. En meget god sekk som passet meg meget godt. Eneste måtte være at hoftebeltet måtte strammes med jevne mellomrom, men etterhver knøt jeg en knute på reimene og da gikk det bra.

Hei Elbrus, høres ut som en flott og lærerik tur. Ang Altra, send en mail til Arcteryx i Canada og forklar problemet så sender de deg en ny og bedre beltespenne til sekken gratis.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.