Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Annonse
Skrevet

Hei.

Jeg skal prøve å hjelpe etter beste evne. De to vanligste rutene meg bekjent er opp fra henholdsvis Sundal i Kvinnherad (via Keiserstien) til Fonnabu, og videre til toppen av fonna derfra. Alternativt opp til Holmaskjær fra Oddasiden. Går man denne veien er det en lengre tur på bre for å komme til toppunktet. Jeg har gått begge disse to, og det er egentlig drøye turer. Slik jeg forstår er damen blind? En ekstra utfordring så klart, men slett ikke umulig. Selv Everest har hatt besøk av blinde mennesker:)

Håper dette er til litt hjelp, spør gjerne mer, så skal jeg svare så godt jeg kan ;)

Lykke til!

Skrevet

Takker for informativt svar! Enig med deg at turene ser drøye ut :-)

Hva med å dele turen i to og overnatte - er det best å gjøre på Fonnabu, eller??

Noen erfaring med Buerdalen og oppstigning via Reinanuten?? :?:

Skrevet

Hei,

Et tredje alternativ er å kjøre til Blådalsvatnet (omlag 700 m) og gå

inn på breen fra sør. Mindre stigning, breen er fin å gå på ski fra

denne kanten. Hvor langt dette blir sammenlignet med de andre

mulighetene kan lett måles opp.

Petter

Skrevet

Sørfonna(den sørligste toppen som er kommunetopp i Etne) er den flateste kommunetoppen jeg har vært på. Jeg tror det var ca 1 km mellom 20meters-kotene de siste kilometrene mot toppen. Her er et bilde fra en godværsdag i mai/juni http://www.wwv.no/photogallery.asp?KommuneId=205&no=2 Jeg hadde da gått fra Holmeskjer over det høyeste punktet og videre til den sørligste toppen. Flott vandring her oppe, i stor kontrast til de bratte stigninene opp på breen.

  • 2 uker senere...
Skrevet

Hei,

Turen frå sommarskisenteret, over kvitnodalen og til sørfonna er ein lengretur, men veldig fin.

Lettaste adkomsten er å kjøra til Austepollen, kjør anleggsveg opp til høgre og inn Rednedalen. her parkerar du ved enden av vegen dersom du kjem så langt, kan vera snø og is gjer at ein må parkeras lenger nede. Bratt opp rednedalsskaret men på våt sommersnø så går det greit. Ikkje gå opp her dersom det har vore kuldegrader, då er det stegjernføre.

Ha ein fin tur!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.