Gå til innhold

Bryggekar

+Støttemedlem
  • Innlegg

    267
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    7

Alt skrevet av Bryggekar

  1. Også greit å huske på at i Norge oppgis som regel "limit"-temperaturen for soveposer, mens i USA er det som regel "extrem" som er oppgitt. Det vil si at norsk utstyr oppgir hva som er behagelig å bruke i aktuell temperatur med ullpysj, mens amerikanske oppgir hva du kan overleve i med alle klærne dine på. Enkelte produsenter "over there" og i Kina oppgir også veldig fantasifulle temperaturer uten hold i virkeligheten. Jeg kjenner ikke til de konkrete produktene som OP viser til, så dette er bare ment som en generell huskeregel. Liner er lurt. Anbefaler silke eller ull, bomull er klamt og stinker fort.
  2. "For varm" er egentlig ikke en veldig aktuell problemstilling på tur. Du kan alltid kle av deg, også på natta. Bruk soveutstyr som er litt varmere enn det du tror du trenger på den kaldeste natta det er sannsynlig å få.
  3. Mitt beste turtips er nok rett og slett å ha med nok mat. For lite mat er skikkelig trasig, og det er vel verd vekta å bære på flere kalorier.
  4. Brynje boxer av ullnetting. Varmeste jeg har prøvd. For meg personlig funker de ikke til aktivitet fordi de ikke holder sakene på plass, men det er jo individuelt. Til å sitte stille i er de helt optimale.
  5. Det er egentlig litt svindel. De er strengt tatt nedbrytbare, men det går så sakte (mange tiår) at det forsøpler likevel, dessverre.
  6. Jeg er veldig glad i ullfrotté fra Janus. Soldatene kan bare glede seg.
  7. Er ikke nødt til å planlegge så lenge i forveien, men liker å ha litt peiling på hva jeg kan forvente. Sør-Sverige var et godt tips!
  8. Jeg skal være gressenkemann i påska neste år, og dermed åpner en ny mulighet seg for å dra på telttur. Gemalen er glad i fjellet, men ikke i telt, og dermed går vi fra hytte til hytte når vi er sammen om det. Men så er det slik at mine evner på ski er omtrent å sammenligne med Bambi på isen, og påsken er såpass tidlig neste år at høyfjellet helt sikkert ikke er noe særlig til fots. Har noen et tips om hvor jeg og teltet mitt kan dra på fottur den første uka i april?
  9. Vi må regne med at de anker, ja. Hva dissensen går ut på får vi vel ikke vite før dommen er rettskraftig, men én av tre dommere er uenig i skyldspørsmålet på ett eller flere punkter. Det er helt vanlig.
  10. Kan noen ha laget den selv av en Helsport sovepose?
  11. https://www.fjellsport.no/herreklaer/bukser/skallbukser/urberg-3l-shell-pant-sidezip-men-blue-nights-FS552543 Tenkte å bruke den som regnbukse utenpå turbuksa på våte dager ja.
  12. Sendte to like skallbukser i retur til Helly Hansen og kjøpte Urberg for halve prisen fra Fjellsport i stedet. Glidelås helt opp og helt ned i sidene, så de funker bra uten å ta av seg støvlene. Da burde både kjæresten og jeg være tørre det meste av neste sommertur!
  13. Jeg kjøpte langrennshansker på tilbud på XXL. Har ingen planer om å gå på langrenn, men savnet tynne, vann- og vindavvissende hansker på fjelltur sist sommer. Nå har jeg og gemalen hvert vårt par til neste tur.
  14. Hillebergtelt har du bare på lån fra teltgudene til du selger dem videre 🤭
  15. Jeg har turhåndkle fra Sea to Summit og har vært veldig fornøyd med det i mange år. Men sambo kjøpte et billig fra Sport Outlet som er akkurat like bra. Bør vaskes før første tur, og man må aldri bruke tøymykner (det bruker ikke vibuansett, men greit å nevne kanskje). Men våre to funker som de skal og tørker raskt. Tror det fra SO kosta 129 kroner ...
  16. Kom hit for å si dette. Du får også mange grader varmere pose av en liner. Men ullundertøy (genser og longs), tynn dunjakke og evt dunbukse inni soveposen ville vært min plan A.
  17. 799,- for 25 kopper kaffe som ellers koster 33,- per stykk. Du sparer hele 26 kroner ...
  18. Akkurat det er kanskje ikke en veldig stor overraskelse når man ser på prisen (og passer vel fint for denne produsenten).
  19. Jeg har heller ikke kjøpt denne: https://www.hektapatur.no/herre/diverse/julekalender2025 Er det noen som prøvde den i fjor, og vet om det er bare fjas oppi der? Eller er den verd pengene? Virker litt utrolig at det skal være noe annet enn alt det de ikke klarer å selge til full pris resten av året.
  20. Er det plass til å være 4 i det om sommeren, eller blir det fortsatt 3 til sommerbeuk og 2 til vinterbruk, som de fleste andre telt?
  21. Jeg har ikke kjøpt enda et telt. Ennå.
  22. I "gamle dager" trakk vi jo anorakken utenpå fotenden av soveposen. Og den anorakken var vokset bomull.
  23. Vi har vel ulike preferanser osv. Blafreboxer er jeg ikke glad i.
  24. De hadde ikke truser sist jeg sjekka, så det er i alle fall nytt.
  25. Det du gjerne betaler ekstra for når du kjøper ferdige mønster, er den svært gode sømforklaringen som følger med f.eks. hos Burda. Men etter hvert er det kommet veldig gode sømforklaringer på Freesewing også, så det er veldig bra. Men man må kunne en god del om mønsterkonstruksjon for å kunne tilpasse passform osv i grensesnittet. Det er ikke så lett for en "glad amatør" å se på mønsterdelen hvordan den vil passe! Nå er jeg tilfeldigvis fjerde generasjon tekstilarbeider, så jeg har lært mye både ved å observere andre og gjøre mine egne feil. Jeg har forresten også solgt symaskiner i flere år (ikke nå lenger), og ser på kundene det samme som jeg ser på meg selv: Jo mer erfaren man blir, desto færre og mindre "fancy" maskiner opplever man at man trenger. Jeg har nå "bare" tre maskiner i bruk (rettsøm, overlock og coverstitch).
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.