Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Etter en høst med heller lite turliv for mitt vedkommende, måtte jeg bare ut i det vakre høstværet. Sent i november er ikke noen vanlig tid å reise til fjells, men med fin værmelding for helgen med kulde og ingen snø i høyden, burde det by på gode forhold. Dagslyset blir fort et problem, men jeg kom meg da ned fra fjellet før det ble helt mørkt. En telt-tilværelse fristet ikke med så lange netter vi har nå.

På østsiden av Nisser startet jeg opp med å besøke Knarren, en liten skogtopp, før jeg tok meg opp på Fagerlihei. Fant selvsagt ikke starten av stien, men kom da opp lell og fant stien ned igjen. Bortsett fra endel glaserte partier gikk det greit å ta seg frem. Slanget meg i lungen i solskinnet. Herlig, men det ble fort kjølig.

Den maritime attraksjonen i Nissedal måtte selvsagt forsøkes, så m/f Nissen med plass til 2-3 biler og maks 15 passasjerer ble forsøkt. En meget spesiell fergetur.

Så bar det til topps på Førheinuten(1049 m) og Sveinshei(1140 m) på vestsiden av Nisser. Hadde lyst til å gå på Hægefjell også, men dagslyset strakk ikke til. Elvekryssinger bød på problemer, det var liten vannføring, men masse tvilsom is. Lysten til å bli klissblaut her oppe i ødemarken i sprengkulde var ikke så stor, så jeg måtte finne en sikker plass å krysse. Forøvrig var det deilig å kunne lange ut over frysetørrede blautmyrer, som på andre tier av året sikkert er verre å forsere.

Nissedal er et spesielt område med gode klatremuligheter på vestsiden av Nisser spesielt. Ved Hægefjell er det klatreleir sommerstid. Forøvrig er det fantastiske strender langs Nisser for den som liker badeliv. I drøssevis av minusgrader fristet det ikke med et bad, men her er nok flott om sommeren og garantert ingen brennmaneter !

Dagen etter ble det en sving ned til Austagder der Åmli og Gjerstad kommuner fikk besøk på kommunetoppene sine. Litt mere ullent vær på søndagen.

Vis rapporten i Turkartet

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.