Gå til innhold
  • Bli medlem

Jotunheimen: Semelholstinder


Anbefalte innlegg

Gjest Anonymous
Skrevet

Er det noen som har gått disse? Lurer spesielt på følgende. Hvor krevende er ura opp til nordre?

Hvor krevende er eggen fra nordre til store?

Hvor risikant er brepassasjen sørover fra store? Noen som har gått den i nesten avsmeltet tilstand og sett?

Enkleste nedgang fra sørlige Uradalstinder i retning Store Uradalstind?

Takknemmelig for alle svar!!

Morten

Annonse
Gjest Anonymous
Skrevet

Gikk denne siste helgen i juni. Opp til nordre er relativt greit. Derfra er det mye ekstremt løs klyving (løsere enn Urdalstraversen dersom du kjenner denne) og ett klatrepunkt grad tre. I tillegg sikret vi på en luftig passasje og hadde en kort rappell rett før klatrepunktet. Flere steder må man et godt stykke ned i venstresiden, og ett sted ca 50 høydemeter. Mye 'ikke opplagte' veivalg. Etter min mening er flere av pinaklene over 10 meters grensen som diskuteres flittig her. Av de 160 toppene jeg har vært på er dette den mest 'problematiske', og det er ikke mobildekning. Vi hadde ikke stegjern, og således hellr ingen returmulighet, da samme vei tilbake er lite fristende. En ting er opp løs klatring, men ned er verre.

Breen var grei da vi gikk den over sørlige Urdadalstinder. Brukte 14 timer til Olavsbu fra Leirvassbu i greit tempo (4stk) uten annet en vanlige pauser.

God tur

Gjest Anonymous
Skrevet

OBS

Ned i venstresiden skal være HØYRESIDEN !!!

Skrevet

Jeg skulle akkurat til å kommentere utsagnet om venstresiden. Høyresiden (vestsiden) er det riktige når en forlater nordtoppen på vei mot Store. En av oss klarte også å utløse en stor blokk her som føk over hodet på tredjemann, det bekrefter utsagnet ovenfor om løst fjell. Jeg trodde ikke vi gikk så langt ned som 50 m, men dette skal jeg ikke krangle på, det er en stund siden. Ellers brukte vi ikke tauet før vi nærmet oss Store. Her går det først ned en luftig egg som kan være greit å sikre. Like etter er det et kort opptak hvor vi brukte tauet.

Breen mellom Semmelholstind og den nordligste av de to sydlige Uradalstinder mener jeg er ganske sprekkfri om en holder seg på god avstand fra østkanten. Ned fra den nevnte Uradalstind er det greit ned mot bandet mot Uradalsryggen.

Skrevet

Jeg har vært ved den breen sent på sommeren og sett stygge sprekker. Det er helt klart nødvendig å enten sikre med tau eller vente til breen er helt avsmeltet slik at alle sprekkene vises.

Skrevet
Hvor risikant er brepassasjen sørover fra store? Noen som har gått den i nesten avsmeltet tilstand og sett?

Denne er relativt trygg å gå over Morten. Vi gikk over der 11. september for noen år siden, og det fantes ikke sprekker på breflata. Dette er nå 5 år siden, og ting kan selvsagt ha skjedd siden da. :? Vi holdt oss ca 20 meter fra østkanten, som stuper bratt ned.

Gjest Anonymous
Skrevet

Legger ved et bilde av breen over mot Semelholstind tatt denne dagen i september 1999.

Nils

post--1-13347438706_thumb.jpg

  • 1 år senere...
Skrevet

Kunne det være mulig å runde den forvokste snøklumpen der på nedsiden/høyresiden?

Gjest Anonymous
Skrevet

Alt er mulig, men svaret er: i praksis ikke. Det er for øvrig ingen snøklump, men snarere en snø / isvegg, sikkert 75-80 grader bratt overfor et stup ned mot Semelholet.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.