Gå til innhold
  • Bli medlem

sneakyowl

+Støttemedlem
  • Innlegg

    2 055
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    93

Alt skrevet av sneakyowl

  1. Det er litt snedig at sikkert samtlige som går opp de bakkene, snur seg og ser utsikten utover det flotte landskapet knipser "det samme bildet". Selvfølgelig selv skyldig Her fra en tur i 2021:
  2. Det ble en kort tur i nytt område (Kongsberg) for meg fra Knutehytta til Jonsknuten denne helgen fra lørdag til søndag. Overraskende bratt opp til toppen! Fant en fin topp litt nedenfor Jonsknuten med plass til teltet. Minusgradene har vært tilstede på nettene og alle de små vannene på fjellet var fryst igjen, men ikke så mye at det ikke lett kunne bankes hull i med neven. Denne helgen glemte jeg ikke soveposen hjemme, men jeg merket at jeg godt kunne tatt med overbag til 3-sesongsposen for en litt varmere natt.
  3. Bagasjestropper var ordet jeg var ute etter https://www.clasohlson.com/no/Bagasjestropper/p/40-7997?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=NO_CO_AO_EVM_SEM_Google_pMax_Generic&utm_id=21899911595&gad_source=1&gad_campaignid=21893453421 Jeg har ikke brukt det selv, men har sett flere bruke det, lagt dobbelt. Fungerer fint! Jeg ville nok bøyd kroken litt mer inn etter å ha festet den i tauet så det ikke blir noen fare for at den detter av. Eventuelt så kan man jo bare kutte av krok-delen og knyte strikken på tauet.
  4. Prøver meg på svar for andre gang, siden jeg mistet alt i første forsøk på telefonen etter et feiltrykk... Fjellpulken sitt komplette taudrag er absolutt godt nok, karabinere inkludert. Jeg mener det til og med er litt overkill, og litt for langt. Hvis du vil lage eget taudrag kan noe så enkelt som en lastsikringsstrikk med kroker brukes i tauet hvis du vil ha dempingen. Ellers så selger Fjellpulken også strikk løst som passer fint. Det finnes nok mange diskusjoner på egne taudrag her på forumet. Jeg lagde mitt eget i fjor og har siden forbedret det noe. Skrev om det her (se postene fra i år også): Generelle betrakninger jeg har kommet frem til: 6mm statisk tau er finfint. Store tykke tau ser jeg veldig lite poeng med med mindre alle deler i hele systemet (inkl. selefester) er minst like sterke. Finn en passe kort lengde. Fra hanefot i pulk til hanefot i selen min er taudraget under 2 meter. Det er ikke kort nok til at du vil slite med pulk i hælene hele tiden, men heller ikke langt nok til at det er styrete å dra inn pulken for smidig overgang fra gå-bortover-modus til kjøre-nedover-modus. Lag en knute ala Alpine Butterfly e.l. med stor løkke relativt nære innfestingen til pulken - Veldig praktisk som håndtak når man kjører nedover med pulken på siden av seg Lunken til bremsetau - Jeg synes det blir mer plunder enn å bare belage meg på å bremse for egen maskin med pulken holdt ut til siden eller på leggen. Det er også en fordel om hanefot-tauet som er festet i pulken ikke er for langt så det har litt for lett for å bli dratt under pulken. Det skaper også unødvendig styr og surr med tauet. Angående lastestrikker over Paris Expedition pulk boret jeg en litt annen konfigurasjon utover standardkonfigurasjonen de kommer med. Mest for å ha flere sikringspunkter og mindre strikk på kryss over. Her brukte jeg også strikk og kroker fra Fjellpulken (alt kommer i en pakke), ment for deres Transporter 155 pulk. Planene endret seg litt og jeg kjøpte en annen type pulk, så jeg fikk aldri testet Paris Expedition pulk-oppsettet før jeg solgte den. Noe sier meg at den blir å se på et visst NRK-program som kommer om en drøy uke
  5. Why change a winning team? "Dagens" tilsvarende gamle Synmat 7 LW heter Exped Dura 5R LW
  6. Tiden på året er kommet der man sjekker yr.no og senorge.no daglig for å heie på mulige snøforhold Det ser lovende ut utover neste uke! Langtidsvarselet melder også lave temperaturer i høyere områder, så snøen får kanskje en sjanse til å bli liggende! I 2023 fikk jeg til første skitur med pulk for sesongen 3. november, og det på Blefjell! I 2024 ble første tur tatt på Hardangervidda fra Dyranut 22. november. Det var sånn akkurat nok snø. Å sette snøplugger eller vanlige teltplugger i de forholdene er ikke lett! Tror kanskje noen spikere/kroker bør tas med neste gang.
  7. Det første som slo meg når jeg leste "Get started for free" på forsiden er: "Åja, det er/blir en betalt tjeneste, ja", men så så jeg at det også står "Free forever". Om hensikten er at tjenensten faktisk er free forever så ville jeg droppet "Get started for free"-teksten for å unngå den forvirringen Online-tjenester som dette er ikke for meg personlig som heller bruker et egenlagd regneark hvor jeg har alle funksjoner jeg ønsker, oversikt over alt utstyret mitt i mye høyere detalj og tilgang til dette offline via synk i skyen. Der kan jeg enkelt lage en liste og huke av for det jeg vil ha med for å summere opp eksakt vekt. En ting jeg savner på siden som jeg bruker mye i eget regnenark er "antall" på et objekt man "pakker". F.eks. nyttig når du har veid én teltplugg, og istedenfor å låse deg til å veie pluggposen og alle pluggene sammen veier du de hver for seg, og bare justere antallet plugger etter behov. Samme logikk bruker jeg mye på brennerfuel, pakkposer, mat osv. Ellers så synes jeg navnet ble litt vel billig etteraping av lighterpack som er ganske veletablert "i miljøet".
  8. Svarer ikke direkte på siste spørsmålet, men å ha tørketrommel er ikke et must for å "aktivere" impregnering på skallbekledning. Jeg alltid brukt en hårføner til det samme. Etter-impregnering blir aldri så bra som DWR-en fra fabrikken, så man må ha litt lave forventninger - Men det preller av vann i hvert fall en liten stund før vask og ny runde impregnering må til.
  9. Alle vil jo egentlig foretrekke å kunne skli mest mulig, men vil man i realiteten skli så særlig mye mer med pulk utenfor oppkjørte løyper/scootertraseer, gjerne i veldig miksede forhold som kan forventes under en tur som Norge på Langs? Med sekk er jeg overbevist om at det er mye å hente med ski med litt spenn. Ikke så sikker med pulk. Jeg har bare brukt paddeflate (minimalt med spenn) Åsnes Nansen og Falketind 62-fjellski og oppnår egentlig ganske god fart bortover så lenge forholdene spiller nok på lag. Faktisk klarer jeg ikke å merke hastighetsforskjell mellom de to skiene med pulk (men det er sikkert noe likevel), som er litt sprøtt i favør de korte og brede Falketind-skiene. Hvis du vipper mellom to lengder på skiene (ref. størrelsestabell på Åsnes sine sider) ville jeg valgt den korteste av alternativene, spesielt om man ikke er veldig dreven skigåer fra før. Kortere ski er lettere å håndtere, spesielt når terrenget blir utfordrende. Hvis trådstarter vil ha enda flere alternativer, så er det en mulighet å bruke ski med stålkant, men slipe ned kantene så de ikke lenger er skarpe. Bengt Are Barstad (2000 dager ute) gjør dette med sine ski blant annet, og han snørekjører med 5 huskyer tilsynelatende uten skade
  10. Hvis du ikke lenger finner feilen kan det ha vært midlertidig problem med tetning i ventilen(e). Kanskje har det vært noe rusk i de? Jeg trodde også Synmat 7-en min hadde takket for seg da jeg på en tur også måtte pumpe det opp underveis i natten. Det viste seg bare å være ventilen som ikke tettet ordentlig, og at det tydeligvia er en god grunn til at jeg vanligvis legger matta med ventilene ned - Bare ikke denne gangen. Mulig jeg hadde kommet borti den så den ikke satt skikkelig i. Jeg klarte aldri å reprodusere problemet, og matta har vært i bruk flere ganger etter dette uten noe tegn til lekkasje.
  11. Nytt forsøk på skogsfugljakt i innlandets skoger denne helgen. Litt sent ute i sesongen, og der jeg fikk flere gode sjanser første runde i september var det tilnærmet ingen gode sjanser denne gangen med fugl som tok til vingene lenge før jeg kom meg nære. Det er med god samvittighet at man etter sommerens langtur har en turstil som ligner litt mer overlanding/glamping over de siste turene. Det er noe litt spesielt og fint med å kjøre inne på "evige" grusveinettverk i skogen og kunne stoppe hvor som helst for leir og ha "alt" lett tilgjengelig i bilen, inkludert flust med tørr bålved. Et minus ved å pakke i IKEA-sekk og ikke tursekk er at man faller litt ut av pakkerutinene. Som for eksempel å pakke sovepose... Heldigvis har jeg en rutinert bror som tilfeldigvis hadde en ekstra sommerpose i bilen sin (T-Limit 0c). Jeg var motivert for å først prøve uten med det jeg hadde av ekstra klær, lakenpose (det husket jeg!) og et lite fleecepledd, men det hadde nok blitt kaldt med temperatur som bikket nesten under 0 på natten. Selv med soveposen og det ekstra tøyet frøys jeg litt på lørdagsmorgenen. Null fugl for helgen, men likevel en fin helg!
  12. Stemmer - Jeg hadde normalutgaven av begge. Etter et lite snitt i toppen satt Lone Peak like godt som Olympus for meg. Dog er jeg 50/50 over hvilke jeg likte best overall. Olympus er "mer" sko, har bedre demping og bedre grep. Olympus 4 og 5 slites veldig fort ut i oversiden/sidene. Dette skal visst være utbedret noe i 6-er utgaven. Lone Peak er veldig lett, basic og gjør akkurat det den skal. Tørker veldig kjapt. Jeg slet også litt med slitasje i sidene på mine Lone Peak 8, men ikke like kritisk som på Olympus.
  13. Den treukeren har jeg også hørt om mange ganger, sikkert via Randulf Valle's podkast. Jeg er ikke helt enig i at det er etter tre uker så skjer det noe spesielt, men kanskje mer at du etter 2-3 uker er så inne i det at du ikke tenker så mye på dato og tid, og det som var "før" turen er forsvunnet langt ned i hjernebarken. For Norge på Langs-turen vi gikk i år er det vanskelig å si konkret når jeg begynte å lengte hjem. Jeg er såpass målbevisst at "målet" trumfer nesten alt, og er det som får en til å stå opp hver morgen og gå nok en lang dag selv om man gjerne skulle ligget en hel eller halv dag til i posen. Målbevisstheten skygger litt over hjemlengselen, men da vi forlot Narvik og nærmet oss Alta begynte jeg å synes det var kjedelig med ny repetisjon av forrige dag hver dag og jeg gledet meg litt til hverdagen igjen. Jeg fant ut under turen at den "optimale" langturen for meg er på rundt 1,5 måned, maks 2 måneder. Da rekker jeg å komme ordentlig godt inn i det, men rekker også ikke å bli lei det som kanskje blir monotont etter hvert. Det spørs jo veldig på typen tur. Jeg er usikker på om hjemlengselen kommer fortere eller senere om jeg bare er på loffetur uten noe bestemt mål. Det spørs nok på hvor god man er på å sysselsette seg selv.
  14. Veldig enig. Kanskje det jeg egentlig vil ha er Outback med utvendige BOA-strammere Rart for øvrig at snøresystemet ser annerledes ut mellom herre og damemodell. At det ikke er launchet helt og holdent enda er kanskje skyld i litt mismatch.
  15. En ting jeg så nå, og som jeg ikke ble helt klok på: Free 2.0 har Boa i bunn, men ikke i øvre del. Teksten sier det er et "Quick Lace"-system, men det kommer ikke så tydlig frem hva dette er. Bildet hinter heller ikke så mye om det er skolisser du må knytte selv eller snøresystem. Uansett ser jeg på det som en ulempe i forhold til Free 1.0 hvor du kjempeenkelt kan justere både øvre og nedre del på utsiden av støvelen. Det er dens største styrke IMO, og grunnen til at jeg foretrekker Free 1.0 over Vista på nesten alle turer unntatt de lengste (på grunn av tåknekken du nevner, @rokkitan).
  16. DET er interessant! Mindre overflatemikk fra BOA-snøringen som kan skades Randonee-støvel type kjøre/walk-mode i bakkant. Bør være enda litt raskere/mindre styrete å "stive opp" støvelen enn første versjonen av Free. Hvis støvelen er ok+ varm og har hakket bedre gåkomfort enn første versjonen så lever kanskje tanken om å prøve Rossignol XP 12 kommende sesong farlig. For øvrig interessant med Outback 2.0 for Xplore også (her burde de samkjørt versjonsnummerne!). Bruk av Dyneema i mye av den kan i hvert fall kutte vekta en del så det ikke blir så "mye" støvel å dra på. Outback har ikke vært så interessant tidligere, men kanskje nå... https://www.tromsoskiogsykkel.no/ski/sko/fjellskisko/alfa-outback-xp-2-0-aps-w-fjellskisko-dame-25/26 På VPG står Outback Xplore 2.0 oppgitt med 876g/støvel i str 42. Tidligere/nåværende modell ligger visst på 925g/støvel i str 42.
  17. På Altra Lone Peak måtte jeg snitte litt i oversiden under Norge på Langs i år for at de ikke skulle bli for trange over vristen når jeg brukte liner+ullsokker, men Olyumpus på samme tur behøvde ingen modifikasjon annet enn å gi litt mer slakk i lissene. Med dette snittet satt skoene som et SKUDD. Om du ikke har vanntette modeller kan et snitt med kniven på strategisk plass kanskje hjelpe i ditt tilfelle også, @zimwalker
  18. Om trådstarter tenker kikkert "i bevegelse" eller sitte i ro har litt å si for valget på forstørrelse synes jeg i hvert fall. Da jeg kjøpte meg kikkert i hovedsakt ment for vinterjakt på rype og toppjakt ville jeg ha 10 i forstørrelse (relativt små mål tross alt). Jeg prøvde det først og synes det ble altfor slitsomt for øyne/hodet å aktivt gå og kikke ofte med. Jeg landet på en kikkert med 8 i forstørrelse, og er veldig fornøyd med valget. Man blir mye mindre svimmel av å bruke den mye, og man får et mer stabilt "bilde" når man står der med litt puls. Kikkerten jeg endte med er en Leica Trinovid 8x32 HD. 32 fordi det er uansett er lyst nok til mitt bruk inntil videre, og kikkerten er da forholdsvis kompakt og lett. Så lenge vekt og størrelse ikke er noe man vektlegger er det vel ingenting som taler i mot mest mulig lysåpning. Annet enn alder da, som @ingen87 nevner. Det var noe nytt jeg lærte nå
  19. Jeg måtte inn og se på litt flere videoer av det nå. Som du sier så virker det som om den ventilasjonshetta er såppas stor at det ikke er så ille som jeg trodde. Hadde det bare vært myggnetting-dobbeldør i endene som i Keb-teltene sine dører hadde de kunne løst det jeg savner, altså mulighet til å velge mellom helt åpent, eller helt "åpent" med myggnetting for å unngå lett snøføyke uten å stenge ventilen helt. Siden nye Varde 1 kommer med DAC-stenger, kanskje de planlegger å oppgradere Ly til det samme med tiden? Dét og kanskje bytte ut bardunene og bardunkonfigurasjonen til litt færre punkter hadde nok stått høyt på listen om jeg skulle prøvd det ut. Ligger nå i hvert fall et Finn-søk lagret her, for det virker som et kult og solid vintertelt.😁
  20. Enig - ørepropper er nesten alltid med på tur av den grunn. Så gjelder det bare å kvalitetssikre alle bardunene, stole på at teltet står og late som om man sover hjemme med litt bakgrunnsstøy😅 Jeg liker å ta noen "terskelturer" med teltene mine for å se hvordan de takler skikkelig vind - Så vet man senere sånn ca. under hvilken værmelding man bør kunne sove godt uten å sitte engstelig hele natta.
  21. Ganske solide greier det Varde-teltet i hvert fall. Video fra Nortent selv ute i stormen Amy med måling opp på 27,5 m/s. Ganske fornuftig disclaimer i videobeskrivelsen
  22. Fortsettelse på denne avsporingen (kanskje skille ut postene til egen tråd? Brukte lang tid på å finne igjen denne ) Oppdatert: Poster relatert til kort/langfell hybridsystem er skilt ut til denne nye tråden fra: https://www.fjellforum.no/topic/63287-hvilke-fjellski-og-kort-eller-lang-fell/ Jeg fikk tak i noen pent brukte 45mm mohair langfeller på Finn til en grei krone. Disse kunne jeg klippe litt i uten å få dårlig samvittighet, så nå blir det test av dette i praksis kommende sesong! (Ble litt dårlig klipp på fell nr 2 der)
  23. Så var det ny runde innom taudraget . Noen justeringer jeg gjorde forrige sesong var å korte det noe ned med to knuter. Den ene knuten, alpine butterfly med stor løkke viste seg å være megapraktisk som lett tilgjengelig håndtak i perfekt legnde når man skal kjøre nedover med pulken på siden av seg. Ikke noe mer styring for å finne riktig lengde å holde tauet i. Denne helgen med innevær og "manflu"-brakkesyke har det blitt noen flere forbedringer: Laget et "tileggstau" for taudraget på ca. 4m ferdig knytt med 3 store klumpete knuter langs seg. Tanken er å teste det ut i forbindelse med skigåing på bre i taulag. Ideen, inspirert av Isbre-boka som er aktuell om dagen er at man får litt større marginer med et lengre taudrag med knuter som kan bremse et fall og unngå pulk fra å falle ned i hodet-scenario (gitt at pulken også er festet i taulaget med en klemknute). Totalt blir lengden ca. 6m. Det er veldig styrete med langt taudrag ellers, så tanken er at dette enkelt kobles av/på eksisterende taudrag med en karabiner etter behov. Mer vektreduksjon på taudraget Det er litt overkill med BD Miniwire klatre-karabinerne jeg først lagde draget (inkl. hanefot på sele/sekk) med. Selv om de er lette (23,5g) er det potensiale å hente. Et knippe DMM XSRE Mini og XSRE Lock utstyrskarabinere er på vei med posten. Disse er ikke ment for klatring eller sikring av personer, men har en ganske høy bruddstyrke for størrelsen sin likevel (4kN). 8g (!) for de vanlige karabinerne og 10g for den med skrulås. Så slipper jeg tyn for å ikke bruke låsekarabiner nærmest pulken også Jeg innser at det er litt motsigende å snakke om bre og fall i det ene punktet, og nedgradering til svakere utstyrskarabinere i det neste. Likevel er nok innfesting i sele/sekk det svakeste punktet uansett. Tau til hanefot for sele/sekk sizet ned fra 6mm statisk tau til 5mm. Med disse endringene kommer hele taudragte + hanefot og karabinere til sekk/sele på ca. 218g, fra tidligere 303g. Alle monner drar! For ref. veier Fjellpulken sitt ferdige taudrag 430g.
  24. Er Alpina XP Pro omtalt her? 🤔 Navnene går i surr mellom produsentene, men jeg kan ikke huske å ha sett den tidligere: https://www.alpina.no/herre-skisko/fjellskisko/alpina-pioneer-pro For øvrig annen nyttig video jeg fant: Jeg hadde planer om å prøve ut Rossignol XP 12 kommende sesong, men ser den er blitt litt vanskelig å oppdrive til fornuftig pris? Fases den ut allerede?
  25. Takk for erfaringen, Walle! Det virker som "styr unna" disse Rab-sokkene, ja. Polposer er det eneste jeg har brukt så langt selv, men jeg synes det blir litt kort opp på ankelen/leggen og etter noen 4-5 dager har det gått hull på de for meg.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.