Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Kjæresten min og meg planlegger å gå fra Finse til Bergen i sommer, omtrent i slutten av juni og/ eller begynnelsen av juli. Vi ønsker å gå med minst mulig bagasje, og har derfor tenkt på en rute hvor vi kan sove i hytter på veien. Da kan vi unngå å drasse med oss telt, matlagingsutstyr osv. Vi er fjellvante og har gått en del flerdagersturer tidligere med dagsetapper på opp til 9 timer, men aldri i et slikt omfang som fra Finse til Bergen. 

Nedenfor er et utkast til ruteoppsett. Oppsettet består av ti etapper. Vi tar en ekstra hviledag der det trengs etter dagsform. Noen som har gått samme tur, og/eller er kjent i området som kan gi innspill til ruteoppsettet? Vi tar gjerne mot alt av kommentarer, f.eks. innspill til alternative ruter.

1. Finse - Hallingskeid (21 km, 7 timer) [https://ut.no/turforslag/1112154281/rallarvegen-langs-bergensbanen-til-fots-finse-hallingskeid]
2. Hallingskeid - Kaldavasshytten (16 km, 7 timer) [https://ut.no/rutebeskrivelse/136867/fra-hallingskeid-til-kaldavasshytta]
3. Kaldavasshytten - BT-hytten (22 km. Eventuelt kan vi også legge inn overnatting på Upsete imellom)
4. BT-hytten - Vossevangen (ca. 37 km, ca. 9t, mye asfalt gjennom Raundalen. Kan bli en heftig etappe for beina)
5. Vossevangen - Torfinnsheim (ca. 23 km, ca. 5t)
6. Torfinnsheim - Vending (19 km, 5t)
7. Vending - Gullhorgabu (20 km, 6t)
8. Gullhorgabu - Vaksdal (ca. 17 km, ca. 5t. Sover hos venn)
9. Vaksdal - Garnes (ca. 25 km, ca. 7t, langs bilvei. Sover hos venn)
10. Garnes - Bergen (ca. 20 km, ca. 6t)

Annonse
Skrevet

Jeg er ikke særlig lokalkjent, men har vært litt rundt om. Jeg så over ruten på kartet nå og det ser ut som en veldig ålreit tur. Fjellene rundt Raundalen er jo fine, så litt synd å labbe asfalt her, men fullt forståelig når en går fra hytte til hytte. Lite trafikk der, det er no kjekt. Jeg ville kanskje overnattet på Kårdal i stedet for BT-hytten for å spare noen høydemeter og distansemeter frem og tilbake.

Tenker dere å gå over fjellet eller langs veg fra Arna til Bergen? 

Det blir jo en del asfalt, regner med dere velger sko med god demping

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.