gjerris Skrevet 7. mars 2009 Skrevet 7. mars 2009 Vi er tre kammerater som kunne tenke oss å kjøpe en ally kano til div ekspedisjoner. Vi har ikke all verdens erfaring med kano, men vi skal ha med full oppakning(sekker,telt,sovepose+++) Er usikre på om vi skal velge 16,5` eller 17'? Vi kommer ikke til å bruke kanoen slik Lars Monsen bruker den, men kommer vi til ett stryk så padler vi det ned! Tåler de forskjellige kanoene noe forskjellig? Setter stor pris på alle tilbakemeldinger gjerris
Gjest Skrevet 8. mars 2009 Skrevet 8. mars 2009 Dette er det ment mye om før: https://www.fjellforum.no/index.php?app=forums&module=forums&controller=topic&id=14109
vandrefisken Skrevet 16. mars 2009 Skrevet 16. mars 2009 Jeg kjøpte en 16,5 DR som har rikelig med plass til to med full oppakning. Padler du sjelden alene og ofte er tre stk kan nok 17 foteren absolutt vurderes.
Fimax Skrevet 16. mars 2009 Skrevet 16. mars 2009 Har dere vurdert 18 eller 18,5? Fordeler og ulemper med 16,5 kontra 17 er diskutert ofte på forumet bl.a. i linken som lompa har vist til. 17 foteren (som jeg har) er ikke spesielt godt egnet til 3 personer med utstyr (jeg vet at Bergans sier noe annet). Jeg har padlet mye med 3 og noen ganger 4 voksne i 17 foteren. Det er ikke ideelt. En får greit plass til to sekker og et liggeunderlag mellom front og bakpadler i 17 foteren, men det blir for liten plass til en voksen person mellom sekkene. Mindre barn sitter godt. En bør ikke ha for mye vekt i baugen på Allyen. Det begrenser hvor mye utstyr en kan ha der. Voksne er også for tunge å ha i midtrommet uten utstyr. Vekten av en voksen påvirker båtens form, og gir merkbart dårligere framdrift og styring, selv om vekten av tre voksne totalt ikke overstiger vekten båten tåler. Jeg har ikke kjøpt ekstra sete for midten - det fungerer nok bedre enn jeg har beskrevet. 18 og 18,5 vil ha plass til et ekstra sete, pluss utstyr for tre personer.
gjerris Skrevet 25. mars 2009 Forfatter Skrevet 25. mars 2009 Takk for et godt svar Fimax. Nå fikk jeg noe å tenke på Så da blir det nok en 18 eller 18.5'. Tenkte jeg skulle ta meg en tur på villmarksmessa på lillestrøm i april og se hva de har av kanoer der. Håper de vil stille ut en ally eller to der. Takk igjen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå