Gå til innhold
  • Bli medlem

Kjenner du disse toppene (Storskrymten, og Rondane mv)


Anbefalte innlegg

Annonse
Skrevet

Toppen med den lange, buede snøskavlen er Vesleskrymten (1961 moh såvidt jeg husker).

Den lille, svarte toppen til høyre for denne er Grytkollen. I skardet mellom disse to er det en diger knaus der jeg bygde en liten varde i fjor. Den mørke toppen til venstre for og litt lenger bak Vesleskrymten er Storskrymten.

Rondane fra venstre mot høyre:

Høgronden (høy pyramide), Austre Midtronden (lang, flat topp), Vestre Midtronden, Digerronden (litt mindre pyramide), Rondslottet (tydelig høyest), Storronden (nesten like høy, litt nysnø på toppen, så godt som midt i bildet), Veslesmeden (spiss), Storsmeden (lys side imot oss), Sagtinden og Steet (ser på bildet ut som en dobbelt-topp).

Toppene aller lengst til høyre vet jeg ikke. Mulig den ene er Bråkdalsbelgen på 1900 og noe. Alle 10 2000-metertoppene er med på bildet.

På bildet med teksten "Oppover Snøhetta i grov steinur, men godt merket" har du forresten fått med Alvdal Vestfjell i midten av bildet og til venstre for Rondane. Store Sølnkletten (1827 moh) litt til venstre for midten og Skjellåkinna (t.v.) og Gravskardhøgda (t.h.) akkurat i midten. Lengst til venstre i dette bildet mener jeg det er konturene av Tron som stikker opp i det fjerne.

På bildet "Svånåtind og Jotunheimen" er vel Galdhøpiggen den toppen til venstre i bildet som fremstår som overlegent høyest. En svart topp litt til høyre for denne minner om Skardstind, Norges femte høyeste fjell. Lengst bak i horisonten og midt i bildet stikker det opp noe som kan minne om Gjertvasstind (spiss) og Store Styggedalstind (flat) i Hurrungane.

På bildet "Mot Jotunheimen - Glitretind og Galdhøpiggen" er Galdhøpiggen den svarte knollen midt i. Den store, slake lengst til venstre er høyst sannsylig Glittertind, men litt vanskelig å avgjøre siden det er litt disig.

Flotte bilder! Man ser at vinteren er på vei. Jeg så forresten Snøhetta i det fjerne fra en liten topp nær Tynset for et par dager siden, og da så det ut som den var helt uten nysnø.

Hilsen han som sendte mail med spørsmål om Blåhø. :)

Gjest Fjellfinn
Skrevet
Toppen med den lange, buede snøskavlen er Vesleskrymten (1961 moh såvidt jeg husker).

Den lille, svarte toppen til høyre for denne er Grytkollen. I skardet mellom disse to er det en diger knaus der jeg bygde en liten varde i fjor. Den mørke toppen til venstre for og litt lenger bak Vesleskrymten er Storskrymten.

Rondane fra venstre mot høyre:

om Blåhø. :)

Mange tusen takk!

Da skal jeg få vevd inn navnene.

Kanskje jeg skal prøve å skrive Rondane navnene inn i bildet - med hvitt ?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.