Gå til innhold
  • Bli medlem

Anbefalte innlegg

Skrevet

Vi er 2stk karer i starten den beste alder (30) som planlegger er 4-5 ukers jakt/fisketur. Vi har god erfaring med lengre turer og er i god form. Det jeg er ute etter i denne tråden er først og fremst tips om hvordan vi skal gå frem i planleggingsfasen for en slik ekspedisjon. Tips om områder som passer denne ideen tas også imot! Tips om utstyr hører hjemme i en annen tråd :D.

Ideen vi har er som følger:

Må være lov å brenne bål.

Et sted i Norden laaaaangt unna folk.

Et sted det er lov og jakte. (kun småvilt, turen går fra 10sept)

Vi skal klare oss med det vi kan bære / jakte.

AirDrop inn og ut er et alternativ

Ingen basecamp, slik at vi kan bevege oss fritt.

Alle tips mottas.

Annonse
Skrevet

Ambisiøs tur. Det liker jeg :D

Områder laaaaangt unna folk i Norden er vanskelig å finne. Nord-Sverige har en del områder med villmark, men der vil dere ofte høre helikoptergjetere over hodet og firhjulinger fresende bak neste ås. Samme gjelder også Finnmark og Troms. Det er ikke for mye, men om dere ikke vil treffe folk... Går det greit med et og annet helikopter i løpet av dagen er det mange steder å velge mellom, som området sør for Narvik til Saltfjellet.

Lenger sør i Norge er den fysiske avstanden til sivilisasjon mindre, men det er mindre motorferdesl og lite folk på tur. Bakdelen er selvsagt at det ikke er så store ubrutte områder å boltre seg i.

I Dovrefjell-Sundalsfjella eller i området mellom Bjorli og Lom er det lite folk å treffe i september. De få dere treffer vil stort sett være jegere. Det er heller ikke folksomt i Sogn og Fjordane om dere ser vekk fra Sognefjellet. Tipset er å brette opp et veikart og se hvor det er langt fra hovedveiene, og unngå steder som Femundsmarka, Jotunheimen, Rondane o.l.

Bål er ikke noe problem etter 10. september.

Planlegging

Mitt beste tips er å få en liten oversikt, og så dele planleggingen opp i mindre biter. Da er det lettere å se hva du har kontroll på, og hva du trenger å finne svar på. Det blir litt generelt slik du stiller spørsmålet.

Noen generelle tips kan du lese her: http://www.tursiden.net/2012/01/12-tips-for-en-vellykket-langtur/

Lykke til med prosjektet, og håper dere får mange gode ideer i denne tråden!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.