Jump to content

Recommended Posts

Posted

hei! jeg har ikke greie på hverken fiskesen eller fortom som jeg ser mange prater om, kan noen gi meg tips til sen og fortom for fjellfiske? fisker nesten bare fjellørret og itt harr.

Annonse
Posted

Du trenger ikke fortom til vanlig fjellfiske.

Monofilament-> http://www.xxl.no/fiske/fiskesnoere-fiskesener/trilene-sensation-300m-0-18-clear-1037594

Multifilament-> http://www.xxl.no/fiske/fiskesnoere-fiskesener/fireline-0-12mm-110m-smoke-1000976

Mono betyr at snøret består av en tråd, multi betyr at det er flere tråder flettet sammen. Hva du bruker er opp til deg. Jeg foretrekker mono.

Posted

takk for svar. vet du dessuten noe om holdbarhetstid på sener? opplever ofte atsenet nærmest blir råttent etter en sommers bruk eller bare ved at det blir liggende over vinteren.

Posted

Multifilament har lenger levetid, samtidig som det har lite eller ikke noe minne.

Selv har jeg stort sett fisket i sjøen i alle år, og monofilamenten min der har holdt seg bra i mange år, selv uten noen form for stell (skylle i ferskvann).

Velger du multifilament, så er det viktig å spole på sena skikkelig stramt, ellers har den lett for å skjære seg nedover ved kjøring av fisk.

Personlig foretrekker jeg multifilament da du får bedre følelse i hele stanga ved napp/kjøring av fisk, og det er tross alt litt av moroa.

En monofilament strekker seg veldig, noe som fører til mindre følsomhet.

Posted

Ifølge "de som kan det", så er multifilamenten bedre holdbar.

Personlig har jeg ikke merket den store forskjellen annet enn at mono fliser seg opp lettere enn multi.

Du bør/skal uansett alltid kutte av en bit av sena etter en tids bruk, da den spesielt blir slitt i knuta til svivel/sluk/fortom/you name it..

Posted

Jeg har også inntrykk av at multien holder lengre. Bortsett fra når det gjelder slitasje mot stein, slitte stangringer etc. Mono morkner etterhvert, med tykk mono merker du lite til det, med tynn kan 1 år være mer enn nok.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy