Jump to content

Obligatorisk skyting på leirduer


josteink

Recommended Posts

Hei,

har ein kamerat som ikkje fekk kjøpe jaktkort i eit terreng i Hardanger fordi han ikkje kunne framvisa noko skriftleg at han hadd skote 50 skot på leirduebane. Har aldri vore borti at dette har vore praktisert nokon andre stader.

Nokon som veit om dete er nytta andre stader?

Er i utgangspunktet positiv til at folk skal trena meir med hagle men her synes eg at det eksluderar folk. Personleg så jaktar eg nesten berre med kal. 22. på rype, og difor så stiller eg meg undrande tilat det vert krevd eit antal skotne hagleskot.

Link to comment
Share on other sites

Annonse

Dette har jeg aldri hørt om før nei, hovedregelen sier jo at til småviltjakt er det ingen oppskytning som til storvilt. Det eneste NJFF sier er at jegeren selv må ta ansvar for å trene slik at det blir en mest mulig human jakt. Så vidt jeg vet er det ingen som kan kreve at du har dokumentasjon på 50 skudd på leirduebane. Må evt. være en litt småtullete grunneier som har lagd egne regler det da! hehe

Link to comment
Share on other sites

I Norge er det avtalefrihet. Dersom en grunneier stiller som krav at kortkjøper må ha 50 skudd før avtalen inngås har han rett til dette. Dette må sammenlignes med enkelte områder som stiller krav til 50 obligatoriske treningsskudd før storviltjakt, mot 30 som er obligatorisk etter viltloven.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, and privacy rules Privacy Policy