Det er omtrent ikke angrep i mai og juni. I mellom 1977 og 2016 var det 3 registrerte angrep de månedene i Sverige, derav 1 jeger med våpen. Det er ikke slik at det er jegere som sniker seg rundt i skogen i kamuflasjeklær til alle årets tider, som blir angrepet. Så om du er fisker eller jeger og bare sniker deg gjennom skogen så er sannsynligheten fortsatt ikke spesielt stor.
De fleste angrepene skjer fra august til oktober i forbindelse med jakten. I nesten 4 av 5 tilfeller av bjørneangrep i samme årsperiode skjer angrepet i forbindelse med jakt med hund. Man sniker seg inn på en los, kanskje tror man også det er elg og så er man uforsiktig og kommer for nært før man forstår hva det loses på. Og da har man kommet for nært og overrasker bjørnen, det er jeg ikke uenig i. I nesten 3 av 4 bjørneangrep som involverte jegere ble det løsnet skudd før personen ble skadet. Hva som hadde blitt utfallet om ikke skudd hadde blitt løsnet, vet man selvfølgelig ikke.
Av de angrepene som er registrert på ikke-jegere er et stort prosent antall i forbindelse med at man har overrasket bjørn i eller ved hi eller bjørn på et åtsel. Det er kjent at bjørnen er mer aggressiv i forkant av at den går i hi og i etterkant. Det er også mange av angrepene som skjer fra binne med unger.
Jeg jaktet i mange år småvilt i områdene rundt Vilhelmina, som har veldig store bestander av bjørn. Jeg fikk dessverre aldri sett bjørn selv om jeg listet meg rundt i tette skogsområder fullt av beitespor og avføring etter bjørn. Jeg tok flere ganger ut dyr som kan ha vært bjørn. Den ene gangen vi kjøpte jaktkort hadde grunneieren hatt 2 bjørner på plenen kvelden i forveien. De vi snakket med var opptatt av en ting: Om vi først fikk nærkontakt med bjørn, så måtte vi for alt i verden ikke skyte på den. Den vil som regel alltid stikke.
Men jeg er enig, lager man litt bråk så er det svært liten sannsynlighet for å komme i trøbbel. Men jeg er også personlig veldig komfortabel med å snike med rundt i Lierne på utkikk etter bjørn når jeg er på solo-turene mine