Gå til innhold
  • Bli medlem

NordicLandscapePhotography

+Blogger og sponsor
  • Innlegg

    155
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    2

Alt skrevet av NordicLandscapePhotography

  1. Hei på dere! Trenger randonee utstyr til bruk i kombinasjon med kite. Noen her med erfaringer og som har noen anbefalinger?
  2. Mikrofonen kobles til kameraet med en 3,5 jackplugg. https://www.japanphoto.no/produkt/røde-stereo-videomic-pro-rycote-124?source=google&srsltid=AfmBOoqhXIRcpCK4-_Vw1rK-Rx-VXqTO2ivGu0e-EXEK783cBbJrNYhJl8E Opplever ikke vindstøy særlig problematisk med denne. Men det finnes nok andre alternativer som er enda bedre på det feltet. Skal jeg plukke på en ting jeg ikke er helt fornøyd med, er det at om jeg stiller inn mikrofon og kamera på maksimal følsomhet gir den fra seg en svak susing/ støy. Denne mikrofonen er ikke alene om det. Jeg driver og tester ut en Zoom H1n som i utgangspunktet er en lydopptager, men som også kan kobles til kameraet direkte med 3,5 jack. Med den på tur har jeg også mulighet for å ta opp lyder separat som jeg kan bruke til andre formål. Skal du ha det et trådløst system har feks DJI gode løsninger på det. Kjøpte nettopp Mic 2 som kan brukes som en trådløs løsning til kamera. Den gir deg en god del muligheter for innstillinger og kommer i to ulike oppsett, enkeltstående eller med ladeboks og to mikrofoner. Adobe holder jeg meg unna i størst mulig grad på grunn av abonnements løsningene. Det er bare Lightroom som holder meg igjen da jeg ikke finner noe tilsvarende som kan kjøpes for en engangssum. Tidligere brukte jeg Pinnacle til videoredigering, men det ble så mye bug i programmet at jeg valgte å gå for Davinci Resolve. Angrer ikke et sekund. Jeg har kjøpt fullversjonen siden jeg ikke synes gratisversjonen dekker alle behovene. Prisen var på drøye 4000,- i fjor sommer. Oppdateringer er inkludert.
  3. Holder den fasongen? AISI 304 og 316 er notorisk til å slå seg når det utsettes for høy varme.
  4. Da fikk jeg svar om at denne er uten PFAS. Den er kanskje ikke så bålvennlig, men det får gå.
  5. Jeg har sendt spørsmål til Fjellsport angående PFAS i denne panna. Avventer svar. https://www.fjellsport.no/turutstyr/turkjokken/steke-kokeutstyr/kjeler-stekepanner/stekepanner/gsi-pinnacle-10-frypan-10?_gl=1*eoj33v*_up*MQ..*_gs*MQ..&gclid=CjwKCAjwwNbEBhBpEiwAFYLtGJoU4veZy-Up_YWx2q6DBGUX5wnwRowlIqFFv521vjolUu4MqFI4OBoCA-sQAvD_BwE
  6. Jeg er ute etter en ny stekepanne til bruk på brennere og eventuelt over et lite bål. De jeg allerede har er Trangia sine modeller. Men i disse tide med fokus på PFAS ønsker jeg å skifte ut disse med noe uten PFAS og som tåler friluftslivets bruk. Noen anbefalinger og erfaringer her?
  7. Flott video! Ser du har lagt inn god innsats i den.
  8. Jeg hadde meg en tur inn i Moskodalen som er en sidedal til Reisadalen. Fantastisk område med kulturminner fra en svunnen tid.
      • 2
      • Liker
  9. Kytekjernene inne i reservatet er lite beferdet stort sett. Da er du i hjertet av Østmarka. Sykkel eller gå inn fra Bysteremåsan til Vangen og videre inn fra Vangen mot Tonekollen. Går du inn via Villdalen som ligger under Tonekollen er det en fin tur i vilt terreng.
  10. Tiden vi brukte film var en helt annen verden enn tiden vi lever i nå. 36 bilder på rullen og helt andre økonomiske rammer inne fotografering.
  11. Hører at lydballansen ble under middels når jeg ser denne på TV og ikke har den via studiomonitorer. Men det får jeg bare leve med til neste gang.
  12. Det jeg bruker å ha med meg er 16-35 24-70 80-400 105 macro 1.4 teleconverter Drone Osmo action kamera.
  13. Hadde meg en tur i Trillemarka 1. mai helga. Fantastisk område!
  14. Hei! Takk for tilbakemelding og kritikk! Setter pris på det. Ja, lyden ble så som så. Jeg presterte å glemme å sette lydsensitiviteten på RØDE mikrofonene korrekt. Dronen er en Mavic Air 2. Noen av bildene med teleobjektiv er tatt på frihånd, mens videopptakene er med stativ. Vind er en stor utfordring her siden det skal lite til før at bevegelser vises. Jobber med en løsning på problemet. Stativet har ikke noe annet enn standard føtter og jeg har ikke brukt noe for å unngå at det synker i snøen. Generelt opplever jeg det ikke som et problem. Boksene til utstyr er kjøpt på Biltema. Den sorte varianten. Denne varianten tåler mer slag uten å sprekke.
  15. https://www.peakdesign.com/eu/products/capture?Color=Black
  16. Peak Design sitt. Dyrt, men velfungerende.
  17. Takk for svar, gutter! Da skal jeg shoppe litt!
  18. Har ikke tenkt å benytte dette på vinterstid. Til det har jeg X-trem utgaven.
  19. Dere som har brukt og har erfaring med disse teltene. Hva tåler disse av vær og slitasje?
  20. En aldri så liten turrapport fra påsken. Lite snø satte preg på turen. Dette var første tur med DJI Osmo med i bagasjen. Fint lite kamera som lett blir det kameraet man velger å benytte på grunn av vekt og generelle egenskaper.
  21. Fra en tur mellom Haugastøl og Hallingskarvet. Nikon D800 med Nikkor AF-S 16-35G f4
  22. Enig der! Jeg hadde en fetisj for utstyr om vi går flere år tilbake. Det er det slutt på. Fornuften har tatt tak heldigvis. Det som er viktig er at du har utstyret som fungerer for DEG. Innkjøp av årets modell på kamerafronten et utelukket. Det finnes så mye å få tak i på bruktmarkedet og masse av det som er der er forrige sesongs utstyr. Det nyeste er ikke nødvendigvis noe bedre. Jeg har vært i fotomiljøet siden slutten av 90-tallet og har en vid bekjentskapskrets, både amatører og profesjonelle. Flere er der hvor man sier "jeg trenger nytt kamera med høyere oppløsning. Det blir så mye bedre da". Da kvitterer jeg med spørsmålet om, hvor er det du viser bildene dine? Svaret er face, insta og andre tilsvarende plattformer. Det trenger man ikkke 48 mp til..... I forhold til meg selv og stillbilder, kan jeg med hånde på hjertet si at de beste bildene jeg har tatt, er de som ikke er planlagte. Men de tilfeldige. Du skal ikke bry deg så mye om hva andre legger ut og kvaliteten på det. Lag din egen stil.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.