Gå til innhold
  • Bli medlem

NordicLandscapePhotography

+Blogger og sponsor
  • Innlegg

    167
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    2

Alt skrevet av NordicLandscapePhotography

  1. Dette kameraet har DX format og dermed optikken også antar jeg. Et søk på nettet viser at Nikon Z30 er det som er best egnet for video formål med DX format. Vær obs på at da trenger du en FTZ adapter mellom optikken du har og kamerahuset. Jeg benytter optikk med F fatning på mine Z6,er via FTZ adapter og det fungerer utmerket. Alt fra manuell AI til AF-S autofokus optikk. https://www.nikon.no/no_NO/product/cameras/mirrorless/z-30 https://www.nikon.no/no_NO/product/cameras/mirrorless/z-50
  2. Hun som satt i denne pulken er nå for voksen å regne og da er det vel på tide å la andre dra nytten av den. Det er mer utfyllende informasjon i annonsen som er vedlagt. https://www.finn.no/recommerce/forsale/item/364133774
  3. Ikke en nylig tur akkurat, men gode minner. I påsken 2013 var jeg på tur opp mot Skaget i Øystre Slidre. Føret var fantastisk og vinteren var snørik. Parkerte på p-plassen ved oppkjøringen til Kjølafjell, som er så langt man kommer inn med bil på vinteren, og gikk inn derfra. Skareføret gjorde turen veldig behagelig med pulk. Første overnatting ble nedenfor Skagstrøne og andre natten på oppe på Skagstrøne. Husker natten som relativt kald med temperaturer ned mot -20. Fine temperaturer for gode fotoforhold og fint lys. Bildene taler for seg selv.
  4. Jeg bruker Nikon Z6 og Z6II når jeg lager filmer. I tillegg brukes det en DJI Osmo Action 4. På Z6 serien kan du koble til DJI mic'en din. Og det fungerer bra. Om kameraet du har er med F fatning er det bare å bruke en FTZ adapter om du velger å kjøpe et kamera med Z fatning. En del av klippene i filmen jeg linket til er filmet med Z6 og Z6II. Det ligger flere av de på finn.no for rundt 10.000,-
  5. Stasjonær er i alle fall mitt foretrukne valg. Men jeg har sett litt på laptop,er til formålet som jeg kan ha med meg når jeg er på reise og jeg ser at det lett går med 25.000,-. Jeg bygde stasjonær selv. Det vil si min eldste gjorde dette siden dette er utenfor mitt kompetansefelt. Prislappen kom på 37.000,-. Så kommer det en god skjerm i tillegg som helst er kalibrert. Der går det for 10.000,- alene. Sjekk hva som ligger på finn.no før du investerer.
  6. Du har definitivt behov for en ny pc..😉
  7. Er hakkingen taktvis jevn eller er den ukonstant? Er tidslinjen i Pinnacle satt i henholdt til FPS i videofilene? Er skjermkortet ditt kraftig nok? Er prosessoren i PC'n kraftig nok? Hakking er noe som har holdt på å drive meg til vanvidd også og var en del av grunnen til at jeg gikk vekk dra Pinnacle og over til DaVinci. Fremdeles kan jeg oppleve noe noe hakking, men primært fra droneopptak. Det jeg har kommet meg frem til er at oppfriskingsfrekevensen til PC skjermen har også betydning. Min er på 60Hz og hvis jeg kjører filer med f.eks. 25FPS kan jeg oppleve hakking. Rett og slett fordi skjermen og tidslinja ikke er i synk. Kjører jeg filmer på 60FPS er det helt perfekt. Det er funksjoner i innstillingene til skjermkortet som skal kompensere for dette. Jeg har et Nvidia Gforce 4080 og Ryzen 9 i min maskin. Den tygger 4K video så det synger. Stoff om dette finnes det et tonn av på YT, men jeg kjenner godt til frustrasjonen av å måtte lete etter den rette videoen. Du må gjerne ringe meg om det gjør det lettere for deg. Bare si ifra så får du nummeret mitt.
  8. Ikke ett bilde, men en sammensetning av flere. Høsten er over og fargene har forsvunnet. Sett med fotografiske øyne synes jeg høsten er fantastisk og fortjener en oppmerksomhet. Jeg har satt sammen ett utvalg av bilder til en video.
      • 1
      • Liker
  9. Jeg bruker klipsene fra Pesk design. https://www.peakdesign.com/eu/products/capture?Color=Black Disse har jeg brukt med stort hell og jeg bruker to stykker. En på hver skulderreim. Det gir meg muligheten til å ha to kamerahus tilgjengelig. Eneste ulempen er at kameraene ikke er beskyttet mot vann.
  10. Noen her som vet om områder rundt Kristiansand som er fine med tanke på landskapsfoto? Kyst, skog eller fjell. Radius maksimalt en time fra byen. Jeg skal jobbe der nede i tre dager og må ha noe å gjøre etter endt arbeidsdag.
  11. Kite og randonee ski.
  12. Hei på dere! Trenger randonee utstyr til bruk i kombinasjon med kite. Noen her med erfaringer og som har noen anbefalinger?
  13. Mikrofonen kobles til kameraet med en 3,5 jackplugg. https://www.japanphoto.no/produkt/røde-stereo-videomic-pro-rycote-124?source=google&srsltid=AfmBOoqhXIRcpCK4-_Vw1rK-Rx-VXqTO2ivGu0e-EXEK783cBbJrNYhJl8E Opplever ikke vindstøy særlig problematisk med denne. Men det finnes nok andre alternativer som er enda bedre på det feltet. Skal jeg plukke på en ting jeg ikke er helt fornøyd med, er det at om jeg stiller inn mikrofon og kamera på maksimal følsomhet gir den fra seg en svak susing/ støy. Denne mikrofonen er ikke alene om det. Jeg driver og tester ut en Zoom H1n som i utgangspunktet er en lydopptager, men som også kan kobles til kameraet direkte med 3,5 jack. Med den på tur har jeg også mulighet for å ta opp lyder separat som jeg kan bruke til andre formål. Skal du ha det et trådløst system har feks DJI gode løsninger på det. Kjøpte nettopp Mic 2 som kan brukes som en trådløs løsning til kamera. Den gir deg en god del muligheter for innstillinger og kommer i to ulike oppsett, enkeltstående eller med ladeboks og to mikrofoner. Adobe holder jeg meg unna i størst mulig grad på grunn av abonnements løsningene. Det er bare Lightroom som holder meg igjen da jeg ikke finner noe tilsvarende som kan kjøpes for en engangssum. Tidligere brukte jeg Pinnacle til videoredigering, men det ble så mye bug i programmet at jeg valgte å gå for Davinci Resolve. Angrer ikke et sekund. Jeg har kjøpt fullversjonen siden jeg ikke synes gratisversjonen dekker alle behovene. Prisen var på drøye 4000,- i fjor sommer. Oppdateringer er inkludert.
  14. Holder den fasongen? AISI 304 og 316 er notorisk til å slå seg når det utsettes for høy varme.
  15. Da fikk jeg svar om at denne er uten PFAS. Den er kanskje ikke så bålvennlig, men det får gå.
  16. Jeg har sendt spørsmål til Fjellsport angående PFAS i denne panna. Avventer svar. https://www.fjellsport.no/turutstyr/turkjokken/steke-kokeutstyr/kjeler-stekepanner/stekepanner/gsi-pinnacle-10-frypan-10?_gl=1*eoj33v*_up*MQ..*_gs*MQ..&gclid=CjwKCAjwwNbEBhBpEiwAFYLtGJoU4veZy-Up_YWx2q6DBGUX5wnwRowlIqFFv521vjolUu4MqFI4OBoCA-sQAvD_BwE
  17. Jeg er ute etter en ny stekepanne til bruk på brennere og eventuelt over et lite bål. De jeg allerede har er Trangia sine modeller. Men i disse tide med fokus på PFAS ønsker jeg å skifte ut disse med noe uten PFAS og som tåler friluftslivets bruk. Noen anbefalinger og erfaringer her?
  18. Flott video! Ser du har lagt inn god innsats i den.
  19. Jeg hadde meg en tur inn i Moskodalen som er en sidedal til Reisadalen. Fantastisk område med kulturminner fra en svunnen tid.
      • 2
      • Liker
  20. Kytekjernene inne i reservatet er lite beferdet stort sett. Da er du i hjertet av Østmarka. Sykkel eller gå inn fra Bysteremåsan til Vangen og videre inn fra Vangen mot Tonekollen. Går du inn via Villdalen som ligger under Tonekollen er det en fin tur i vilt terreng.
  21. Tiden vi brukte film var en helt annen verden enn tiden vi lever i nå. 36 bilder på rullen og helt andre økonomiske rammer inne fotografering.
  22. Hører at lydballansen ble under middels når jeg ser denne på TV og ikke har den via studiomonitorer. Men det får jeg bare leve med til neste gang.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.