Gå til innhold
  • Bli medlem

Kikut 612 moh


Anbefalte innlegg

Gjest Fjellfinn
Skrevet

Noen som vet / kan forklare meg hvordan Kikut 612 moh bestiges?

Mitt utgangspunkt er Gaustad Hotell ved Gaustad /Rikshosp, og den eneste transport jeg har er det det offentlige kan tilby av buss / Trikk / T-bane.

Ser for meg at det er noe langt å gå hele veien herfra og inn, overnatting er uaktuell pga alle prøvedager mm.

Annonse
Skrevet

Sykkel inn til kikutstua.

har du ikke sykkel blir du vel nødt til å gå ja. sognsvann eller frognerseteren blir vel da alternativene. veit ikke hvor langt det blir fra div steder i nittedal. dit går det tog så du kan jo sjekke avstanden derifra om det er kortere

Skrevet

Som Etsvends skriver kan du sykle til Kikut, enten Nordmarksveien fra Hammeren i Maridalen eller fra Sørkedalen. Fra Kikut er det merket sti til toppen. Fin utsiktstopp.

Men en annen fin utsiktstopp som er lettere tilgjengelig er Mellomkollen hvor en går opp fra Skar i Maridalen hvortil det går buss. I disse såkalte Maridalsalpene er det mye spennende terreng og hvor Gaupekollen kanskje er den fineste toppen.

Gjest Fjellfinn
Skrevet
Sykkel inn til kikutstua.

/quote]

Hmm. Sykkelen min står igjen i Trøndelag, ugrei å få med på flyet...

Har du tips om sykkelutleiere her i byen?

Jeg får vondt i knærne av å traske disse lange grusvei strekka langt inni marka -- så sykkel hadde definitivt vært tingen ja!

Skrevet

Hei

Kikut er fin topp. Når man først er der oppe bør man egentlig rusle forbi Porthøgda og Askehøgda bort på Sandungskollen. Alle ligger på en rygg på rundt 600 meter så det går ganske fort og greit og er fin utsikt, særlig fra Sandungskollen.

Du bør ha sykkel! Start helst fra Hammern i Maridalen og tråkk via Bjørnholt. Tar omtrent halvannen time til Kikutstua i rolig tempo. Det går også fint å starte fra Sørkedalen skole. Begge steder har bussforbindelse med Oslo. Får du ikke tak i sykkel så blir det en veldig lang dagstur. Det finnes blåstier å følge slik at du slipper å gå på grusveiene. Kjøp det nyeste kartet til ugland for der er stiene mye mer presist inntegnet enn på eldre kart.

Stien til toppen starter bak statuen i skogbrynet rett ved Kikutstua. Det er litt under 300 høydemeter opp men greit å gå. Det er en sti til litt lenger vest man kan gå ned igjen for å få en rundtur.

Skrevet

Kan anbefale turen over Askehøgda,

For og få en rundtur kan man gå oppom Sandungskollen og videre ned på stien som går mot Puttedalen, stien ender ved kikut.

Kai

post-2745-133474467583_thumb.jpg

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.