Vennene dine har nok et poeng i at du får mer igjen for skikjøring på topptur etter at du har terpet på teknikk i anlegg. Mye mer, faktisk. Jeg vil i tillegg anbefale deg både å betale for noen timer med skiinstruktør, og å anskaffe deg stive bakkestøvler og carvingski i tillegg til toppturutstyret.
Men....
Selvfølgelig MÅ du jo ikke dette. Det kommer jo helt ann på anbisjonene dine og hva du vil oppnå med turen. Fjellheimen har i flere år nå vært stappfull med dyrt lettvektsutsyr og elendig skiteknikk. Hvis det viktigste for deg bare er å være ute eller komme deg på toppen og få utsikt, er det jo ikke noe krise om du må sikk-sakke deg ned en fjellside med sure lår. Det er jo akkurat det samme som er gjort med fjellski i uminnelige tider.
Det er også verdt å merke seg at videoene med pudderkjøring i strålende solskinn ikke nødvendigvis er representative, iallefall ikk for oss som bor på Østlandet med fullbooket kalender fem av sju dager i uka. Det er mer vanlig med kartong (gjennomslagsskare), is, fokkskavler, oppkjørt snø, vind, tåke eller en kombinasjon av disse. Det er kanskje litt bortkastet å vente to år med å dra på topptur hvis du uansett ikke får prima forhold.
Jeg stemmer også med i anbefalingen om å tone topp-delen i topptur litt ned. Man må ikke på død og liv gå 1000 høydemeter og kjøre bratt terreng for å få glede av toppturutstyr. Hvis du ønsker å få best mulig skikjøring i månedene før vårsola begynner å steke, er det også ofte slik at du finner best snø fra 50 meter over skoggrensa til 150 meter under den.